Zielona i Eko Kostaryka 2012r

Granica z Nikaraguą, Tadeusz Walkowicz

1 DZIEŃ.

Wylot do Kostaryki. Przylot do stolicy kraju - San Jose.San José - stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110km od wybrzeża pacyficznego i 160km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetą Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. Miasto zostało założone stosunkowo późno, bo w 1737r. jako Villa Nueva. Funkcję stolicy pełni od 1823r. W mieście zachowało się, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi, wiele budynków z okresu kolonialnego, m.in. katedra z XVIII i XIX wieku, kościół La Merced z końca XVIII wieku, teatr narodowy z końca XIX wieku oraz liczne XIX - wieczne pałace. Atrakcję turystyczną stanowią też pobliskie wulkany: Irazú i Poás. San José stanowi główny ośrodek handlowy i przemysłowy Kostaryki. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i środków transportu. Ważny węzeł komunikacyjny, położony przy Autostradzie Panamerykańskiej. Międzynarodowy port lotniczy im. Juana Santamaríi położony jest 20 km na zachód od San José w pobliżu miasta Alajuela. Przylot do stolicy kraju – San Jose. Przejazd do hotelu na nocleg.

Miasto Liberia - rynek, Tadeusz Walkowicz
Miasto Liberia - rynek, Tadeusz Walkowicz

2 DZIEŃ.

Wyprawa do czynnego wulkanu Poas – wjazd na szczyt, na obrzeże krateru. Wulkan Poas  - 2706 m.n.p.m. Zlokalizowany jest w Kordylierze Centralnej, w obrębie Parku Narodowego Wulkanu Poas posiada trzy kratery, z których tylko jeden jest aktywny. Jego szerokość wynosi 1500m - drugi najszerszy krater świata, a głębokość 300m. Na jego dnie znajduje się najbardziej aktywne bulgoczące jezioro świata, którego gejzerowe błotne erupcje wystrzeliwują na wysokość 40m. Na północ od głównego krateru położony jest najstarszy krater Von Frantzius, trzeci krater Botos wypełniony jest niebieską wodą i otoczony wilgotnym lasem. Na zachodnim stoku wulkanu wije się rzeka Toro Amarillo. Po drodze malownicze wioski oraz największy skarb tego małego kraju – bujna, kolorowa przyroda. Wizyta na plantacji kawy; zapoznanie się z procesem uprawy i ze specyfiką lokalnych gatunków kawy. Powrót do stolicy. Zwiedzanie centrum stolicy: Plac Centralny, katedra, Muzeum Złota, Teatr Narodowy, Serpentario. Muzeum Złota. Nazwane na cześć Alvaro Vargasa Echeverii. Usytuowane jest w podziemiu Placu Kultury, za stalowymi drzwiami. Wzniesione zostało w 1982 r. i zarządzane jest przez Bank Centralny. Posiada drugą, największą w Ameryce kolekcję przedkolumbijskiego złota - 1600 sztuk ważących 622 kg. Eksponaty w postaci figurek żab, jaguarów, rekinów, węży, krabów zawieszone są na cienkich linkach i sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu. Szczególnie dużo znajduje się postaci drapieżnych ptaków i krokodyli z wystającymi z ich ust ludzkimi odnóżami. Obok mieści się Muzeum Numizmatyczne. Teatr Narodowy. W 1991 r. teatr przeszedł gruntowną odnowę spowodowaną zniszczeniem przez trzęsienie ziemi. Jego bryła wykonana jest z piaskowca i jest miniaturą Opery Paryskiej. Akcentują ją łukowate okna oraz kolumnowa fasada - kolumny wykonane są z marmuru sprowadzanego z Włoch. Serpentario. Prezentowane są w nim przeróżne gatunki gadów i płazów z całego świata, m.im. wąż terciopelo - odpowiedzialny za połowę ukąszeń w Kostaryce, jaszczurki Jezusa Chrystusa, Iguany, Boa Dusiciele, zabójcze węże wodne, wielkie azjatyckie pytony, czarne kobry, jadowite żaby strzałkowe, a także egzotyczne w Kostaryce kobry i pytony. Zaprojektowany jest tam również dużych rozmiarów basen z piraniami. Przejazd na nocleg do Punta Leona, do hotelu na wybrzeżu Pacyfiku.

