Miasto - TOMASZÓW MAZ.

Parking przy Pl. Kościuszki, elzbieta reimus
ROZWÓJ TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO WIĄZE SIĘ Z REWOLUCJĄ PRZEMYSŁOWĄ XIXW. ZOSTAŁ ON ZAŁOŻONY PRZEZ HRABIEGO ANTONIEGO OSTROWSKIEGO,KTÓRY NAZWAŁ OSADĘ NA CZEŚĆ SWOJEGO OJCA TOMASZA.
ZALĄŻKIEM MIASTA BYŁY POWSTAŁE W 1788 r. PIECE HUTNICZE W NADPILICKICH LASACH.INTENSYWNY ROZWÓJ MIASTA NASTĄPIŁ W LATACH 1822-1823,KIEDY TO HRABIA OSTROWSKI POSTAWIŁ NA WŁÓKIENNICTWO.W 1824r.TOMASZÓW OTRZYMAŁ PRAWA OSADY FABRYCZNO-HANDLOWEJ,A 6 LIPCA 1830 TOMASZOW UZYSKAŁ PRAWA MIEJSKIE.
MIASTO STALO SIĘ JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH OŚRODKÓW PRZEMYSLU WŁÓKIENNICZEGO W ÓDZKIM OKRĘGU PRZEMYSŁOWYM.ODZYSKANIE NIEPODLEGLOŚCI W 1918r. STAŁO SIĘ POCZĄTKIEM OKRESU ODBUDOWY PRZEMYSŁU.PODCZAS II WOJNY OBRONNEJ 6 WRZEŚNIA 1939r. W REJONIE MIASTA ROZEGRAŁA SIĘ BITWA POD TOMASZOWEM MAZ. A W POLOWIE 1940 r. M.IN.DO TOMASZOWA TRAFIAŁY TRANSPORTY OSÓB WYSIEDLONYCH Z KRAJU WARTY.W TYM OKRESIE NA TERENIE MIASTA STACJONOWAŁ PODODDZIAŁ ORGANIZACJI TODT,KTÓRY BUDOWAŁ DUŻE SCHRONY OBOK WSI KONEWKA I JELEŃ.W CZASIE WOJNY NA TERENIE MIASTA ZNAJDOWAŁ SIĘ WĘGIERSKI LAZARET.TOMASZÓW ZOSTAŁ ZAJĘTY PRZEZ ARMIĘ CZERWONĄ W DNIU18 STYCZNIA 1945r.W OKRESIE POWOJENNYM MIASTO ZACZĘŁO SIĘ INTENSYWNIE ROZBUDOWYWAĆ ORAZ ZAKLADY PRZEMYSŁOWE.
NA CZEŚĆ TOMASZA I ANTONIEGO OSTROWSKICH NADANO ICH IMIENIEM ULICE I TAKŻE W CENTRUM MIASTA ZNAJDUJE SIĘ PAWILON TOMASZ-RÓWNIEŻ BYŁA ULICA 18 STYCZNIA,A OBECNIE TO JEST ULICA GEN.ROWECKIEGO.
TROCHĘ WIEM O TYM MIEŚCIE PONIEWAŻ PRZEZ DŁUGIE LATA ,ZAWSZE PRZBYWALAM W NIM  W OKRESIE WAKACJI.I SPORO TEZ MOZNA ZOBACZYĆ JAK I USLYSZEĆ- NAJCIEKAWSZE ZABYTKI TO KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI ZBAWICIELA PRZY ULICY ŚW.ANTONIEGO W STYLU NEGOTYCKIM.-PAŁAC OSTROWSKICH NA UL.POW W STYLU KLASYCYSTYCZNYM.OBECNIE MIEŚCI SIĘ MUZEUM REGIONALNE.
