Wędrówka po Ojcowskim Parku Narodowym

Park Ojcowski to naprawdę wyjątkowe miejsce. Odnaleźć tu można ślady działalności książąt piastowskich, czternastowieczne ruiny zamku Kazimierza Wielkiego czy też renesansową rezydencję zwaną Pieskową Skałą. Dolina rzeki w której leży Ojców oszałamia różnorodnością form krajobrazu. Bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego czyni to miejsce ogromnie wartościowym pod względem przyrodniczym.
Szlak zielony, Jaskinia Ciemna - Przed wejściem do jaskini znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą. Jaskinia składa się właściwie z jednej olbrzymiej komory, 80 m długości, 20 m szerokości i 10 m wysokości, która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. Tunel. Zamieszkują ją nietoperze, ćmy, białe wije oraz pająki z gatunku sieciarz jaskiniowy. Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste, stalagmity których wysokość sięga do 1 m.

Ruiny Zamku Kazimierzowskiego - Z dawnej budowli zamkowej pozostało do dziś tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i część mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa.
Grota Łokietka - To najdłuższa grota w parku narodowym: ma 320 m długości, kilka korytarzy, dwie duże sale (Rycerska, Sypialnia) oraz dwie mniejsze (Kuchnia).
