Bystrzyca Kłodzka - miasto królewskie

Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie, usytuowane na wysokiej terasie między dwiema rzekami Bystrzycą Łomnicką i Nysa Kłodzką, jest jednym z niewielu miast w Polsce, a nawet podobno i w Europie, które mają tak doskonale zachowane średniowieczne mury obronne, wraz z basztami – bramami wprowadzającymi do wnętrza kompleksu miejskiego, o układzie ulic i zabudowy nie zmienionych od czasu powstania miasta.
Aby w pełni poznać uroki tego miasta warto przejść miejską trasę turystyczną. Mapka oraz szczegółowy opis zabytków na trasie do pobrania w Informacji Turystycznej. Wspomniana trasa rozpoczyna się przy pochodzącej z XIV wieku Baszcie Rycerskiej (zwanej też Rzeźniczą) oraz Muzeum Filumenistycznym i prowadzi poprzez Mały Rynek (na którym znajduje się zabytkowy pręgierz – pomnik średniowiecznego prawa z 1556 roku), w pobliżu Baszty Kłodzkiej z XIV wieku, do Placu Wolności wokół którego niemal całą zabudowę stanowią zabytkowe kamienice pochodzące głównie z XVIII wieku. Przy Placu Wolności usytuowany jest drugi rynek, a na nim neorenesansowy ratusz i pomnik Św. Trójcy. Z Placu Wolności trasa wiedzie do Bramy Wodnej z XIV wieku zamykanej niegdyś od zewnątrz żelazną kratą, a dalej wzdłuż murów obronnych (za których wzniesienie król J. Luksemburczyk przyznał miastu już w 1319 roku pełną samodzielność prawną co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich), prowadzi do Placu Skłodowskiej-Curie, na którym króluje kościół pw. Św. Michała Archanioła z zabudowaniami parafialnymi. Skomplikowana sylwetka kościoła – od wschodu średniowieczna, od zachodu dwudziestowieczna nawiązuje do renesansu śląskiego, jest wynikiem licznych przebudowań od XIII do XX wieku. Dalej wzdłuż murów obronnych dojść można do punktu wyjścia tj. Baszty Rycerskiej i Muzeum Filumenistycznego. To nietypowe muzeum koniecznie należy odwiedzić. Posiada ono bogate zbiory przedmiotów do niecenia ognia, opakowań oraz etykiet zapałczanych z różnych części świata. Trasa miejska ma odgałęzienie prowadzące dalej do obiektów zabytkowych poza murami miejskimi tj. dawnego szpitala dla ubogich z kościołem Św. Nepomucena, pomnika Św. Nepomucena na Placu Szpitalnym przy moście. Dalej trasa przeradza się w szlak spacerowy, który wprowadza na tereny rekreacyjne po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. Idąc oznakowaną trasą spacerową można dotrzeć do kaplicy Św. Floriana, punktów widokowych na panoramę miasta oraz kąpieliska.

Bystrzyca jest zadbanym, urokliwym miasteczkiem z dużym potencjałem turystycznym i warto je odwiedzić póki turystów tu niewielu.