gdańsk oliwa w jeden dzień

, mirosław
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzisiejszy dzień postanowiliśmy spedzić na spokojnie,a że jest to nasz ostatni dzien urlopu więc większość zaplanowanych atrakcji zdążyliśmy już zobaczyć.Pozosta la nam tylko oliwa do zwiedzenia.W naszej wycieczce połączyliśmy przyjemne z pożytecznym,dla siostrzenicy przyjemne(ogród zoologiczny) dla nas pożyteczne(archikatedra i park oliwski).

 

, mirosław
, mirosław

Pierwsze kroki kierujemy do największego ogrodu zoologicznego w polsce(a myślałem że wrocław ma największe z o o),uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku.I do dnia dzisiejszego obejmuje swoim zasięgiem ponad 100hektarów.Schronienie znalazło tutaj ponad 180gatunkow zwierząt co na możliwości ogrodu robi imponujące wrażenie.Po przekroczeniu bramy ogrodu udajemy się śladem łap(można zwiedzać z o o również za pomocą ciuchci,my wybraliśmy spacer),poruszając się od jednego wybiegu do drugiego mamy możliwość zobaczenia różnych gatunków zwierząt,a pomiędzy mijanymi wybiegami mamy możliwość podziwiania ptaków i gadów w jednym budynku(węże,żółwie,papugi),a gdy po drodze dotarliśmy do drugiego budynku okazało się iż są tam motyle.Idąc wyznaczoną alejką podziwiamy pozostałe zwierzęta(żubry,misia,lwy,wielbłąda,lamy i inne )szybko mija nam czas.Ani się obejrzeliśmy a dotarliśmy do konca ogrodu,jak się pózniej okazało zwiedzanie ogrodu zoologicznego zajęło nam 4h.Postanawiamy udać się jeszcze do archikatedry aby ją zobaczyć.osobiście byłem pod dużym wrażeniem.

Początki kościoła sięgają 1186 r. Stanowił siedzibę książąt gdańskich, archikatedra Oliwska została utworzona w 1831 roku, kiedy Rząd Pruski zlikwidował Opactwo, a ostatni przeor mianowany został pierwszym proboszczem parafii w Oliwie. We wnętrzu katedry są 23 ołtarze, przeważnie o dużej wartości artystycznej. Reprezentują trzy style architektoniczne- renesans, barok (w większości) i rokoko.W obejściu znajduje się kaplica św. Krzyża, zwana też kaplicą Opacką. Jest to najstarsza spośród kaplic w katedrze. Pod nią znajduje się krypta biskupia, gdzie pochowani są biskupi gdańscy.Zwiedzając katedrę mamy możliwość z blisko zobaczyć wszystko.Po zwiedzeniu całego wnętrza archikatedry nasuneła mi się taka myśl(która katedra ładniejsza ta w oliwie czy ta w lublinie)sam niewiem.Nając jeszcze zapas czasowy postanowiliśmy zobaczyć z bliska park oliwski.Mijając bramę wejsciową wkraczamy w inny świat.Wędrójąc wyznaczonymi ścieżkami mijamy palmiarnię(niestety w remoncie),grotę szeptów,wodospad,pałac opatów(z braku czasu niezwiedzamy wnętrz),wszystkie mijane atrakcje odciskają na nas swoje piętno.(szkoda że musimu opuścić już ten park).Itak pęlni pozytywnych wrażeń kończymy zwedzanie oliwy.Teraz tylko pozostał nam szczęśliwy powrót na kwaterę,a jutro szczęśliwy powrót do domu.
 

, mirosław
, mirosław

 

 

, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
Komentarze 5
2017-08-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
06 styczeń 2018 19:29

Tak, Zoo, zwłaszcza z dziećmi,to cały dzień zwiedzania:-) ZOO w Oliwie i katedra to kultowe miejsca.

Edytowano: 2018-01-06 19:29:49

Anna Piernikarczyk
05 styczeń 2018 08:28

Fajnie pozwiedzaliście, w Zoo zawsze dużo czasu schodzi 🙂

marian
04 styczeń 2018 17:06

Ciekawie spędzony dzień..Wspaniały urlop sobie sfundowałeś.

Anja
04 styczeń 2018 12:18

Oj tak w ogrodzie zoologicznym czas mija szybko, mi też zajęło to więcej niż zaplanowałam🙂

Joanna
04 styczeń 2018 11:00

Widzę, że byliśmy w gdańskim zoo w podobnym czasie. Tylko, że my skorzystaliśmy z ciuchci i później nie dotarlismy do katedry i parku. Miło powspominać swój wyjazd oglądając Twoje zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

oliwa

ogród zoologiczny

archikatedra oliwska

Park Oliwski w Gdańsku

Park Oliwski w Gdańsku

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024