Ogrody Hortulus w Dobrzycy

, Anja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W skład całego zielonego kompleksu wchodzą dwa zespoły ogrodowe oddalone od siebie o kilka kilometrów, a mianowicie Ogrody Tematyczne Hortulus założone w 1992 roku i obejmujące powierzchnię ponad 4 hektarów oraz Ogrody Hortulus Spectabilis udostępnione do zwiedzania w 2014 roku, ktore decelowo mają zajmować obszar 30 hektarów, a obecnie zagospodarowane jest ok. 7,5 hektara.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ogrodów: "Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych (...). Wśród nich są te związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, np.: ogród japoński, francuski lub śródziemnomorski. W stylu angielskim zaprojektowano grupę ogrodów zmysłów – każdy z nich pobudza różne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku czyli ogrody traw i ogrody wodne, w tym ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne rosarium w stylu angielskim". Warto wspomnieć, iż tuż przy Ogrodach Tematycznych zlokalizowane jest centrum ogrodnicze oraz market, w którym można zakupić artykuły ogrodnicze oraz elementy wyposażenia domu i ogrodu.

, Anja
, Anja

Główną atrakcją drugiego z Ogrodów, tj. Hortulus Spectabilis jest największy na świecie labirynt grabowy, w sercu którego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa zbudowana w kształcie podwójnej helisy DNA. Ponadto znajdują się tam Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni między innymi z Kamiennym Kręgiem i Kalendarzem Celtyckim, olbrzymie angielskie rabaty bylinowe oraz rosarium z parterem bukszpanowym i ogrodem dzikich topiarów, a także ogród Małego Ogrodnika.

, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
, Anja
Komentarze 9
2018-06-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
12 lipiec 2018 21:53

Fantastyczne miejsce. Mało brakowało, a odwiedziłabym je w ubiegłym roku, Żałuję, że zabrakło czasu.

Maciej A
12 lipiec 2018 17:31

Wygląda to bardzo pięknie i też chętnie bym się wybrał.

 

 

Joanna
09 lipiec 2018 14:00

Ależ cudne są te ogrody. Chciałabym się tam znaleźć.

Anja
09 lipiec 2018 13:46

[cytuj autor='Danusia']To piękne miejsce. Byłam tam chyba dwa lata temu w porze kwitnienia tulipanów. Byłam zachwycona.[/cytuj]

Fajne jest to, że Ogrody są systematycznie rozbudowywane. Spróbuj sobie wyobrazić efekt końcowy - ponad 30 ha, obecnie jakaś 1/3 jest dopiero zagospodarowana.

 

Edytowano: 2018-07-09 13:50:06

Anna Piernikarczyk
09 lipiec 2018 10:35

Ale cudnie 🙂 Bardzo chętnie bym się tam wybrała 🙂

Danusia
09 lipiec 2018 10:14

To piękne miejsce. Byłam tam chyba dwa lata temu w porze kwitnienia tulipanów. Byłam zachwycona.

Anja
08 lipiec 2018 09:01

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Byłem w tym roku z rodzinką, kiedy kwitły tulipany. To było coś pięknego i niezapomnianego. Jedna z zaległych wycieczek do wrzucenia na PSz ;-)To jest takie miejsce, które każdy powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć. Przynajmniej Ci, dla których ciekawsze jest zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, niż nudne leżenie na plaży na piasku.[/cytuj]

Cieszę się, że Wam się podobało. 

 

Marcin_Henioo
07 lipiec 2018 23:28

Byłem w tym roku z rodzinką, kiedy kwitły tulipany. To było coś pięknego i niezapomnianego. Jedna z zaległych wycieczek do wrzucenia na PSz ;-)

To jest takie miejsce, które każdy powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć. Przynajmniej Ci, dla których ciekawsze jest zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, niż nudne leżenie na plaży na piasku.

marian
06 lipiec 2018 22:52

Ogrody w Dobrzycy uważam za najpiękniejsze w Polsce.Byłem tam w 2014 roku i chętnie ponownie bym je zwiedził.Cudowne miejsce zwiedziłas.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024