Dukla

samotnia w Dukli, Małgorzata Bednarczyk
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Pustelnia św. Jana z Dukli
Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na wzgórzu Zaśpit (dawniej zwane Korodół) ok. 1,5 kilometra od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla - Barwinek.
Pustelnia założona została w 1769 roku, już po beatyfikacji bł. Jana.
Obecna kaplica, wzniesiona z początkiem XX-go wieku jest już trzecią w historii tego miejsca. Już po beatyfikacji w 1769 roku, z fundacji Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej wzniesiono tutaj murowaną kaplicę, która spłonęła jednak w 1883 roku. Jak głosi legenda Marii Amelii, właścicielce Dukli św.Jan objawił się we śnie, polecając jej, wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę i tak też się stało. W jej miejsce w 1887 roku z fundacji Cezarego Męcińskiego wzniesiono drewnianą kaplicę. Trzecią, zachowaną do dnia dzisiejszego neogotycką murowaną kaplicę, zbudowano w latach 1906-1908 staraniem gwardiana bernardynów dukielskich Ambrożego Ligasa, według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego. Znajdująca sie w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana, namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi.
Na ścieżkach wokół świątyni rozmieszczono kapliczki Drogi Krzyżowej.

Jak dotrzeć do Pustelni św. Jana?:
SAMOCHODEM I ROWEREM
-dobrze oznakowany zjazd z głównej drogi Dukla - Barwinek w miejscowości Trzciana. Około 1,5 kilometra przez las do dużego parkingu, z którego około 300 metrów pieszo do kaplicy.
ROWEREM I PIESZO
-przy pustelni przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Hyrowej na Cergową
-przy pustelni rozpoczyna się zielony, znakowany szlak turystyczny do Barwinka przez Zyndrom

W miejscu, w którym miał przebywać młody pustelnik stoi dzisiaj murowany kościółek, który jak wszyscy wierzą, jest duchowym spadkiem po św. Janie. Głęboka cisza otaczająca to święte miejsce przyciąga licznych pielgrzymów i turystów szukających wewnętrznego pokoju.
Rzeczywiscie przebywając w tym miejscu czuje się jakiś ogromny spokój i cisze.Warto tu przyjechać i troszke pomyśleć nad takim pospiesznym zyciem jakie prowadzimy.Szczególnie w zwykłe dni tygodnia jest tutaj cisza i spokój.
, Małgorzata Bednarczyk
, Małgorzata Bednarczyk
, Małgorzata Bednarczyk
, Małgorzata Bednarczyk
, Małgorzata Bednarczyk
, Małgorzata Bednarczyk
Dukla, Małgorzata Bednarczyk
Avatar użytkownika Małgorzata Bednarczyk
Małgorzata Bednarczyk
Komentarze 2
2009-03-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Małgorzata Bednarczyk
Małgorzata Bednarczyk
20 marzec 2009 17:34
Już napisałam troszke o tym.Po prostu zachłysnełam sie tą stroną.Pozdrawiam
Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
20 marzec 2009 09:42
Ciekawe miejsce, szkoda że nie ma opisu, gdzie to miejsce dokładnie się znajduje.
Pozdrawiam.
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024