Szklarska Poręba (i nie tylko) cz. 2

Ze Szklarskiej Poręby prowadzi wiele szlaków turystycznych - miejscowość leży w dolinie Kamiennej, na styku Karkonoszy i Gór Izerskich. Jednak również w samej Szklarskiej Porębie i jej okolicach czeka na turystów wiele atrakcji. Ja planując dwudniową wycieczkę nie tylko po Szklarskiej Porębie, ale i jej najbliższej okolicy, wybrałam jedynie kilka z nich.
I tak zobaczyłam dwa wodospady. Pierwszy z nich, Szklarki, to kaskada spadająca z progu skalnego z wysokości ok. 13 m, drugi - wodospad Kamieńczyka - jest najwyższy w Karkonoszach, ma 27 m. Za wodną kurtyną znajduje się wykuta grota - Złota Jama. W Wąwozie Kamieńczyka, poniżej wodospadu, kręcono sceny do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Ponieważ lubię odwiedzać miejsca owiane aurą tajemniczości wybrałam się też zobaczyć Chybotka. Jest to grupa skalna złożona z kilku bloków. Największy i najwyżej położony głaz można rozkołysać. Robi to ogromne wrażenie, ponieważ ten kamyczek waży z kilka ton. Według starodawnych opowieści skała ta zamykała wejście do podziemnego skarbca. Niestety nie udało mi się go odkryć.
Spacerując przez centrum Szklarskiej Poręby na dłużej zatrzymałam się przy pięknie ozdobionym kwiatami Młynie Łukasza, w którym mieści się obecnie restauracja. Budynek zachwyca ciekawą architekturą górską – jest to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie.

Do dłuższego postoju zachęca również znajdujący się w centrum Skwer Radiowej Trójki nazwany tak m.in. na cześć ogłoszenia Szklarskiej Poręby Stolicą Programu III Polskiego Radia (1999 r.). Skwer jest zadbany, stoją tam ławeczki, odbywają się liczne imprezy. Na murze przy bocznej alejce skweru znajdują się odciski "narzędzia pracy" spikerów i dziennikarzy programu trzeciego polskiego radia, czyli odciski ich ust. W ten sposób powstała słynna w Szklarskiej Porębie aleja - Trójkowa Aleja Gwiazd. Na skwerze stoi także pomnik Ducha Gór wykonany na wzór najstarszego jego wizerunku autorstwa Martina Helwiga (niemieckiego kartografa). Wizerunekt ten pochodzi z 1561 r. U stóp pomnika od 2010 r. spoczywa „kapsuła czasu”. Duch Gór Liczyrzepa ma ją chronić przez następne 50 lat, aż do setnej rocznicy nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich. Wówczas kapusuła zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.
W drodze powrotnej odwiedziłam jeszcze pałac w Wojanowie oraz zamek w Karpnikach, które prezentują się naprawdę okazale i mają swój niepowtarzalny urok. Pałac w Wojanowie jest główną częścią dużego majątku folwarcznego, powstałego na miejscu zabudowań XIII-wiecznych, w XVII wieku. Na kompleks pałacowy składają się, oprócz pałacu w stylu neogotyku angielskiego, również stajnia, murowana stodoła oraz oficyna mieszkalna z XIX wieku. Pałac ma trzy kondygnacje na rzucie prostokąta z okazałymi wieżami w każdym narożniku. Podobnie jak inne tego typu majątki, również pałac w Wojanowie był wielokrotnie przebudowywany i przechodził z rąk do rąk. Obecnie jest w posiadaniu prywatnym (znajduje się tam hotel) i dzięki temu okolice Jeleniej Góry zyskały kolejny, pięknie odrestaurowany zabytek. Podobno wnętrze pałacu jest zachwycające, z bogato zdobioną salą balową. Oprócz zabytkowych zabudowań, koniecznie trzeba obejrzeć dawny, potężny, zorganizowany w romantycznym stylu, ogród pałacowy.



Kolejnym celem był zamek w Karpniki. Po dotarciu na teren posiadłości widać od razu, że włożono wiele wysiłku w jego odrestaurowanie i odtworzenie detali architektonicznych. Zamek w Karpnikach to prawdziwy zamek ze średniowieczną fosą i wieżą strzegąca wejścia. Wnętrza obiektu mają typowo zamkowy charakter. Na terenie rezydencji znajduje się obecnie hotel więc zwiedzanie budowli w celach turystycznych nie jest możliwe, ale wystarczy wejść do zamkowej restauracji by poczuć klimat tego miejsca.
Dolina Pałaców i Ogrodów obejmująca swym zasięgiem prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej to naprawdę unikalne pod względem historycznym miejsce nie tylko w Polsce, ale i na starym kontynencie. Jest to jedno z największych w Europie skupisk historycznych obiektów. Dla miłośników historycznych miejsc zwiedzenie znajdujących się na jej obszarze rezydencji będzie na pewno wspaniałą przygodą.
