Miasto ogród, czyli Polanica-Zdrój

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Druga z miejscowości podczas tegorocznego urlopu, którą wybrałam na miejsce noclegowe to Polanica-Zdrój, niewielkie acz urokliwe miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej

Od początku władze z rozmysłem projektowały Polanicę jako miasto ogród. Jej wizytówką jest, wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury, Park Zdrojowy zajmujący powierzchnię 13 hektarów. Podzielony jest on na 5 części, spośród których najbardziej reprezentacyjną jest Park Centralny z główną promenadą ciągnącą się od Pijalni Wód "Wielka Pieniawa" do obelisku Adama Mickiewicza. Ważnym elementem parkowej scenografii jest architektura, której przeznaczenie potwierdza uzdrowiskowy charakter miasteczka.

, Anja
, Anja

Wspomniana już Pijalnia Wód „Wielka Pieniawa” została wzniesiona w latach 1911-13, w stylu klasycystyczno-secesyjnym. Z pijalnią połączona jest hala spacerowa z kawiarniami i sklepikami z pamiątkami. Sąsiaduje z nią posiadający skromną, klasycystyczną bryłę Tetar Zdrojowy zbudowany w 1925 r. W pobliżu mieści się Nowy Dom Zdrojowy „Wielka Pieniawa” wzniesiony na początku XX w., współtworzący obecnie Zakład Przyrodoleczniczy „Wielka Pieniawa”.

Wielką ozdobą Parku Zdrojowego jest znajdująca się przy jednej z jego alei fontanna. O zmierzchu, od maja do października jest ona podświetlona 16 kolorowymi lampami, a tryskająca na 12 m wysokości woda układa się w rozmaite figury, w rytm odpowiednio dobranej do wieczornych pokazów muzyki.

, Anja
, Anja

Opuszczając Park Zdrojowy, za mostkiem, przez który wiedzie droga do lasu, można natknąć się na kamienną rzeźbę niedźwiedzia polarnego.Wspomniana rzeźba stanęła tu w 1910 r. i stanowi znak zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Tuż przy Parku Zdrojowym jest kolejny park. Tym razem - Park Szachowy. Wielka plenerowa szachownica zachęca do rozegrania choć jednej partyjki królewskiej gry. Polanica słynie z organizowanych tu Międzynarodowych Turniejów Szachowych. Jeśli skusiła Nas wielka szachownica to aby odprężyć się po wysiłku umysłowym, warto udać się trochę wyżej i wsłuchać się w szum fontanny, której głównymi elementami ozdobnymi są wielkie granitowe kule.

, Anja
, Anja
, Anja

Życie miasta tętni także na Deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę, Bystrzycy Dusznickiej. Otulają go kramy z pamiątkami oraz liczne puby i kawiarnie z ogródkami nadające jego przestrzeni wyjątkowo kameralny i przytulny charakter. Nad Deptakiem góruje kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany w 1910 r., w stylu neobarokowym i secesyjnym.

Frajdą zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych będzie zjazd Letnim Torem Saneczkowym "Góralka". To prawie półkilometrowy odcinek do pokonania na sankach z kółkami, które suną po stalowej rynnie z prędkością do 40km/h. Atrakcją może być również wizyta w Hucie Szkła Artystycznego Barbara. Tej ostatniej nie dane mi było odwiedzić, gdyż jak wracałam ze zwiedzania okolicy huta była już zamknięta (czynne dosyć krótko bo tylko do g. 16.00) a w weekendy było w ogóle nieczynne.

, Anja
, Anja

Na przejście Polanicy-Zdroju potrzeba więcej czasu niż Kudowy, więcej tu zdecydowanie moim zdaniem miejsc do spacerów. Poza tym część zdrojowa miasta jest nieprzyzwoicie wręcz (jak na polskie warunki) zadbana. Porównując obydwa uzdrowiska, w moim osobistym rankingu 60 do 40 dla Polanicy, dodam że mój towarzysz podróży dokładnie na odwrót. Obydwa miasta mają swój nieodparty urok i walory, które pozwalają odwiedzającym zarówno pozwiedzać jak i odpocząć. Czego chcieć więcej.