-ELEKTYCZNY PAŁACYK PIESCHÓW NA UL .BARLICKIEGO-W TEJ CHWILI JEST REMONTOWANY.- DAWNY DWÓR - UL.RADOMSKA POCHODZI XIXw.OBECNIE WŁASNOŚĆ GMINNEJ SPÓŁDZIELNI.-FABRYKANCKA WILLA NA UL.KONSTYTUCJI 3 MAJA TERAZ JEST TO SIEDZIBA REJONOWEGO URZĘDU PRACY .MUSZĘ TEZ PODKREŚLIĆ OBIEKT FABRYKI WŁÓKIENNICZEJ MORITZA PIESCHA NA UL BARLICKIEGO,KTORA TO FABRYKA BYŁA URUCHOMIONA 1874 r.PEŁNILA FUNKCJĘ PRODUKCYJNO-ADMINISTRACYJNE ZAKŁADY TKANIN WEŁNIANYCH POD NAZWA >MAZOWIA<
DLA ODPOCZYNKU I PIĘKNA PRZYRODY MOŻNA BYŁO I NADAL JEST REZERWAT PRZYRODY NIEOZYWIONEJ O WYBITNYCH WALORACH KRAJOBRAZOWYCH,POŁOZONY W DOLINIE RZEKI PILICY.JEST TO Z NAJCIEKAWSZYCH ZJAWISK KRASOWYCH W KRAJU A NAWET W EUROPIE.GŁÓWNY KOMPLEKS WODONOSNY STANOWIĄ SPĘKANE WAPIENIE JURAJSKIE,Z KTORYCH WYTRYSKA WODA PRZEBIERAJACA NIEBIESKO-BŁĘKITNO-ZIELONĄ BARWĘ.BARWA WODY JEST EFEKTEM DZIAŁAŃ ROZPROSZONEGO SWIATŁA SŁONECZNEGO.DODATKOWO UROKU NADAJĄ PULSUJĄCE GEJZERY Z PIASKU PODRZUCONEGO PRZEZ ŻRÓDLANĄ WODĘ.PRAWDOPODOBNIE TEN REZERWAT POD NAZWĄ >NIEBIESKIE ŻRÓDLA< POWSTAŁ W 1961 r.REZERWAT JEST OSTOJĄ WIELU GATUNKÓW PTAKÓW ORAZ MIEJSCEM NATURALNYCH BIOCENOZ,ZAROSLOWYCH I SZUWAROWYCH.
W BEZPOSREDNIM SĄSIEDZTWIE REZERWATU ZNAJDUJE SIE SKANSEN RZEKI PILICY-PIERWSZE W POLSCE MUZEUM NA WOLNYM POWIETRZU POSWIECONE RZECE.W JEGO ZBIORACH ZNAJDUJA SIE UNIKATY JAK DREWNIANY MLYN PRZENIESIONY ZE WSI KUZNICY ZERECHOWSKIEJ,TAKZE WYDOBYTY Z RZEKI PILICY OPANCERZONY POJAZD Z II WOJNY SWIATOWEJ.TEŻ ZNAJDUJE SIĘ DREWNIANA POCZEKALNIA KOLEJOWA Z PRZYSTANKU CZARNOCIN DAWNIEJ POD NAZWĄ WOLBÓRKA.
MOŻNA PISAĆ WIELE O TOMASZOWIE MAZOWIECKIM I JEJ OKOLIC I MYŚLĘ,ŻE WRÓCĘ DO TEGO TEMATU I ZACHECAM ODWIEDZIĆ TERENY TOMASZAOWA.
Fragment Pl.Kościuszki, elzbieta reimus
skwer na Pl.Kościuszki, elzbieta reimus
Hotel, elzbieta reimus
przy ul Antoniego, elzbieta reimus
bloki na ul Barlickiego, elzbieta reimus
ul. Antoniego, elzbieta reimus
 ul .18-go Stycznia ,a ul.Warszawska, elzbieta reimus
ul.18-go Stycznia obecnie ul.Gen.Roweckiego, elzbieta reimus
ul.Boh.Getta Warszawskiego, elzbieta reimus
Kościół św.Jadwigi przy ul.Warszawskiej, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Skansen Rzeki Pilicy, elzbieta reimus
Widok z mostu kolejowego na zakola Pilicy, elzbieta reimus
 Zakład - Ceramiki Paradyż, elzbieta reimus
Kościółewangielicko-augsburski Świętej Trójcy, elzbieta reimus
Miasto - TOMASZÓW MAZ., elzbieta reimus
Komentarze 0
2009-02-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024