Wnętrze kościoła, Tadeusz Walkowicz
Wnętrze kościoła, Tadeusz Walkowicz

3 DZIEŃ.

Odpoczynek nad Pacyfikiem, plażowanie, kąpiele w oceanie. Możliwość skorzystania z wielu atrakcji hotelowych (motylarium, „zip line” czyli „małpi gaj” lub „tyrolka”, baseny itp.). Dla chętnych wycieczki fakultatywne: do Parku Narodowego Carara lub rejs na Zółwią Wyspę (Isla Tortuga).Wyspa Żółwia to obszar 320 ha. Znajduje się u wejścia do zatoki Nicoya. Jest jedną z najpopularniejszych - turystycznych wysp kraju. W niektórych miejscach wybrzeże stanowi wysoki klif i obramowane jest przez rafy koralowe. Dwa wzniesienia w centralnej części, najwyższe na 172 metry, połączone są czymś w rodzaju kolejki linowej. Wieczorem – również dla chętnych – wyprawa „dżungla nocą”: piesze safari w pobliskim lesie tropikalnym i podglądanie nocnego życia dżungli.

 Kościół, Tadeusz Walkowicz
 Miasto Liberia, Tadeusz Walkowicz
Motyle, Tadeusz Walkowicz

4 DZIEŃ.

Przejazd w rejon wulkanu Arenal. Arenal jest najmłodszym wulkanem Kostaryki, jego pierwszą erupcję datuje się na 7 tys. lat temu. Jest to zarazem najbardziej aktywny wulkan Kostaryki. Ostatnia większa erupcja miała miejsce w 1968r, kiedy wulkan wybuchł gwałtownie po 400 latach uśpienia. W czasie tej erupcji zginęło 87 osób. Opad popiołów zniszczył miejscowe pastwisko i zmusił lokalnych hodowców do ubicia 100 tys. sztuk bydła. Od 1968r. obserwuje się stałą niewielką aktywność wulkaniczną: powolne wypływy lawy i emisję materiału piroklastycznego. W 1991r. na obszarze wulkanu Arenal i wygasłego wulkanu Chato utworzono park narodowy Arenal.Przyjazd do hotelu ulokowanego nad brzegiem tropikalnej rzeki San Carlos. Na terenie hotelu znajduje się motylarium, korty tenisowe, basen oraz piękny ogród ze wspaniałą roślinnością. Po południu wycieczka do miasteczka La Fortuna, znajdującego się w pobliżu. Nocleg.

Motyle, Tadeusz Walkowicz
Motyle, Tadeusz Walkowicz

5 DZIEŃ.

Wyjazd nad graniczną rzekę Rio Frio / granica Kostaryki z Nikaraguą / do ostoi dzikiej przyrody Rezerwatu Cano Negro. Rzeka Rio Frio, jej źródło wypływa ze zbocza wulkanu Tenorio. Dalej płynie ku północnej granicy państwa i wpada do jeziora Nikaragua w Nikaragui. Przepływa przez miejscowość Los Chiles i Rezerwat Narodowy Cano Negro. Zamieszkują ją kajmany, niszczuki, tarpony oraz tęczowe okonie. Rejs łodzią w poszukiwaniu miejscowych okazów fauny, będących pod ochroną: małp czepiaków i wyjców, ptactwa wodnego, jaszczurek „bazyliszków” itp. Rezerwat Cano Negro o powierzchni 9.969 ha. Położony jest na nizinie Guatusos, przy granicy z Nikaraguą. 800 ha. zajmuje słodkowodne, okresowe jezioro / niemal całkowicie wysychające w porze suchej /, w miesiącach od października do kwietnia przyciąga wiele zagrożonych wyginięciem ptaków brodzących. Odwiedzają go warzęchy białe, ibisy amerykańskie i kasztanowe, bociany jabiru, neotropikalne kormorany, drzewice, jesionki, bociany. Z ssaków, gadów i ryb wyróżnić można tapiry, krokodyle, kajmany, żółwie, rekiny, belony. Jego wody zamieszkują największe tarpony w kraju. Przez jezioro przepływa zamieszkiwana przez krokodyle rzeka Frio. Jego poszycie stanowią lasy mieszane. Składają się na nie palmy holillo, palmy królewskie, zioła, krzaki i trzciny. Powrót pod Wulkan Arenal. Po południu przejazd do gorących źródeł w Tabacon. Czas na relaks i kąpiele w wodach termalnych ogrzewanych przez wulkan Arenal. Po zmroku podziwianie czerwonej poświaty lawy kotłującej się wewnątrz krateru tego najaktywniejszego w Kostaryce wulkanów. Powrót do hotelu na nocleg.

