Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Jarmark Jakubowy, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W średniowieczu, wykorzystując okazję większych zgromadzeń ludzi, takich jak obchody świąt kościelnych czy odpustów, organizowano Jarmarki. Była to jedna z form ówczesnego handlu. Współczesne formy Jarmarku nawiązują do tych średniowiecznych tradycji.

W Szczecinie na Starym Mieście trwa właśnie dziewiąty Jarmark Jakubowy. Wydarzenie rozpoczęło się wczoraj tj. 20 lipca i potrwa do niedzieli a więc 23 lipca. Stoiska około 250 wystawców z różnych stron Polski i Europy, liczne warsztaty, występy artystyczne i koncerty (gwiazdą tegorocznego Jarmarku jest zespół Raz Dwa Trzy), oto atrakcje jakie czekają zarówno na Szczeciniani jak i turystów na Placu Orła Białego oraz w sąsiedztwie Katedry Św. Jakuba. Jarmark towarzyszy uroczystościom odpustowym patrona Katedry - Św. Jakuba, stąd jego nazwa.

Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja

Spacerując między licznymi stoiskami odwiedzający Jarmark mogą zakupić regionalne produkty spożywcze i rękodzieło z różnych stron Polski, a także z Ukrainy, Węgier, Litwy i Bułgarii. Ja oczywiście jak co roku nie odmówiłam sobie nabycia pysznych serów, miodku oraz chałwy. Warto zajrzeć także do obozu rzemieślników gdzie prezentowane są dawne instrumenty muzyczne oraz tańce. Odbywają się także warsztaty rzemieślnicze i pokazy zbrojne średniowiecznych rycerzy. 

Jarmark jednak to nie tylko wrażenia kulinarne i artystyczne, nie zapomniano również o Krajtroterach. I tak w programie przewidziano także bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego Pałacu gdzie ma obecnie swoją siedzibę Akademia Sztuki, a także szczecińskiej Katedry. 

Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja

Dla zainteresowanych dodam, że powstanie Pałacu Pod Globusem (Pałacu Grumbkowa) datowane było na lata 1720-25, bądź też 1723-26 w zależności od źródeł. Został on wybudowany z polecenia naczelnego prezesa i kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa. Pałac został częściowo zburzony podczas wojen napoleońskich. Odbudowano go w latach 1890-1891 z przeznaczeniem na dom biurowy. Zasadniczych zmian w jego wyglądzie dokonano pod koniec XIX wieku, kiedy właścicielem zostało Towarzystwo Ubezpieczeniowe „National”. W takiej formie Pałac przetrwał do dziś. Globus, który wieńczy jego szczyt i od którego pochodzi obecna nazwa gmachu, był symbolem światowego zasięgu interesów firmy „National”. Czasy drugiej wojny światowej Pałac przetrwał w stanie prawie nienaruszonym. Wiele osób błędnie identyfikuje Pałac Pod Globusem z miejscem urodzenia Carycy Rosji Katarzyny II, nie jest to jednak prawda. Faktem jest, że Zofia Augusta Anhalt Zerbst czyli późniejsza Katarzyna II urodziła się w Szczecinie, miało to jednak miejsce przy ulicy Farnej 1. W Pałacu pod Globusem zaś urodziła się księżniczka Zofia Dorota von Wuerttemberg - późniejsza caryca Rosji Maria Fiodorowna, żona Pawła I i zarazem synowa Katarzyny II.

Z kolei historia szczecińskiej Katedry sięga 1187 roku. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany Kościół. Mury dzisiejszej Katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po Kościele Św. Piotra i Pawła i Kościele Św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej Św. Jakub. W czasie drugiej wojny światowej została zniszczona. W latach 70-tych ubiegłego wieku odbudowano ją. Warto wspomnieć, że w 2008 roku stalowa wysoka na 32 metry iglica uwieńczyła wieżę Katedry, tworząc tym samym najwyższy punkt widokowy w mieście.

Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja

Jarmark Jakubowy to jedna z ciekawszych inicjatyw w Szczecinie, która odbywa się rok rocznie w okresie letnim. Przebywających w okolicy zachęcam do odwiedzenia Jarmarku, tym bardziej że piękna pogoda ma się utrzymywać przez cały czas jego trwania. 
 

Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Pałac Pod Globusem, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Jarmark Jakubowy, Anja
Katedra Św. Jakuba, Anja
Katedra Św. Jakuba, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 10
2017-07-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anja
Anja
25 lipiec 2017 16:17

[cytuj autor='mokunka']Super. Bardzo lubię takie imprezy ! Fajnie, że je obfociłaś i opisałeś tu dla nas.Ja ostatnio byłam na Swięcie Miodu na Polsko-Czeskim pograniczu.Postaram się opisać niebawem, bo to takie swojskie klimaty.....[/cytuj]

Koniecznie, będę czekać na Twoją relację:-)

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
25 lipiec 2017 15:35

Super. Bardzo lubię takie imprezy ! Fajnie, że je obfociłaś i opisałeś tu dla nas.

Ja ostatnio byłam na Swięcie Miodu na Polsko-Czeskim pograniczu.Postaram się opisać niebawem, bo to takie swojskie klimaty.....

Avatar użytkownika Anja
Anja
24 lipiec 2017 14:27

[cytuj autor='Joanna']Lubię takie jarmarki. Moją uwagę zwróciła torba na fochy. Fajny pomysł.[/cytuj]

Też mi się spodobała🙂

 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
24 lipiec 2017 12:53

Lubię takie jarmarki. Moją uwagę zwróciła torba na fochy. Fajny pomysł.

Avatar użytkownika Anja
Anja
22 lipiec 2017 14:37

Dziękuję Wam. Ostatnio wzmożona aktywność na forum (widać, że sezon w pełni) z czego się bardzo cieszę, bo uwielbiam oglądać zdjęcia z wakacji🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
22 lipiec 2017 12:34

Super, fajne są jarmarki i ngdy o takim nie słyszałam 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 lipiec 2017 07:57

Lubię jarmarki:-) Lubię też Szczecin i miejsca,które opisałaś:-) Znam je i mam sentyment do tego miasta:-)

Avatar użytkownika allie
allie
22 lipiec 2017 01:07

Oj, szkoda że to tak daleko ode mnie... Fajnie byłoby odswieżyć starą znajomość ze Szczecinem.

Te kramiki są urocze; przy kilku z nich pewnie bym ulżyła portfelowi 😉

Avatar użytkownika marian
marian
21 lipiec 2017 23:27

Kolorowo na jarmarku.Mnie bardzo podoba się pałac.

Avatar użytkownika Anja
Anja
21 lipiec 2017 20:51

Ponieważ z uwagi na zbyt dużą liczbę odwiedzających nie udało mi się zrobić zbyt wielu zdjęć na Jarmarku, ta relacja wyprzedziła tą obiecaną z Ziemiii Kłodzkiej🙂 Poza tym może zachęcę kogoś przebywającego akurat w okolicy do zajrzenia w to właśnie miejsce - Jarmark trwa jeszcze cały weekend.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024