W stolicy Karkonoszy - Jelenia Góra

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wybierając się do Szklarskiej Poręby na nocleg wybrałam odległą o 19 km Jelenią Górę. Jelenia Góra to centrum Kotliny Jelenieogórskiej, przeciętej rzeką Bóbr i stolica regionu. Miasto to jest bardzo ładnie położone. Z dala widać szczyty majestatycznych gór, lasy dotykają granic miasta, a nieopodal rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Jak przystało na gród założony we wczesnym średniowieczu w Jeleniej Górze jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.

Wycieczkę po mieście najlepiej rozpocząć od Rynku. Zobaczyć tam można piękne barokowe kamienice z podcieniami, służącymi dawniej do handlu oraz fontannę z barokową figurą Neptuna. Uwagę przyciąga też zabytkowy tramwaj, służący jako kiosk z pamiątkami.

, Anja
, Anja

Spacerując po mieście warto również wstąpić do barokowego kościóła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z pocz. XVIII w., znanego jako Kościół Łaski oraz do bazyliki mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego z interesującym barokowym wyposażeniem.

Trzeba też przyjrzeć się średniowiecznym fortyfikacjom. Zachowała się Brama Wojanowska. W jej skład wchodzą: wieża, baszta z zegarem, przepiękna brama i basteja obronna z barokową kaplicą p.w. św. Anny. Zachowała się również baszta Grodzka, wieża Bramy Zamkowej i fragmenty murów obronnych. Fani fortyfikacji będą z pewnością zadowoleni spacerem wzdłuż murów miejskich od strony Bobru.

, Anja
, Anja

Mi zabrakło już czasu, aby zobaczyć jedną z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry tj. Cieplice, ale Was serdecznie zachęcam jeśli tylko będziecie w pobliżu nieco dłużej. Cieplice to bowiem zarazem jedno z najładniejszych uzdrowisk w Polsce.  Znajduje się tu m.in. Pałac Schaffgotchów wybudowany w latach 1784-88, do którego przylega niezwykle malowniczy Park Zdrojowy. Równie ciekawy jest pobyt w Muzeum Karkonoskim ze zbiorem XVII i XVIII-wiecznego rzemiosła, największą w Polsce kolekcją artystycznych wyrobów ze szkła, z wnętrzem chałupy wiejskiej, mini skansenem górniczo-hutniczym i etnograficznym.

Na koniec króciutko o legendzie dotyczącej nazwy miasta. Otóż gród miał założyć Książę Bolesław Krzywousty, który wraz ze swoją świtą przybył w te rejony  na polowanie. Na jednym ze wzgórz upolował dużego jelenia - stąd też nazwa miasta. Pewnym jest jednak, ze Krzywousty na wzgórzu nieopodal zbiegu rzek Bóbr i Kamienna wybudował w latach 1108-1111 grodzisko, którego wały widoczne są do dziś (obecnie w miejscu tym stoi wieża powstała w XIX w. zwana wieżą Krzywoustego). 

, Anja
, Anja
, Anja

Mnie Jelenia Góra urzekła zarówno swym położeniem, jak i piękną zwartą zabudową. I będąc w pobliżu z pewnością odwiedzę ją ponownie aby udać się w miejsca, które tym razem pominęłam.

 

, Anja
, Anja

 

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 8
2017-08-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Marcin M
Marcin M
22 sierpień 2017 14:54

W Jeleniej jest co robić i co zwiedzać, np. Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową 

Avatar użytkownika Anja
Anja
17 sierpień 2017 14:46

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Śliczna jest Jelenia Góra, super że odwiedziłaś 🙂[/cytuj]

Też się cieszę, że akurat tu zdecydowałam się nocować🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
16 sierpień 2017 13:37

Śliczna jest Jelenia Góra, super że odwiedziłaś 🙂

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
16 sierpień 2017 12:09

Piękna Jelenia Góra kiedyś tam pojadę pozwiedzać osobiście 🙂 dziś mogę nacieszyć oko Twoimi fotami 🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
16 sierpień 2017 05:54

[cytuj autor='allie']Jelenia Góra to dla mnie wciąż "lekcja do odrobienia". Mam nadzieję, że kiedyś ją odwiedzę.Strasznie fajny ten tramwaj z pocztówkami/mapami 🙂[/cytuj]

Też mi się spodobał:-)

 

Avatar użytkownika marian
marian
15 sierpień 2017 23:39

Ja również bardzo mało znam te miasto.Ciągle tylko przejazdem.

Avatar użytkownika allie
allie
15 sierpień 2017 21:18

Jelenia Góra to dla mnie wciąż "lekcja do odrobienia". Mam nadzieję, że kiedyś ją odwiedzę.

Strasznie fajny ten tramwaj z pocztówkami/mapami 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
15 sierpień 2017 20:23

My także na miejsce zakwaterowania wybraliśmy sobie Jelenią Góra. I podobnie jak ciebie to miasto mnie zauroczyło. Mam wielki sentyment do tego miejsca.

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,8928,w-jeleniej-gorze.html

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024