The Tall Ships Races Szczecin 2017 - wielkie żeglarskie święto

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tym razem to nie ja wyruszyłam w świat, ale ... Szczecin po raz trzeci zamienił się w żeglarską stolicę świata. W dniach 5-8 sierpnia w okolicach Wałów Chrobrego cumują największe jednostki pływające po morzach i oceanach.

Pierwszy szczeciński finał The Tall Ships Races odbył się w 2007 r. Na stu żaglowcach przypłynęło do miasta ponad 3,5 tys. żeglarzy z 35 krajów. Przez 6 dni teren zlotu odwiedziło 2 miliony osób (turyści oraz mieszkańcy miasta). 6 lat później Szczecin znów był gospodarzem finału, a imprezę przeprowadzono z jeszcze większym rozmachem – zlot zgromadził blisko 2,5 miliona osób. Połączono brzegi Odry, aby niemal dwukrotnie powiększyć teren imprezy. Zbudowano dwa wesołe miasteczka, rozstawiono 3 sceny i zaproszono gości m.in. odbył się koncert Nelly Furtado.

, Anja
, Anja

Tegoroczne regaty wielkich żaglowców rozpoczęły się 3 lipca w szwedzkim Halmstad na wschodnim wybrzeżu cieśniny Kattegat. Załogi najpierw ruszyły do Finlandii – do portu Kotka nad Zatoką Fińską, później do Turku. Przedostatni przystanek zaplanowany był w litewskiej Kłajpedzie, a meta to oczywiście - Szczecin. Do Szczecina dopłynęły m.in. takie słynne żaglowce jak: brazylijski „Cisne Branco” (port macierzysty: Rio de Janeiro), rosyjska fregata „Mir” (zbudowana w Gdańsku) oraz nasze żaglowce: „Dar Młodzieży”, „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”. Na liście startowej klasy A są także holenderski „Eendracht”, czeski „La Grace”, portugalska „Santa Maria Manuela”, brytyjskie żaglowce „Pelican of London” i „Royaliste” oraz rosyjski „Kruzensztern”.

W trakcie 4 dni zabawy, poza podziwianiem żaglowców i innych jednostek pływających oraz zwiedzaniem ich pokładów, odbywa się mnóstwo imprez towarzyszących. Jedną z atrakcji, w której wczoraj uczestniczyłam była Parada Załóg – barwny korowód żeglarzy przeszedł ulicami miasta w towarzystwie orkiestr dętych. Najbardziej widoczni i spektakularni byli Brazylijczycy, choć każda z załóg wypełniła przestrzeń miejską radością, zapewniając zgromadzonym tłumom niezwykle przeżycie.

, Anja
, Anja

The Tall Ships Races to także m.in. jarmarki, wesołe miasteczka, festiwal food trucków, żeglarskie kino, szanty, wielkie rzeźby w piasku, pokazy fajerwerków, koncert brazylijskich gwiazd samby, koncert Andrea Bocelliego, koncert The Voice of Poland, koncert Radia Zet i wielu wielu innych. Program imprez towarzyszących jest bardzo bogaty i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodane zdjęcia zostały wykonane podczas dwóch pierwszych dni imprezy, której wydarzenia zamierzam śledzić oczywiście do końca. Cieszę się, że jedna z największych imprez w Polsce tego lata odbywa się właśnie tutaj. Dla turystów, którzy tłumnie przybyli do Szczecina (jak pewnie zauważyliście trudno było o czysty kadr) The Tall Ship Races to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy na morzu oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach. Mieszkańców zapewne cieszy fakt, że na kilka dni miasto niemal w całości przeniosło się nad rzekę, moim zdaniem najpiękniejszą część miasta, która powinna stanowić jego koło napędowe. Jeśli jesteście w pobliżu to zachęcam jeszcze do odwiedzin Szczecina i poczucia atmosfery żeglarskiego święta. Dla przebywających teraz w Świnoujściu lub Międzyzdrojach dodam, że jutro w g. 14-16 odbędzie się parada jednostek pod żaglami na Morzu Bałtyckim – niezapomnienia wrażenia gwarantowane.

