Free Walking Tour - Zamek Książąt Pomorskich & Wały Chrobrego

Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomysł na spędzenie niedzieli? Trzygodzinny spacer z przewodnikiem obejmujący dwie najważniejsze atrakcje Szczecina, tj. Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego. Czemu nie. Co prawda miejsca te odwiedzałam wielokrotnie, ale muszę przyznać, że historii, ciekawostek z nimi związanych czy legend nie znałam.

Spacer został zorganizowany w ramach kolejnej edycji Free Walking Tour przez jedno ze szczecińskich „młodych” biur podróży. Free Walking Tour funkcjonuje w wielu krajach Europy, a coraz częściej także w Polsce. Jest to inicjatywa, w której przewodnicy z zasady darmowo oprowadzają po różnych miastach, nie przytłaczając nadto historią, pokazują miejsca w sposób oryginalny. Na koniec zwiedzania można wedle uznania pozostawić napiwek.

Platan Mateusz, Anja
Platan Mateusz, Anja

Spacer zaczęliśmy spod Zamku Książąt Pomorskich. Kiedy dotarłam na miejsce zbiórki grupka była nieco mniejsza niż się spodziewałam. Pewnie deszcz wystraszył część osób. Licząc na to, iż tym razem prognozy się sprawdzą i wkrótce się przejaśni, wyruszyłam z domu. I faktycznie na krótko przed rozpoczęciem zwiedzania przestało padać. Wracając do zwiedzania zamku … uznawany jest on za jedną z najbardziej reprezentacyjnych rezydencji książęcych w północnej Europie. Był siedzibą rodu Gryfitów (władców Księstwa Pomorskiego) niemal przez pół tysiąca lat, do 1637 r. W 1944 r. alianckie naloty dywanowe zniszczyły zamek. W latach 1958-1980 zamek został odbudowany na planie renesansowej siedziby książęcej. Obecnie znajduje się tu siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Wyjątkowo pięknie prezentuje się Południowe Skrzydło Zamku z Wieżą Zegarową. Na zegarze można zobaczyć daty – są to lata jego remontu. W górnej części zegara zostały umieszczone dwa szwedzkie lwy i granatowo-złota kula, która obraca się zgodnie z fazami księżyca. W centrum zegara znajduje się główna tarcza z maszkaronem i sadzoną na nosie wskazówką, za gronem której podążają oczy. W ustach widoczny jest kolejny dzień miesiąca. Poniżej tarcza kwadransowa, na której bokach znajdują się gryfy pomorskie.

Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki, Anja
Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki, Anja

Następnie, mijając Basztę Siedmiu Płaszczy, powędrowaliśmy w kierunku Wałów Chrobrego, obecnie reprezentacyjnych tarasów widokowych o długości około 500 metrów, z których rozciąga się wspaniała panorama na Odrę oraz port w Szczecinie. Wały zostały zaprojektowane przez Wilhelma Meyera-Schwartau na początku XX w. Pierwotnie nosiły nazwę Tarasy Hakena – imię nadburmistrza Hermanna Hakena, z którego to inicjatywy powstały. Taras widokowy został usypany w latach 1902-1907. Wcześniej w miejscu tym znajdował się Fort.

Na Wałach znajduje się obecnie Urząd Wojewódzki, kompleks wybudowano w latach 1906-1911. Obok urzędu znajdują się, równie okazałe, zabytki. Pierwszym z nich jest Akademia Morska, która zajmuje dwa budynki: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z lat 1902-1905 oraz Dyrekcji Ceł budowany w latach 1918-1921. Na Wałach warto też zobaczyć jest Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny (mieszczą się w jednym budynku). Ich budowa odbywała się w latach 1908-1913.

Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Zamek Książąt Pomorskich, Anja

Trzygodzinny spacer dobiega końca … ale Szczecin jest tematem do wielu wycieczek i tematyczne spacery, jak zapowiadają organizatorzy, będą kontynuowane. Warto skorzystać.

Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Zamek Książąt Pomorskich, Anja
Baszta Siedmiu Płaszczy, Anja
Muzeum Narodowe, Anja
Muzeum Narodowe, Anja
Muzeum Narodowe, Anja
Akademia Morska, Anja
Urząd Wojewódzki, Anja
Urząd Wojewódzki, Anja
Urząd Wojewódzki, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Fontanna na Wałach, Anja
Fontanna na Wałach, Anja
Fontanna na Wałach, Anja
Fontanna na Wałach, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Wały Chrobrego, Anja
Komentarze 11
2017-10-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
09 listopad 2017 10:51

Ale super wycieczka, chętnie zwiedziłabym to miasto, byliśmy kiedyś przelotem, ale to już tak dawno, że też wyglądało zupełnie inaczej 🙂

Anja
08 listopad 2017 11:45

[cytuj autor='Maciej A']Zwiedzanie z przewodnikiem to fajna sprawa,a Szczecin wart zobaczeniapozdrawiam[/cytuj]

Prawda🙂

 

Maciej A
08 listopad 2017 07:05

Zwiedzanie z przewodnikiem to fajna sprawa,

a Szczecin wart zobaczenia

pozdrawiam

Anja
06 listopad 2017 11:50

Kolejne dwa Free Walking Toury zaplanowano na 12 i 26 listopada. Zainteresowanym moge przesłać linki na maila.

Danusia
29 październik 2017 13:48

Super,poznałas dobrze znane miejsca od innej strony:-) Zamek w Szczecinie robi wrażenie:-)

Anja
27 październik 2017 08:29

[cytuj autor='allie'] Rozumiem, ale pewnie i tak znasz miasto lepiej niż przeciętny Krajtroter 🙂[/cytuj]

Pewnie tak🙂

 

allie
26 październik 2017 22:01

[cytuj autor='Anja'] Allie to nie moje miasto rodzinne:-) Więc na lekcjach historii o nim się nie uczyłam. Aczkolwiek mieszkam od niedawna a od dawna bywałam tu kilka dni w tygodniu.[/cytuj]

Rozumiem, ale pewnie i tak znasz miasto lepiej niż przeciętny Krajtroter 🙂

Anja
25 październik 2017 20:44

[cytuj autor='mokunka']Świetna inicjatywza. Zwiedzanie z przewodnikiem gratisowo tego interesującego, pełnego zabytków miasta, jakim jest Szczecin.Podobnie jak allie niestety nie znam Szczecina. A szkoda. Może kiedyś ?[/cytuj]

To świetna forma popularyzacji historii lokalnej.

 

 

Edytowano: 2017-10-25 20:45:17

Anja
25 październik 2017 20:34

[cytuj autor='allie']Takie zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem miasta, w którym się mieszka, to świetny pomysł na weekend - można zweryfikować swoją wiedzę o miejscu, które niby zna się od podszewki, ale które jednak często pozostaje niepoznane na bazowym poziomie.Gruntowne zwiedzanie Szczecina wciąż przede mną, muszę to nadrobić czym prędzej. Piękne miejsca czekają, jak widzę.[/cytuj]

Allie to nie moje miasto rodzinne:-) Więc na lekcjach historii o nim się nie uczyłam. Aczkolwiek mieszkam od niedawna a od dawna bywałam tu kilka dni w tygodniu.

mokunka
25 październik 2017 19:28

Świetna inicjatywa. Zwiedzanie z przewodnikiem gratisowo tego interesującego, pełnego zabytków miasta, jakim jest Szczecin.

Podobnie jak allie niestety nie znam Szczecina. A szkoda. Może kiedyś?

Edytowano: 2017-11-02 12:58:18

allie
25 październik 2017 19:04

Takie zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem miasta, w którym się mieszka, to świetny pomysł na weekend - można zweryfikować swoją wiedzę o miejscu, które niby zna się od podszewki, ale które jednak często pozostaje niepoznane na bazowym poziomie.

Gruntowne zwiedzanie Szczecina wciąż przede mną, muszę to nadrobić czym prędzej. Piękne miejsca czekają, jak widzę.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024