Dodam jeszcze tylko, że zatrzymałam się w Pensjonacie Villa Polanica. Hotel świetnie położony bo niedaleko Parku Szachowego z miłym dla oka wystrojem i ciekawą ofertą kulturalną - idealne połączenie, polecam.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Avatar użytkownika Anja
Anja
Komentarze 12
2017-07-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 wrzesień 2017 20:15

[cytuj autor='Anja'] Zerkałam na Twoją wycieczkę gdy planowałam wyjazd, tylko zdaje się nie oceniłam jej wtedy...więc nadrabiam i pięć gwiazdek wędruje do Ciebie🙂 [/cytuj]

A dzięki, dzięki 🙂. Muszę przekopać się jeszcze przez Twoje  inne wycieczki . Naprawdę sporo zwiedzasz i tak  kompleksowo. A to się ceni 🙂)) Nie tylko bieganina z aparatem lecz faktyczne i dociekliwe, krajtroterskie zwiedzanie.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
12 wrzesień 2017 19:32

[cytuj autor='mokunka']Piękna Polanica na Twoich fotach Anju. bardzo lubię ten kutort i chętnie tam wracam 🙂 Super zwiedzasz, a kwiatów faktycznie w Polanicy nie brak.https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5330,polanica-zdroj-perla-uzdrowisk-kotliny-klodzkiej.html[/cytuj]

Zerkałam na Twoją wycieczkę gdy planowałam wyjazd, tylko zdaje się nie oceniłam jej wtedy...więc nadrabiam i pięć gwiazdek wędruje do Ciebie🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
11 wrzesień 2017 22:57

Piękna Polanica na Twoich fotach Anju. bardzo lubię ten kutort i chętnie tam wracam 🙂 Super zwiedzasz, a kwiatów faktycznie w Polanicy nie brak.

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5330,polanica-zdroj-perla-uzdrowisk-kotliny-klodzkiej.html

Avatar użytkownika Anja
Anja
30 sierpień 2017 07:37

[cytuj autor='Danusia']Piękne zdjęcia i dobra relacja. Dodatkowe WOW za ciekawostke o kamiennym niedźwiedziu i granicy lądolodu. Nie słyszałam o tym:-)[/cytuj]

Ja się trochę rozczarowałam jak wyczytałam tą informację na tablicy przy Misiu Polarku bo tak go ochrzszczono🙂 Moja wyobraznia podsuwała mi dużo ciekawsze powody jego bytności w tym miejscu🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
29 sierpień 2017 21:11

Piękne zdjęcia i dobra relacja. Dodatkowe WOW za ciekawostke o kamiennym niedźwiedziu i granicy lądolodu. Nie słyszałam o tym:-)

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
28 sierpień 2017 14:38

Ach pięknie to wyglada wszystko 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2017 08:47

Bardzo ładnie się prezentuje Polanica na Twoich zdjęciach 🙂

Avatar użytkownika allie
allie
26 sierpień 2017 23:22

Z Polanicą mam bardzo miłe skojarzenia w związku z pobytem przed laty; teraz wygląda znacznie lepiej niż gdy ja ją odwiedzałam. 

Piękne zdjęcia z tego uroczego miasteczka.

Avatar użytkownika Wojtek Stellw
Wojtek Stellw
26 sierpień 2017 20:31

Jak zawsze pełen profesjonalizm 🙂 ślicznie

Avatar użytkownika marian
marian
26 sierpień 2017 19:37

Miasto ogród- pięknie to ujęte.Mi bardzo podoba się Polanica Zdrój..

Avatar użytkownika Anja
Anja
26 sierpień 2017 08:49

[cytuj autor='Cinekh']Ładne ogrody, a zdjęcia oswietlonej fontanny nocą, super.[/cytuj]

Pokaz gromadzi sporo turystów i kuracjuszy. Kolorowa fontanna jest niewątpliwie widowiskowa i wspaniała.

 

Avatar użytkownika Cinekh
Cinekh
26 sierpień 2017 08:13

Ładne ogrody, a zdjęcia oswietlonej fontanny nocą, super.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024