W stolicy Karkonoszy - Jelenia Góra

Wybierając się do Szklarskiej Poręby na nocleg wybrałam odległą o 19 km Jelenią Górę. Jelenia Góra to centrum Kotliny Jelenieogórskiej, przeciętej rzeką Bóbr i stolica regionu. Miasto to jest bardzo ładnie położone. Z dala widać szczyty majestatycznych gór, lasy dotykają granic miasta, a nieopodal rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Jak przystało na gród założony we wczesnym średniowieczu w Jeleniej Górze jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.
Wycieczkę po mieście najlepiej rozpocząć od Rynku. Zobaczyć tam można piękne barokowe kamienice z podcieniami, służącymi dawniej do handlu oraz fontannę z barokową figurą Neptuna. Uwagę przyciąga też zabytkowy tramwaj, służący jako kiosk z pamiątkami.

Spacerując po mieście warto również wstąpić do barokowego kościóła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z pocz. XVIII w., znanego jako Kościół Łaski oraz do bazyliki mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego z interesującym barokowym wyposażeniem.
Trzeba też przyjrzeć się średniowiecznym fortyfikacjom. Zachowała się Brama Wojanowska. W jej skład wchodzą: wieża, baszta z zegarem, przepiękna brama i basteja obronna z barokową kaplicą p.w. św. Anny. Zachowała się również baszta Grodzka, wieża Bramy Zamkowej i fragmenty murów obronnych. Fani fortyfikacji będą z pewnością zadowoleni spacerem wzdłuż murów miejskich od strony Bobru.

Mi zabrakło już czasu, aby zobaczyć jedną z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry tj. Cieplice, ale Was serdecznie zachęcam jeśli tylko będziecie w pobliżu nieco dłużej. Cieplice to bowiem zarazem jedno z najładniejszych uzdrowisk w Polsce. Znajduje się tu m.in. Pałac Schaffgotchów wybudowany w latach 1784-88, do którego przylega niezwykle malowniczy Park Zdrojowy. Równie ciekawy jest pobyt w Muzeum Karkonoskim ze zbiorem XVII i XVIII-wiecznego rzemiosła, największą w Polsce kolekcją artystycznych wyrobów ze szkła, z wnętrzem chałupy wiejskiej, mini skansenem górniczo-hutniczym i etnograficznym.
Na koniec króciutko o legendzie dotyczącej nazwy miasta. Otóż gród miał założyć Książę Bolesław Krzywousty, który wraz ze swoją świtą przybył w te rejony na polowanie. Na jednym ze wzgórz upolował dużego jelenia - stąd też nazwa miasta. Pewnym jest jednak, ze Krzywousty na wzgórzu nieopodal zbiegu rzek Bóbr i Kamienna wybudował w latach 1108-1111 grodzisko, którego wały widoczne są do dziś (obecnie w miejscu tym stoi wieża powstała w XIX w. zwana wieżą Krzywoustego).



Mnie Jelenia Góra urzekła zarówno swym położeniem, jak i piękną zwartą zabudową. I będąc w pobliżu z pewnością odwiedzę ją ponownie aby udać się w miejsca, które tym razem pominęłam.