, Anja
, Anja
, Anja

Na koniec wspomnę, że Finał regat przedłużony został o największy w Polsce Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. 11 i 12 sierpnia niebo nad Odrą rozbłyśnie tysiącem kolorowych fajerwerków, przygotowanych przez najlepsze firmy pirotechniczne z całego świata.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 15
2017-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anja
Anja
17 sierpień 2017 14:43

[cytuj autor='Maciej A']Zobaczyłbym chętnie, piękne i majestatyczne żaglowce.Cała impreza dla mnie :-)[/cytuj]

W 2021 The Tall Ships Races powrócą na Bałtyk. Twoja córcia już wtedy z pewnością zapamięta taki wyjazd - jak ją zabierzesz🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
14 sierpień 2017 11:27

[cytuj autor='Monia-80']CUDowne spotkanie  miłosnikow zeglugi  morskiej i  mołosnikow  żagli  .Bylat tam w Szczecinie . opisze pózniej[/cytuj]

Czekam i na Twoją relację🙂 A może i jakieś zdjęcia z Pyromagic dodasz jeśli byłaś...

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
14 sierpień 2017 11:19

Dzięki Wam za odwiedziny mojej galerii - troszkę tych zdjęć dodałam, ale było tak malowniczo, że nie mogłam się powstrzymać🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
14 sierpień 2017 09:12

Ślicznie ! Super impreza!

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
13 sierpień 2017 22:12

Zobaczyłbym chętnie, piękne i majestatyczne żaglowce.

Cała impreza dla mnie :-)

Avatar użytkownika Monia-80
Monia-80
11 sierpień 2017 23:27

CUDowne spotkanie  miłosnikow zeglugi  morskiej i  mołosnikow  żagli  .Bylat tam w Szczecinie . opisze pózniej

Avatar użytkownika Anja
Anja
09 sierpień 2017 20:46

[cytuj autor='Angelika Krajewska']Sliczne miasto 🙂 chciała bym tam kiedyś pojechać 🙂[/cytuj]

To może  kiedyś przy okazji wyjazdu nad morze...choć regaty nadają niepowtarzalnego klimatu:-)

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
09 sierpień 2017 20:43

[cytuj autor='Danusia']Wspaniała impreza. Wybieraliśmy się na nią już kilkakrotnie,ale na razie, jak to często bywa,  nie dotarliśmy. Twoją fotorelację obejrzałam z prawdziwą przyjemnością.Nawet pogoda sprzyjała tej pięknej imprezie.Super.[/cytuj]

Mam nadzieję, że za kilka lat Szczecin znów będzie gospodarzem regat...

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
09 sierpień 2017 20:41

[cytuj autor='allie']Fantastyczna impreza; żaglowce są piękne. A tłumy w mieście nieprzebrane; nie wiem jak dało się w nich w ogóle poruszać...[/cytuj]

No cóż wolałam pospać zamiast przyjść rano tak jak większość:-) Nie się co dziwić, że impreza cieszy się tak ogromną popularnością - zacumowane żaglowce robią niesamowite wrażenie, a już ich parada na pełnych żaglach to w ogóle bajka.

 

Avatar użytkownika allie
allie
09 sierpień 2017 19:00

Fantastyczna impreza; żaglowce są piękne. A tłumy w mieście nieprzebrane; nie wiem jak dało się w nich w ogóle poruszać...

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
08 sierpień 2017 09:39

Bardzo ciekawa impreza.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
08 sierpień 2017 08:50

Wspaniała impreza. Wybieraliśmy się na nią już kilkakrotnie,ale na razie, jak to często bywa,  nie dotarliśmy. Twoją fotorelację obejrzałam z prawdziwą przyjemnością.Nawet pogoda sprzyjała tej pięknej imprezie.Super.

Avatar użytkownika Wojtek Stellw
Wojtek Stellw
07 sierpień 2017 20:57

świetna relacja z super imprezy 🙂

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
07 sierpień 2017 17:44

Sliczne miasto 🙂 chciała bym tam kiedyś pojechać 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
07 sierpień 2017 14:41

Super impreza.Jest na co popatrzeć.Fajnie mieszkać tak blisko morza.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024