Ogrody Hortulus w Dobrzycy

W skład całego zielonego kompleksu wchodzą dwa zespoły ogrodowe oddalone od siebie o kilka kilometrów, a mianowicie Ogrody Tematyczne Hortulus założone w 1992 roku i obejmujące powierzchnię ponad 4 hektarów oraz Ogrody Hortulus Spectabilis udostępnione do zwiedzania w 2014 roku, ktore decelowo mają zajmować obszar 30 hektarów, a obecnie zagospodarowane jest ok. 7,5 hektara.
Jak można przeczytać na stronie internetowej Ogrodów: "Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych (...). Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, np.: ogród japoński, francuski lub śródziemnomorski. W stylu angielskim zaprojektowano grupę ogrodów zmysłów – każdy z nich pobudza różne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim". Warto wspomnieć, iż tuż przy Ogrodach Tematycznych zlokalizowane jest centrum ogrodnicze oraz market, w którym można zakupić artykuły ogrodnicze oraz elementy wyposażenia domu i ogrodu.

Główną atrakcją drugiego z Ogrodów, tj. Hortulus Spectabilis jest największy na świecie labirynt grabowy, w sercu którego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa zbudowana w kształcie podwójnej helisy DNA. Ponadto znajdują się tam Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni między innymi z Kamiennym Kręgiem i Kalendarzem Celtyckim, olbrzymie angielskie rabaty bylinowe oraz rosarium z parterem bukszpanowym i ogrodem dzikich topiarów, a także ogród Małego Ogrodnika.