Zamek Książ

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolejne moje małe podróżnicze marzenie się spełniło - odwiedziłam Zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce zaraz po Malborku i Wawelu. Niesamowity, jeśli chodzi o wygląd i położenie, a także jego tajemniczą historię.

Zamek Książ powstał w drugiej połowie XIII w. z inicjatywy księcia jaworskiego Bolka I Surowego. Później przechodził z rąk do rąk, przez chwilę panował nim monarcha czeski, później został sprzedany wielkiemu rodowi Hochbergów. W czasie wojny trzydziestoletniej Zamek Książ był wielokrotnie okradany i niszczony. Tym zniszczeniom zawdzięcza jednak swój dzisiejszy, barokowy kształt. W tym stylu na początku XVIII w. został przebudowany na polecenie jednego z książąt Hochbergów. Perłę baroku od tamtego momentu odwiedziło wiele sław, m. in. Izabela Czartoryska, car Mikołaj Romanow czy Winston Churchill. 

, Anja
, Anja

Najciekawsza karta w historii zamku zaczyna się jednak od 1941 r. Wtedy władze III Rzeszy przejęły zamek. Podczas II wojny światowej w wyniku adaptacji zamku na kwaterę wojenną przez paramilitarną Organizację Todt jego część została w drastyczny sposób zniszczona. Wyposażenie wywieziono. Pod Zamkiem przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen drążone były ogromne tunele - część budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese (Olbrzym). Ich przeznaczenie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Przypuszcza się, że miały tu powstać fabryki broni, a sam Książ przygotowywano na jedną z kwater Führera. Podziemia zostały częściowo zamaskowane przez hitlerowców w ostatnich miesiącach wojny. W latach powojennych Zamek nadal ulegał dewastacji. Dopiero w latach 50-tych Książ został zabezpieczony, a w latach 70-tych rozpoczęto pierwsze prace remontowe, obecnie zamek należy do Gminy Wałbrzych.

Niezwykła historia jak i zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że w kompleksie można spędzić sporo czasu słuchając o jego dawnych dziejach oraz podziwiając jego piękno. Zresztą i pięknie zadbane ogrody zamkowe, a także pobliska palmiarnia zachęcają by zatrzymać się tu na dłużej. 

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 9
2017-07-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
02 sierpień 2017 08:31

Cudny zamek, to nie ulega wątpliwości 🙂 Fajnie że odwiedziliście, to faktycznie jeden z hitów, który każdy powinien zobaczyć 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
01 sierpień 2017 15:44

[cytuj autor='Anja'] Pewnie byłeś na wiosnę podczas Festiwalu Kwiatów...też bym chętnie zobaczyła te wszystkie aranżacje florystyczne. Podobno na dziedzińcu wystawiane są wówczas kilkumetrowe konstrukcje kwiatowe oraz odbywają się florystyczne bitwy. Chętnie zobaczyłabym Ksiąz i w tym czasie...dodawałeś może wycieczkę? [/cytuj]

Tak dodawałem wycieczke.Chyba w 2011 roku.

 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
01 sierpień 2017 13:15

Zamek, który chętnie zobaczyłabym z bliska, a mam do niego tak daleko.

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
01 sierpień 2017 11:26

Kolejny zamek piękny i na zewnątrz i w środku 🙂 znów bardzo daleko od mojego małego Tarnowa 🙂 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
01 sierpień 2017 10:45

Zamek Książ piękna i monumentalna budowa z wieloma tajemnicami i historiami w tle. Osobiście bardziej zaintrygował mnie na zewnątrz niż wewnątrz.

Avatar użytkownika Anja
Anja
01 sierpień 2017 07:38

[cytuj autor='mokunka']Zawsze piekny Zamek Ksiaż Anju. Chętnie doń kiedyś wrócę a dzięki Twioim fotkom wracają wspomnienia 🙂[/cytuj]

Też lubię oglądać miejsca, w których już byłam...ale jeszcze bardziej te które dopiero odwiedzę🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
01 sierpień 2017 07:36

[cytuj autor='marian']Zamek chętnie ponownie bym zobaczył.Ostatnio  trafiłem na wystawę kwiatów.Każda komnata wypełniona była pięknymi kwiatami.[/cytuj]

Pewnie byłeś na wiosnę podczas Festiwalu Kwiatów...też bym chętnie zobaczyła te wszystkie aranżacje florystyczne. Podobno na dziedzińcu wystawiane są wówczas kilkumetrowe konstrukcje kwiatowe oraz odbywają się florystyczne bitwy. Chętnie zobaczyłabym Ksiąz i w tym czasie...dodawałeś może wycieczkę?

 

Avatar użytkownika marian
marian
31 lipiec 2017 22:13

Zamek chętnie ponownie bym zobaczył.Ostatnio  trafiłem na wystawę kwiatów.Każda komnata wypełniona była pięknymi kwiatami.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
31 lipiec 2017 22:01

Zawsze piekny Zamek Ksiaż Anju. Chętnie doń kiedyś wrócę a dzięki Twioim fotkom wracają wspomnienia 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024