CZORSZTYN:)

, MARZENA ROSIŃSKA ALEKSANDER SIKORA
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Najstarsze części zamku w Czorsztynie pochodzą z połowy XIII wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o "castrum Wrony" Nazwa "Czorsztyn" pojawiła się w połowie XIV wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały mury obwodowa w XV wieku dolny zamek i bramy. W XVII wieku starosta Jan Baronowski odrestaurował zamek i dobudował dwie nowe baszty.

Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym posiada bardzo bogatą historię. Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, wliczając w to nawet królów. Bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło(starostą na zamku był sam Zawisza Czarny) oraz Władysław Warneńczyk. Schronienia w zamku szukali husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy.

Pod koniec XVIII wieku zamek spłoną od uderzenia pioruna i zaczął popadać w ruinę. W końcu XIX wieku zapoczątkowano prace restauratorski. Prowadzone są one do dziś, obecnie dzięki staraniom aktualnego gospodarza zamku, czyli Pienińskiego Parku Narodowego.

Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baronowskiego, zamku średniego i głównego. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i rezerwat "Zielone Skałki" Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego- gatunku endemicznego - występującego wyłącznie w Pieninach.

Ruiny zamku z XIV w. można zwiedzać od października do kwietnia w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałku od maja do września w godz. 9.00 do 18.00 codziennie. Zamek jest nieczynny 1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz Święta Wielkanocne
, MARZENA ROSIŃSKA ALEKSANDER SIKORA
Avatar użytkownika MARZENA ROSIŃSKA ALEKSANDER SIKORA
MARZENA ROSIŃSKA ALEKSANDER SIKORA
Komentarze 0
2008-09-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024