Motyle, Tadeusz Walkowicz
Motyle, Tadeusz Walkowicz

6 DZIEŃ.  
Rano przejazd wzdłuż brzegów jeziora Arenal, największego sztucznego zbiornika Ameryki Środkowej. Dalsza podróż przez północny region Guanacaste w kierunku granicy z Nikaraguą. Po drodze objazd miasta Liberia – stolicy prowincji - znanego jako „białe miasto”. Dotarcie kostarykańskim odcinkiem Trasy Panamerykańskiej do Peñas Blancas – granicy z Nikaraguą.

Tabacon - gorące źródła, Tadeusz Walkowicz
Tabacon - gorące źródła, Tadeusz Walkowicz
Tabacon - gorące źródła, Tadeusz Walkowicz
Wiszące mosty i zieleń, Tadeusz Walkowicz
Wiszące mosty i my, Tadeusz Walkowicz
Wiszące mosty i zieleń, Tadeusz Walkowicz
Wiszące mosty i zieleń, Tadeusz Walkowicz
Wchodzimy do lasu deszczowego, Tadeusz Walkowicz
W drodze, Tadeusz Walkowicz
Iguana, Tadeusz Walkowicz
Granica z Nikaraguą, Tadeusz Walkowicz
Życie nad rzeką, Tadeusz Walkowicz
Czapla biała, Tadeusz Walkowicz
Ptaszek, Tadeusz Walkowicz
Bazyliszek, Tadeusz Walkowicz
Wsiadamy do łódki, Tadeusz Walkowicz
 Śniadanie z ptakami, Tadeusz Walkowicz
 Śniadanie z ptakami, Tadeusz Walkowicz
San Carlos, Tadeusz Walkowicz
Miasto San Carlos, Tadeusz Walkowicz
 Wulkan Arenal, Tadeusz Walkowicz
MIasto La Fortuna, Tadeusz Walkowicz
W drodze, Tadeusz Walkowicz
Pantera, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Centrum lecznictwa zwierząt, Tadeusz Walkowicz
 Krokodyl, Tadeusz Walkowicz
Krokodyle, Tadeusz Walkowicz
Lemur, Tadeusz Walkowicz
Kapucynki, Tadeusz Walkowicz
Kapucynka, Tadeusz Walkowicz
Poranek na plaży Mantas, Tadeusz Walkowicz
Poranek na plaży Mantas, Tadeusz Walkowicz
Poranek na plaży Mantas, Tadeusz Walkowicz
Poranek na plaży Mantas, Tadeusz Walkowicz
Wieczór na katamaranie, Tadeusz Walkowicz
Wyspa, Tadeusz Walkowicz
Ostanie chwile na wyspie, Tadeusz Walkowicz
 Zespół przygrywa do lunchu, pomagamy im, Tadeusz Walkowicz
Zespół przygrywa do lunchu, Tadeusz Walkowicz
Wyspa - relaks, Tadeusz Walkowicz
Wyspa, Tadeusz Walkowicz
Płyniemy, Tadeusz Walkowicz
Płyniemy Calipso do Puntaarenas, Tadeusz Walkowicz
Jedziemy do Puntarenas, Tadeusz Walkowicz
Punta Leona - hotel w Jamajce, Tadeusz Walkowicz
Punta Leona - hotel, Tadeusz Walkowicz
 Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
 Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
 Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Katedra, Tadeusz Walkowicz
Katedra, Tadeusz Walkowicz
Katedra, Tadeusz Walkowicz
Plac Centralny, Tadeusz Walkowicz
Teatr Narodowy, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2012-02-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Panama

Punta Leona

Park Narodowy Carara

La Fortuna

Wulkan Arenal

Liberia

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024