Zamek Książ

Kolejne moje małe podróżnicze marzenie się spełniło - odwiedziłam Zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce zaraz po Malborku i Wawelu. Niesamowity, jeśli chodzi o wygląd i położenie, a także jego tajemniczą historię.
Zamek Książ powstał w drugiej połowie XIII w. z inicjatywy księcia jaworskiego Bolka I Surowego. Później przechodził z rąk do rąk, przez chwilę panował nim monarcha czeski, później został sprzedany wielkiemu rodowi Hochbergów. W czasie wojny trzydziestoletniej Zamek Książ był wielokrotnie okradany i niszczony. Tym zniszczeniom zawdzięcza jednak swój dzisiejszy, barokowy kształt. W tym stylu na początku XVIII w. został przebudowany na polecenie jednego z książąt Hochbergów. Perłę baroku od tamtego momentu odwiedziło wiele sław, m. in. Izabela Czartoryska, car Mikołaj Romanow czy Winston Churchill.

Najciekawsza karta w historii zamku zaczyna się jednak od 1941 r. Wtedy władze III Rzeszy przejęły zamek. Podczas II wojny światowej w wyniku adaptacji zamku na kwaterę wojenną przez paramilitarną Organizację Todt jego część została w drastyczny sposób zniszczona. Wyposażenie wywieziono. Pod Zamkiem przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen drążone były ogromne tunele - część budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese (Olbrzym). Ich przeznaczenie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Przypuszcza się, że miały tu powstać fabryki broni, a sam Książ przygotowywano na jedną z kwater Führera. Podziemia zostały częściowo zamaskowane przez hitlerowców w ostatnich miesiącach wojny. W latach powojennych Zamek nadal ulegał dewastacji. Dopiero w latach 50-tych Książ został zabezpieczony, a w latach 70-tych rozpoczęto pierwsze prace remontowe, obecnie zamek należy do Gminy Wałbrzych.
Niezwykła historia jak i zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że w kompleksie można spędzić sporo czasu słuchając o jego dawnych dziejach oraz podziwiając jego piękno. Zresztą i pięknie zadbane ogrody zamkowe, a także pobliska palmiarnia zachęcają by zatrzymać się tu na dłużej.
