Zamek w Pilicy

, Cinekh
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Pilicy to kolejna budowla w systemie Orlich Gniazd. Była to obronna siedziba rodu Toporczyków wzniesiona w XVII w. Jeden z póżniejszych właścicieli, Stanisław Warszycki w 1651 r. dokonał przebudowy. Pałac z czterdziestoma komnatami zostaje otoczony sześcioma bastionami polączonymi murem, co czyni go w tamtym czasie, nowoczesną twierdzą. Po dwukrotnym zajęciu przez Szwedów, trafia ona w 1731 r. do rąk Marii z Wesslów Sobieskiej, która dokonuje przebudowy na modłę francuską w stylu barokowym. XIX wiek przynosi kolejne zmiany, zamek otrzymuje styl neorenesansowy, a fortyfikacje otrzymują modne w tym czasie zdobienia w stylu romantycznym.

W 1908 r. od Pelagii z Dziewulskich, zamek kupuje Kazimierz Arkuszewski, którego potomkowie byli właścicielami zamku do 1945 r. Od lata 1942 r. do wiosny 1944 r. w zamku stacjonuje lejtnant von Kreske ze swoim plutonem zmotoryzowanej żandarmerii (Gandarmerie Mot-Zug 63). To oni pod murami zamku rozstrzelali 80 Polaków i ok. 70 Żydów. Po wojnie pałac został odebrany Arkuszewskim i przeznaczony na dom dziecka, a w latach 80. XX w. znajduje się tam poprawczak.

, Cinekh
, Cinekh

W 1989 r od Skarbu Państwa pałac kupuje Barbara Piasecka Johnson. Po trwającym rok remoncie, prace wstrzymano ponieważ roszczenia do zamku zgłosili potomkowie Kazimierza Arkuszewskiego. W 1994 r sąd w Katowicach uznał, że akt notarialny jest nieważny, ponieważ na sprzedaż nie zgodził się Minister Kultury. Piasecka Johnson zmarła w 2013 r.

Samochód można zostawić , Cinekh

, Cinekh

Alejka jest dosyć długa i pod górę. Po kilkuset metrach ukazują się mury pałacu, oraz podjazd którym można było zajechać pod ganek. Po prawej znajdowała się oficyna, obecnie zamieszkana. Naprzeciw wozownia, a za zamkiem kopiec ku czci powstańców styczniowych. Przy alejkach z każdej strony, stoją dwa mitologiczne sfinksy, a przed samym pałacem fontanna postawiona w 1962 r. według projektu Bolesława Chromego. Cały teren który zwiedzamy budzi smutek i żal, że tyle historii w formie kawałka cegły, czy garstki ziemi powoli popada w kompletną ruinę i zapomnienie przez brak jasności w papierach. Do dnia dzisiejszego konserwator zabytków nie może nic zrobić, ponieważ stan prawny nie został uregulowany. Nam pozostaje jedynie wyobrazić sobie czasy świetności zamku i piękno otaczającego go parku.

 

, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
Wozownia, Cinekh
, Cinekh
, Cinekh
Komentarze 8
2017-08-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Grzegorznh
25 sierpień 2017 12:14

Piekny zamek.Teren prywatny ale za zgoda Szanownego Pana jest mozliwosc obejrzenia .

EmiZtg
25 sierpień 2017 11:00

Byłam tam kilkanaście lat temu i chyba nic się od tego czasu nie zmieniło. Wielka szkoda, bo pałac jest piękny i gdyby dostał się w odpowiednie ręce, to można by w nim zrobić wyjątkowy hotel, spa, centrum konferencyjne itp.

Danusia
21 sierpień 2017 14:48

Żal,że takie miejsca popadają w ruinę. I nie ma ich kto ocalić ich od zapomnienia. Jak nie wiadomo ,o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze.

Angelika Krajewska
21 sierpień 2017 12:58

ojej faktycznie  szkoda 😢 bo bardzo ładny 🙂

Roman Świątkowski
21 sierpień 2017 11:53

Piękny Pałac niestety popadajacy w ruinę. Miałem okazje go zwiedzać i jak pamietam to była szansa na odbudowę tego pałacu ale.....

pozdrawiam

marian
21 sierpień 2017 11:48

Musiało tam być cudownie.Szkoda że musi tak ulegać niszczeniu.Bardzo dużo zamków lub pałaców ostatnio jest odnawianych.

allie
20 sierpień 2017 20:47

Ech, serce pęka, gdy się patrzy na taki obiekt niszczejący. Nigdy nie słyszałam o tym miejscu, a szkoda.

Anna Piernikarczyk
20 sierpień 2017 13:04

Ilekroć ktoś wspomina o tym pałacu, żal się robi, że tak stoi bezużytecznie i niszczeje. Widzieliśmy go kilka razy, a stan jego jest niezmiennie smutny...

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024