Spacery i wody zdrojowe...Kudowa-Zdrój

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wybierając się na tegoroczny urlop do Kotliny Kłodzkiej jako miejsce noclegowe wybrałam Kudowę-Zdrój (i Polanicę, ale o niej jeszcze będzie mowa w kolejnej relacji) - kurort posiadający długą tradycję uzdrowiskowo-sanatoryjną i muszę przyznać, że miasto to świetnie sprawdziło się jako punkt wypadowy zarówno w góry jak i do innych, okolicznych miejscowości.

W Kudowie, jak w większości uzdrowisk, życie skupia się w części zdrojowej. Tutaj dokładnie wokół Parku Zdrojowego położonego u stóp Góry Parkowej (447 m. n.p.m.). Na Górę tę, porośniętą lasem, wiedzie wiele ścieżek, stanowiących teren spacerowy dla wczasowiczów i kuracjuszy. Warto wejść na jej szczyt, bo rozciąga się stamtąd wspaniały widok na panoramę Kudowy, pobliski Nachod oraz okoliczne wzniesienia.

, Anja
, Anja

Sam Park Zdrojowy, zajmujący obszar prawie 17 ha, założony został już w XVIII w. na wzór parków angielskich, w miejscu, w którym znajdują się naturalne źródła wód mineralnych. Oś parku stanowi piękna szeroka aleja prowadząca do stawu zdrojowego, za którym znajduje się granica polsko-czeska. Liczne ławki oraz krótko przystrzyżone trawniki, na których można rozłożyć koc, zachęcają do odpoczynku.

Spacerując po Kudowie nie sposób pominąć budynku Pijalni Wód Mineralnych. Jest to największa i podobno najładniejsza pijalnia na Dolnym Śląsku. Na środku pijalni umieszczone jest źródło oferujące dwa rodzaje wód leczniczych: Marchlewski i Śniadecki. Za możliwość spróbowania wód, pobierana jest oczywiście opłata – 1,50 zł/os. Wejście możliwe jest z własnym kubeczkiem, ewentualnie w pobliskich sklepikach z pamiątkami można zakupić kubeczek plastikowy lub typowy dla miejscowości uzdrowiskowych „pijak”.

, Anja
, Anja

Obok pijalni znajduje się Sala Koncertowa, zaś po drugiej stronie, u podnóża Góry Parkowej, usytuowany jest „Zameczek” – najstarszy w mieście dom sanatoryjny, pochodzący z roku 1772 oraz majestatyczne Sanatorium Polonia, w którym mieści się Teatr Zdrojowy.

Nieco dalej zobaczyć można Halę Spacerową, zwaną potocznie „Teatrem pod Blachą”. Tam odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

, Anja
, Anja
, Anja

W centrum miasta, w dosyć niepozornym budynku, mieści się ciekawe muzeum, a mianowicie Muzeum Zabawek "Bajka". Nie wstępowałam, bo byłam już w kilku takowych w różnych miejscach, ale jeśli ktoś nie był to warto zajść – na pewno wrócą miłe wspomnienia z dzieciństwa.

W Czermnej, północnej dzielnicy Kudowy, przy parafii św. Bartłomieja położona jest główna atrakcja miasta – Kaplica Czaszek. Ten osobliwy zabytek jest ewenementem na skalę naszego kraju; w Europie znajdują się jeszcze dwa podobne dzieła. W kaplicy nie wolno robić zdjęć. Może i dobrze – widok i tak jest niezapomniany.

, Anja
, Anja

Co do bazy gastronomicznej w Kudowie to, po przetestowaniu różnych miejsc, najbardziej do gustu przypadła mi Kawiarnia Sissi (podają m.in. pyszne lody z gorącymi malinami), zaś na obiad Restauracja Sjesta. Hotel – Willa Sudety - również w pełni spełnił moje oczekiwania i zasługuje na rekomendację.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 15
2017-07-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 wrzesień 2017 13:24

[cytuj autor='Anja'] Też mam jeszcze sporo takich w przepastnych archiwach🙂😉 [/cytuj]

Krajtroterskie archiwa, skąd ja to znam ?! 😉 ...ojjj, nawet jeśli planuję wrzucić zaległe wycieczki, to znowu się gdzieś wybiorę i nie wiem co opisać , a zaległości rosną 🙂 Moze długie, jesienne wieczory będą sprzyjać porządkowaniu owych archiwów Anju i "wyjdziemy na czysto" z naszymi wycieczkami na PSz ? 🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
12 wrzesień 2017 07:19

