Źródełko Św.Wita nad Jeziorem Żywieckim

Dzisiejsza krótka chwila nad Jeziorem Żywieckim . Tak spontanicznie krzątając się w okolicach Źródełka Św.Wita
Tuż przy zielonym Szlaku Wyzwolenia Żywca
Trafić tam dosyć łatwo np.zmotoryzowani mogą zaparkować np. przy Tesco i iść wałem w kierunku jeziora ... (ok.2.8km - 30min)
lub moga też zaparkować na końcu ul.Sienkiewicza (krótsza droga z pominięciem wałów) ... (ok.10min - ok.700m)
Miejsce atrakcyjne ... szczególnie jak patrzy się na zdjęcia krajobrazu . Z naciskiem na lato , gdy brzegi są porośnięte i nie widać tych tony śmieci walających się dookoła . Normalnie to "syf ,kiła i mogiła" najbrudniejsze jezioro nad jakimkolwiek w życiu byłem . Na nic zdały się co rusz kolejne wielka sprzątania wokół jeziora , jak z roku na rok śmieci przybywa . Dopóki nie zmieni się mentalność wielu ludzi , dopóty będzie tam coraz większe nadwodne wysypisko śmieci

===================================================================================================

Źródełko, które podobno ma właściwości lecznicze. Wg legendy miała wznosić się tu świątynia słowiańskiej bogini Żywii. W 1669 r. w Żywcu przebywał po abdykacji król Jan Kazimierz, któremu woda ze źródła pomogła na chore oczy. Król polecił wystawić drewnianą kapliczkę, zastąpioną w 1869 r. murowaną neogotycką, którą w 1964 r. zburzono w związku z powstaniem Jeziora Żywieckiego.
Widoki na Jez. Żywieckie, Beskid Śląski i Mały.



=====================================================================
W Starym Żywcu biło źródełko, któremu od samego początku przypisywano właściwości lecznicze. Uzdrowić miało chore oczy króla Jana Kazimierza. Z tej okazji postanowił on zostawić pieniądze na zbudowanie drewnianej kapliczki. Pisze o tym w Dziejopisie Żywieckim Andrzej Komoniecki.
"Tegoż roku z wyraźnego rozkazania Jana Kazimierza, króla polskiego, kapliczka świętego Wita, gdzie woda jest jego pocieszna i na różne defekta ludzkie i bydła bardzo pomagająca, u Starego Żywca, w miejscu nazwanym Lipiu zbudowana jest. Bo przedętym tylko studnia ocen browana była, a Boża Męka blisko niej stara za przekopką jeszcze stojąca. A to z tej okazyje zbudowano tę kapliczkę, iż Jan Kazimierz król polski tegoż roku tu w Żywcu kielka niedziela mieszkający, zachorzał był i tą wodę uzdrowiony: dlatego po sobie tę pamiątkę na wdzięk świętego Wita zostawił" - napisał Komoniecki.
Drewniana kaplica św. Wita powstała w 1669 roku. Z biegiem lat uległa zniszczeniu, dlatego w 1869 roku zbudowano nową. Stworzona została w duchu historyzmu z elementami neogotyku i neoromanizmu według projektu Karola Pietschki. Co ciekawe, stylizowany wizerunek kaplicy znajdował się od lat 80. XIX wieku do 1929 roku na pieczęci gminnej Starego Żywca. W 1964 roku, podczas wizytacji ży-wieckiej parafii, kaplicę nawiedził ks. kard. Karol Wojtyła.
Niestety w chwili rozpoczęcia prac związanych z powstaniem Jeziora Żywieckiego została ona zburzona. Natomiast miejsce, z którego wytryskuje magiczne źródełko, zostało przeniesione w górę rzeki. I do dziś jest odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Żywiecczyzny, ale i mieszkańców Górnego Śląska.

=======================================================================

Święty Wit, cs. Muczenik Wit (ur. koniec III wieku w Mazzara na Sycylii, zm. ok. 304) – męczennik chrześcijański oraz święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, zaliczany do Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Życiorys



Wit był synem pogańskiego Sycylijczyka Gelasa, który piastował godność senatora miasta Mazzara (Mazara del Vallo), ale Wit wychowany został w duchu chrześcijańskim przez jego piastunkę Krescencję i jej męża Modesta. Gdy Wit miał siedem lat (według niektórych podań dwanaście), jego ojciec dowiedział się o wierze syna i usiłował go od niej odwieść schlebianiem i pogróżkami, a gdy to nie odniosło skutku, postawił go przed namiestnikiem. Chłopiec, mimo użycia tortur, nie porzucił Chrystusa i ostatecznie został przekazany cesarzowi Dioklecjanowi. Ten według podań rzucił go na pożarcie lwom, ale Wit uczynił przed zwierzętami znak krzyża, a te położyły się uległe przed nim.
Święty Wit został ugotowany w kotle z wrzącym ołowiem, a następnie rzucony dzikim zwierzętom i rozciągany na katowni.

Patronat
Wit jest patronem aktorów, aptekarzy, epileptyków, histeryków, górników, taksówkarzy, karczmarzy, zwierząt. Jest patronem Czech i Saksonii, a także wielu miast, szczególnie w Austrii i Bawarii.

Czczenie Świętego Wita jest także bardzo ważne dla Serbów, którzy obchodzą Dzień Świętego Wita (Vidovdan).
Dzień obchodów



Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 czerwca.
Cerkiew prawosławna wspomina męczennika Wita dwukrotnie:

- 16/29 maja, tj. 29 maja według kalendarza gregoriańskiego
- 15/28 czerwca, tj. 28 czerwca według kalendarza gregoriańskiego (Vidovdan w Serbskim Kościele prawosławnym).
Ikonografia
Święty przedstawiany jest jako chłopiec w bogatym stroju, z liściem palmowym w ręce na znak jego męczeństwa, często też z lwem.
