Jarmark Jakubowy w Szczecinie

W średniowieczu, wykorzystując okazję większych zgromadzeń ludzi, takich jak obchody świąt kościelnych czy odpustów, organizowano Jarmarki. Była to jedna z form ówczesnego handlu. Współczesne formy Jarmarku nawiązują do tych średniowiecznych tradycji.
W Szczecinie na Starym Mieście trwa właśnie dziewiąty Jarmark Jakubowy. Wydarzenie rozpoczęło się wczoraj tj. 20 lipca i potrwa do niedzieli a więc 23 lipca. Stoiska około 250 wystawców z różnych stron Polski i Europy, liczne warsztaty, występy artystyczne i koncerty (gwiazdą tegorocznego Jarmarku jest zespół Raz Dwa Trzy), oto atrakcje jakie czekają zarówno na Szczeciniani jak i turystów na Placu Orła Białego oraz w sąsiedztwie Katedry Św. Jakuba. Jarmark towarzyszy uroczystościom odpustowym patrona Katedry - Św. Jakuba, stąd jego nazwa.

Spacerując między licznymi stoiskami odwiedzający Jarmark mogą zakupić regionalne produkty spożywcze i rękodzieło z różnych stron Polski, a także z Ukrainy, Węgier, Litwy i Bułgarii. Ja oczywiście jak co roku nie odmówiłam sobie nabycia pysznych serów, miodku oraz chałwy. Warto zajrzeć także do obozu rzemieślników gdzie prezentowane są dawne instrumenty muzyczne oraz tańce. Odbywają się także warsztaty rzemieślnicze i pokazy zbrojne średniowiecznych rycerzy.
Jarmark jednak to nie tylko wrażenia kulinarne i artystyczne, nie zapomniano również o Krajtroterach. I tak w programie przewidziano także bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego Pałacu gdzie ma obecnie swoją siedzibę Akademia Sztuki, a także szczecińskiej Katedry.

Dla zainteresowanych dodam, że powstanie Pałacu Pod Globusem (Pałacu Grumbkowa) datowane było na lata 1720-25, bądź też 1723-26 w zależności od źródeł. Został on wybudowany z polecenia naczelnego prezesa i kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa. Pałac został częściowo zburzony podczas wojen napoleońskich. Odbudowano go w latach 1890-1891 z przeznaczeniem na dom biurowy. Zasadniczych zmian w jego wyglądzie dokonano pod koniec XIX wieku, kiedy właścicielem zostało Towarzystwo Ubezpieczeniowe „National”. W takiej formie Pałac przetrwał do dziś. Globus, który wieńczy jego szczyt i od którego pochodzi obecna nazwa gmachu, był symbolem światowego zasięgu interesów firmy „National”. Czasy drugiej wojny światowej Pałac przetrwał w stanie prawie nienaruszonym. Wiele osób błędnie identyfikuje Pałac Pod Globusem z miejscem urodzenia Carycy Rosji Katarzyny II, nie jest to jednak prawda. Faktem jest, że Zofia Augusta Anhalt Zerbst czyli późniejsza Katarzyna II urodziła się w Szczecinie, miało to jednak miejsce przy ulicy Farnej 1. W Pałacu pod Globusem zaś urodziła się księżniczka Zofia Dorota von Wuerttemberg - późniejsza caryca Rosji Maria Fiodorowna, żona Pawła I i zarazem synowa Katarzyny II.
Z kolei historia szczecińskiej Katedry sięga 1187 roku. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany Kościół. Mury dzisiejszej Katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po Kościele Św. Piotra i Pawła i Kościele Św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej Św. Jakub. W czasie drugiej wojny światowej została zniszczona. W latach 70-tych ubiegłego wieku odbudowano ją. Warto wspomnieć, że w 2008 roku stalowa wysoka na 32 metry iglica uwieńczyła wieżę Katedry, tworząc tym samym najwyższy punkt widokowy w mieście.



Jarmark Jakubowy to jedna z ciekawszych inicjatyw w Szczecinie, która odbywa się rok rocznie w okresie letnim. Przebywających w okolicy zachęcam do odwiedzenia Jarmarku, tym bardziej że piękna pogoda ma się utrzymywać przez cały czas jego trwania.