[cytuj autor='mokunka']Piękna Kudowa , w słonku na Twoich fotach. Podobnie jak sporo Krajtroterów znam  ten kurort .Natomiast wycieczka, ostatnia z Kudowy, z jesieni ub roku czeka...na wstawienie.Edytowano: 2017-09-11 22:47:33[/cytuj]

Też mam jeszcze sporo takich w przepastnych archiwach🙂😉

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
11 wrzesień 2017 22:46

Piękna Kudowa , w słonku na Twoich fotach. Podobnie jak sporo Krajtroterów znam  ten kurort .

Natomiast wycieczka, ostatnia z Kudowy, z jesieni ub roku czeka...na wstawienie.

Edytowano: 2017-09-11 22:47:33

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2017 08:45

Śliczna jest Kudowa i cudnie wyszła na Twoich zdjęciach 🙂 Znamy ten kurort i dobrze nam się kojarzy 🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
27 sierpień 2017 16:24

[cytuj autor='allie']Urokliwa miejcowość i fantastyczna zieleń na zdjęciach. Byłam w Kudowie lata temu, ale nie pamiętam tych palm w donicach; chyba są dość młode 🙂[/cytuj]

Raczej jestem przeciwniczką palm w polskich realiach, zwłaszcza tych sadzonych do gruntu - zwykle czeka je smutny los. W Kudowie  wysadzone są w wielkich donicach...ciekawe czy na zimę nie zmieniają swej olkalizacji np. nie sa wstawiane do pobliskiej pijalni wód. Może ktoś wie...🙂

Avatar użytkownika allie
allie
26 sierpień 2017 23:30

Urokliwa miejcowość i fantastyczna zieleń na zdjęciach. 

Byłam w Kudowie lata temu, ale nie pamiętam tych palm w donicach; chyba są dość młode 🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
26 sierpień 2017 08:43

[cytuj autor='Lutodar']Urocza miejscowość.[/cytuj]

Dzięki za odwiedziny🙂

 

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
25 sierpień 2017 20:53

Urocza miejscowość.

Avatar użytkownika Anja
Anja
25 sierpień 2017 19:13

[cytuj autor='Maciej A']Kotlina Kłodzka to kopalnia turystyczna, od urokliwych miejscowości o bogatej historii i wspaniałych zabytkach, po ciekawe górki dookoła. Kudowa to dla mnie przede wszystkim bliskość Gór Stołowych, ale ma też i inne zalety jak widać po Twojej wycieczce.[/cytuj]

Mi przede wszystkim pozwalała łapać oddech po całych dniach pełnych zwiedzania (no ale jak tu się ograniczać w takiej okolicy🙂 - ale taki intensywny urlop lubię najbardziej🙂

 

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
25 sierpień 2017 18:36

Kotlina Kłodzka to kopalnia turystyczna, od urokliwych miejscowości o bogatej historii i wspaniałych zabytkach, po ciekawe górki dookoła. Kudowa to dla mnie przede wszystkim bliskość Gór Stołowych, ale ma też i inne zalety jak widać po Twojej wycieczce.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
25 sierpień 2017 17:25

Ode mnie do Kudowy jest także bardzo daleko Byłam tam tylko raz i to jedynie na chwilę. Nie widziałam połowy z tych,miejsc,które opisujesz. A szkoda, bo są piekne i ciekawe.

Avatar użytkownika Anja
Anja
25 sierpień 2017 12:45

[cytuj autor='marian']Urocza miejscowość.[/cytuj]

Prawda...i bardzo dogodnie położona.

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
25 sierpień 2017 12:38

[cytuj autor='Angelika Krajewska']Foto jak zwykle na najwyższym poziomie 🙂 tylko jedno mam ale.... czemu tak daleko Ode mnie.😉[/cytuj]

No ode mnie też blisko nie było🙂 Ale w sumie bliżej niż inny "zdrój" - Krynica, która również zrobiła na mnie podobne wrażenie.

 

Avatar użytkownika marian
marian
25 sierpień 2017 12:38

Urocza miejscowość.

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
25 sierpień 2017 12:22

Foto jak zwykle na najwyższym poziomie 🙂 tylko jedno mam ale.... czemu tak daleko Ode mnie.😉

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024