Ciechocinek

cerkiew w Ciechocinku, Małgorzata Bednarczyk
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
W Ciechocinku byłam przez tydzień.Największą atrakcją tego miasta są tężnie , które są unikatowe i największe w Europie.Konstrukca drewniana do odparowywania wody z solanki, została zaprojektowana przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy.
Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.

Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna "Grzybek"😉 i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.Powietrze przy tężniach jest tak nasycone jodem jak nad morzem.Ciekawie wyglada też dywan kwiatowy, którego układ i kompozycja zmieniana jest co roku. Do uzyskania efektownego kwietnika, wysadza się tu rośliny o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Dywan jest pielęgnowany i strzyżony, dzięki czemu ma efektowny wygląd przez cały sezon letni. Na obsadzenie dywanu zużywa się ok. 120 tysięcy sadzonek roślin. Jego obwódkę stanowi trawnik z krzewami żywotnika kulistego, formowanego.Przyjemnie jest tam posiedzieć poczytać książke.Bardzo gwarno robi sie w tym mieście podczas festiwalu romskiego.


Ciechocinek, Małgorzata Bednarczyk
Kościół w Lanckoronie
Avatar użytkownika Małgorzata Bednarczyk
Małgorzata Bednarczyk
Komentarze 0
2009-03-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024