>ZAMKOWY KALENDARZ< - UJAZD

 UJAZD - KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
UJAZD JEST STARĄ OSADĄ Z XII WIEKU ,KTORY NALEZAŁ DO OPACTWA CYSTERSÓW.OD XV WIEKU NALEŻY DO RODU OLEŚNICKICH, NASTEPNIE 1619 r. UJAZD STAJE SIE WŁASNOŚCIĄ KRZYSZTOFA OSSOLINSKIEGO PRZEKAZANY OD OJCA ZBIGNIEWA OSSOLIŃSKIEGO.CAŁA HISTORIA O SAMEJ MIEJSCOWOŚCI I Z BUDOWA ZAMKU TAK DOKLADNIE TRUDNO USTALIĆ.UWAZAM,ŻE HISTORIĘ TEGO OBIEKTU MOZNA SIEGNĄĆ DO RÓŻNYCH WIADOMOŚCI JAK I DO BIULETYNÓW.
NATOMIAST JEST TO CIEKAWY DLA OKA OBIEKT,GDZIE PRZYCIAGA SPORO TURYSTÓW W TE TERENY ,ABY POZNAĆ ICH ROLĘ I HISTORIĘ TEGO ZAMKU >KRZYZTOPÓR<.
ZAMEK W UJEŻDZIE POWSTAŁ W XVII W. I BYŁ JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH I NAJZNAKOMITSZYCH ZAMKÓW MAGNACKICH W POLSCE.TYLKO TRUDNO DOIŚĆ KIEDY KRZYSZTOF OSSOLIŃSKI ROZPOCZĄŁ BUDOWE TEGO PIĘKNEGO ZAMKU.JAK WIADOMO KRZYSZTOW OSSOLIŃSKI OTRZYMAŁ WIEŚ OD SWOJEGO OJCA ZBIGNIEWA OSSOLIŃSKIEGO- DOKUMENTY POTWIERDZAJĄ ISTNIENIE REZYDENCJI NA TERENIE ZAMKU W 1627 r. - BUDOWA TRWAŁA DO 1644r./?/.
OKRES DZIEJÓW ZAMKU BYŁ RÓZNY - GDYŻ BYŁO WIELU WŁAŚCICIELI.
W CZASIE II WOJNY SWIATOWEJ ZAMEK ULEGŁ ZNISZCZENIU - PO -CZĘŚCIOWO UDAŁO SIĘ GO ODBUDOWAĆ W 1971 r. Z FUNDUSZU WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW I POMAŁU JEST ODNAWIANY.
SAMA NAZWA ZAMKU WZIEŁA SIĘ OD DWÓCH SYMBOLI WYKUTYCH PO BOKACH BRAMY WEJŚCIOWEJ. KRZYŻ OZNACZAŁ,ŻE FUNDATOR ZAMKU BYŁ ZAGORZAŁYM KATOLIKIEM- NATOMIAST TOPÓR TO HERB OSSOLINSKICH.
ZAMEK JEST PONADTO ZBUDOWANY W OPARCIU O .KALENDARZ<.POSIADA 4 WIEŻE,KTÓRE ODPOWIADAJĄ POROM ROKU - NA 12 DUŻYCH SAL, A WIĘC TYLE ILE JEST MIESIĘCY - 52 POKOJE,CZYLI LICZBA TYGODNI W ROKU I 365 OKIEN, KTORE ODPOWIADAJĄ POSZCZEGÓLNYM DNIOM.
W TEN SPOSÓB POWSTAŁ >>ZAMKOWY  KALENDARZ<<.
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus
PIERWSZA WYCIECZKA DO ZAMKU KRZYŻTOPÓR Z 1988 ROKU., elzbieta reimus
>ZAMKOWY KALENDARZ< - UJAZD, elzbieta reimus
Avatar użytkownika elzbieta reimus
elzbieta reimus
Komentarze 2
2009-02-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika elzbieta reimus
elzbieta reimus
17 luty 2009 20:04
Witam Panie Łukaszu - nie odpowiem konkretnie o przejsciu tunelowym,ponieważ nie słyszałam-prawdopodobnie był pomost na wzgórze do Krzyżtopora- tak miał zrobić Jerzy Ossoliński.
A jak było naprawdę ???.
Pozdrawiam i zapraszam w te tereny / sama muszę też się dowiedziec o tym/.
Avatar użytkownika łukasz i Gocha
łukasz i Gocha
17 luty 2009 06:20
Piękny zamek, podobno łączył się podziemnym tunelem z zamkiem w Ossolinie
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024