W drodze do Szklarskiej Poręby - Zamek Chojnik i Huta Szkła Julia

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jadąc od strony Jeleniej Góry w drodze do Szklarskiej Poręby zaplanowałam po drodze zwiedzanie ruin Zamku Chojnik położonego na wzgórzu Chojnik (627m n.p.m.) nad dzielnicą Jeleniej Góry – Sobieszowem oraz Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Zamek Chojnik wybudowany został w XIV w. przez księcia z linii Piastów świdnicko-jaworskich, Bolka II, jako jeden z elementów systemu fortyfikacji granic księstwa. Kolejnymi właścicielami budowli był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania, swoją siedzibę ma tu Bractwo Rycerskie.

, Anja
, Anja

Odwiedzający zamek mają szansę przyjrzeć się architekturze, która zachowała oryginalny charakter. Na skutek opuszczenia zamku po wspomnianym pożarze zabytek uniknął późniejszych barokowych i neogotyckich upiększeń. Posiada dwa dziedzińce otoczone murami o renesansowych attykach. Ozdobą niższego jest pręgierz z ok. 1560 r., wyższego zaś gotycka, cylindryczna wieża, ze szczytu której roztaczają się piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. W zamkowych murach oprócz wieży i pręgierza zachowały się skorupy budynków mieszkalnych i gospodarczych, pozostałości kaplicy, wykute w skale cysterny na wodę, baszta bramna, lochy, północna basteja, w której działa schronisko.

Odwiedzający zamek siedząc na usytuowanych na dziedzińcu ławeczkach mogą też posłuchać legend. Najsłynniejszą legendą związaną z Chojnikiem jest historia o pięknej Kunegundzie z bogatego rycerskiego rodu, mieszkającej na tymże zamku. Była to bardzo kapryśna i rozpuszczona panna. Do zamku przyjeżdżało wielu rycerzy starających się o jej rękę. Kunegunda postawiła więc warunek, będzie żoną tego któremu uda się w pełnym rynsztunku objechać konno zamek dookoła. A był to niemalże niewykonalny wyczyn, z powodu stromych skał na których stała warownia. Jednak wielu rycerzy próbowało swych sił i wielu spadało w przepaść tracąc życie, a co przezorniejsi rezygnowali zawczasu. Tak mijały lata aż pewnego dnia w zamku pojawił się niemłody już rycerz, który od razu bardzo się spodobał Kunegundzie. Była nawet gotowa zrezygnować ze swojego warunku, ale rycerz (podobno z Krakowa) kazał siodłać konia i przystąpił do próby. Kunegunda jak i cały dwór zamarli z przerażenia w oczekiwaniu na straszny koniec. Dumnie siedzący w siodle rycerz jednak nie spadł i wyszedł z próby zwycięsko. Wszyscy wiwatowali, rozległy się trąby a szczęśliwa Kunegunda pobiegła rzucić się na szyje śmiałkowi. Ten jednakże odsunął ją i rzekł iż nie chce tak okrutnej panny, przez którą zginęło wielu odważnych ludzi, chciał tylko udowodnić co potrafi polski rycerstwo. Rycerz odjechał a zrozpaczona Kunegunda zrozumiała swoje złe postępowanie i po pewnym czasie nie wytrzymując wyrzutów sumienia wyskoczyła z wieży w przepaść. Inna wersja mówi iż Kunegunda skoczyła nie mogąc znieść upokorzenia jakiego doznała od dzielnego rycerza.

, Anja
, Anja

Warto podkreślić, że twierdza nigdy nie została zdobyta, z dumą pawia spogląda w wysokiej skarpy. Wydaje się niewzruszona jak Kunegunda, której duch snuje się w księżycowe noce po zamkowych murach. Na zamek prowadzi wygodny szlak czerwony – ścieżka spacerowa, można wybrać też szlak czarny – wówczas czeka Nas krótka wspinaczka po śliskich skałkach. Moim zdaniem warto wejść szlakiem czerwonym, zaś w drodze powrotnej przejść się szlakiem czarnym wzdłuż którego na uwagę zasługują Zbójeckie Skały.

Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Można też zobaczyć wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu. Istnieje również możliwość skorzystania z szerokiej oferty warsztatów dla dorosłych i dzieci (np. grawerowanie na szkle, szklana biżuteria, malowanie na szkle). Wyprodukowane na miejscu wyroby można zakupić w fabrycznym sklepiku.

, Anja
, Anja
, Anja

Pełna wrażeń ruszyłam dalej w kierunku Szklarskiej Poręby.

 

, Anja
, Anja

 

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 8
2017-08-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anja
Anja
27 sierpień 2017 11:41

[cytuj autor='Cinekh']Zamek trafił na listę do zwiedzenia. Super przedstawiony 🙂[/cytuj]

Cieszę się🙂

 

Avatar użytkownika Cinekh
Cinekh
27 sierpień 2017 06:26

Zamek trafił na listę do zwiedzenia. Super przedstawiony 🙂

Avatar użytkownika Monia-80
Monia-80
18 sierpień 2017 15:40

piękne Karkonwskie  widoki . zamek Chojnik jest b. ciekawy - widok z wieży jest cudowny .

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
17 sierpień 2017 09:18

Fajne wakacje 🙂 Bardzo ładne rejony, zwiedzaliśmy 2 lata temu 🙂

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
16 sierpień 2017 12:04

piękny zamek z ciekawą historią 🙂 widoki kapitalne 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
15 sierpień 2017 23:30

Piękny zamek z ciekawą legendą.Miło powspominać miejsce już przez nas zwiedzone.

Avatar użytkownika allie
allie
15 sierpień 2017 21:31

Zamek fajny, a wizyta w hucie szkła znów przypomina, że są miejsca, w których pracy ludzkiej ręki (albo płuc) jednak nie da się zastąpić 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
15 sierpień 2017 20:17

Zamek Chojnik odwiedziłam wiele lat temu,a hutę Julia we wrześniu 2016. Z sentymentem obejrzałam twoje fotki. Super,że przypomniałas legendę o Kunegundzie. Kiedyś była to jedna z legend omawianych na lekcjach,dziś już nieco zapomniana.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024