Jaskinia Niedźwiedzia i Muzeum Ziemi w Kletnie

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Będąc w Kotlinie Kłodzkiej nie sposób nie odwiedzić Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie będącej największą jaskinią w Polskich Sudetach oraz jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. Jaskinia Niedźwiedzia ma przepiękną i bogatą szatę naciekową. Można tu zobaczyć chyba wszystkie możliwe formy nacieków.

Jaskinię odkryto przypadkowo w 1966 roku podczas prac w kamieniołomie. Wówczas to odłupana skała odsłoniła komorę z licznymi szczątkami zwierząt, największe ilości szczątków znalezionych w Jaskini Niedźwiedzia pochodzą oczywiście od niedźwiedzia jaskiniowego. Od tego czasu prowadzono liczne prace speleologiczne, odkrywano kolejne komory, korytarze, aby w 1983 roku wybudować pawilon i udostępnić ją dla turystów.

, Anja
, Anja

Jaskinia składa się z trzech poziomów, z których tylko środkowy poziom i 360 metrów udostępnione jest do zwiedzania. Trasę tą pokonuje się z przewodnikiem w około 45 minut w grupach do 15 osób. Całkowita znana do tej pory długość korytarzy wynosi obecnie około 3,3 km. Wybierając się do jaskini należy koniecznie pamiętać o rezerwacji biletów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Będąc w Kletnie warto zajrzeć również do Muzeum Ziemi, które posiada unikatową kolekcję minerałów i skamieniałości na skalę Polski, jak i Europy. Okazy pochodzą z całego świata. Do rzadko spotykanych znalezisk należą cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów - łącznie ponad czterdzieści jaj. W naszym kraju jest to jedyne miejsce, gdzie możemy podziwiać te unikatowe skamieliny. Zwiedzanie muzeum również odbywa się z przewodnikiem. Na terenie obiektu znajduje się także malutki park jurajski.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Komentarze 13
2017-07-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin M
22 sierpień 2017 15:42

Chyba tylko z Jaskinią Raj - kiedyś mówiono i pisano, że to ona jest najpiękniejsza... może ktoś wie jeszcze z jaką?

Anja
22 sierpień 2017 14:53

[cytuj autor='Marcin M']Moim zdaniem to najpiękniejsza jaskinia w Polsce :-0[/cytuj]

Mi się podobała, choć nie bardzo mam porównanie🙂

 

Marcin M
22 sierpień 2017 14:31

Moim zdaniem to najpiękniejsza jaskinia w Polsce :-0

allie
25 lipiec 2017 21:19

Niedźwiedzia to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Kotlinie Kłodzkiej. Niesamowite miejsce. Dobrze, że upolowaliście bilety 🙂

 

mokunka
25 lipiec 2017 15:19

Super Anju, że i Tobie udało sie być w Jaskini Niedźwiedziej. Fakt foty tam można robic , nie to co np w Jaskini Raj. Byłam przed paru laty, a bility z dużym wyprzedzeniam rezerwowałam przez net.

Anja
24 lipiec 2017 21:26

[cytuj autor='marian']Cudowne miejsce zwiedziłaś.Wstyd się przyznać ale mi się nie udało tam być.Zawsze miałem pecha i nie moglem zarezerwować biletów w tym czasie jak mi pasowało.[/cytuj]

Faktycznie ta wcześniejsza rezerwacja to może być pewien problem. Teraz np. brak biletów do 17 sierpnia włącznie, choć zawsze można spróbować to nieco obejść i się wybrać tam z lokalnym biurem turystycznym.

 

marian
24 lipiec 2017 20:51

Cudowne miejsce zwiedziłaś.Wstyd się przyznać ale mi się nie udało tam być.Zawsze miałem pecha i nie moglem zarezerwować biletów w tym czasie jak mi pasowało.

Anja
24 lipiec 2017 14:31

[cytuj autor='Joanna']Fantastyczna jaskinia. Z tego co widzę można też robić zdjęcia, bo w wielu jaskiniach jest to zabronione.[/cytuj]

Tak można, po uiszczeniu opłaty 10 zł (za filmowanie 15 zł). Trasa jest dobrze przygotowana i oświetlona, dostępna nawet dla osób niepełnosprawnych.

 

Joanna
24 lipiec 2017 13:08

Fantastyczna jaskinia. Z tego co widzę można też robić zdjęcia, bo w wielu jaskiniach jest to zabronione.

Anna Piernikarczyk
24 lipiec 2017 12:07

Pięknie! Super że Wam się udało, i jak czytam również Danusi 🙂 Taką samą wycieczkę odbyliśmy kilka lat temu 

Roman Świątkowski
23 lipiec 2017 22:12

Jaskinia warta zwiedzenia.

Anja
23 lipiec 2017 19:43

[cytuj autor='Danusia']Piękna jest Jaskinia Niedźwiedzia:-) Fajnie,że udało ci się ją zwiedzić. Byliśmy tam przedwczoraj:-)[/cytuj

To cudownie. Fajnie, że wzbogacili zwiedzanie o pokaz światła i dźwięku, co prawda dosyć krótki póki co, ale trzeba przyznać, że w takim miejscu sprawdza się znakomicie.

 

Danusia
23 lipiec 2017 18:51

Piękna jest Jaskinia Niedźwiedzia:-) Fajnie,że udało ci się ją zwiedzić. Byliśmy tam przedwczoraj:-)

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024