Lubiąż, czyżby nie po drodze??

Widok klasztoru w oddali , MaciejW
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lubiąż, ciekawa Cysterska miejscowość położona nad rzeką Odra w dawnych latach miasto a obecnie zarejestrowana jako wieś. A dlaczego nie po drodze?? Bo wiele razy przejeżdżałem przez tą miejscowość, wiele razy planowałem ją zwiedzić i tylko na planach zostawało. A jak już zaplanowałem to trzeba było przełożyć albo przerwać itp. Dlatego wydaje mi się że jakoś nie po drodze. Ale warto mimo wszystko 🙂.

Nawet jak pisze tego posta to już miałem wszytko napisane, ale chyba nie zapisałem, więc musze pisać jeszcze raz. Chyba nie po drodze 😉. V2.

Część budowli wyremontowana, MaciejW
Część budowli wyremontowana, MaciejW

Opactwo oo. Cystersów. To największa wizytówka miejscowości. Widać ja z dala, położona jest między rzeką a główną droga. Więc podczas podróży samochodem, rowerem czy stadkiem, lub kajakiem zawsze zauważymy ten wspaniały, lecz wymagający remontu obiekt.

Opactwo składa się z kilku budowli, połączonych ze sobą (kościół klasztorny, pałac opatów, klasztor) i wolnostojących, takich jak: browar, piekarnia, kościół pomocniczy, zabudowa użytkowa, budynek bramny i wiele innych. Niestety budynki wymagają remontu. Prace trwają, ale sporo jeszcze trzeba włożyć wysiłku i trudu. Dziwi mnie to, bo jest to jak najbardziej unikatowa budowla, na skale Polską a i nawet światową.

, MaciejW
, MaciejW

Niestety nie udało nam się zwiedzić opactwa w środku, a są już niektóre pomieszczenia przygotowane do zwiedzania. To co widzimy na zewnątrz robi wrażenie, ale trzeba jeszcze sporo sporo pracy. Na budynkach sakralnych zauważyłem dziwne krzyże z dwoma poprzeczkami. Jest to krzyż Patriarchalny. Używali go patriarchowie i arcybiskupi we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Od tego krzyża bezpośrednio wywodzi się krzyż prawosławny. Ale cóż tam jeszcze jest przy tych krzyżach??? Zoom aparatu i trzeba to sprawdzić. Ano Anioły podtrzymują te krzyże.

Teren słabo oznakowany, trzeba szukać albo zgadywać co, gdzie jest. Może kiedyś się to poprawi. 

Budynek Opactwa, MaciejW
Budynek Opactwa, MaciejW
Budynek Opactwa, MaciejW

Wychodzimy z opactwa przez budynek bramny. Budynek połączony z bramą główna klasztoru. Brama połączona jest z mostkiem i wychodzi do głównej drogi, gdzie znajduję się drugi mniejszy parking.

Mijamy ciekawe zabudowy między innymi Dom Kultury, wyremontowany wygląda całkiem fajnie i przywozicie. Docieramy do kaplicy przydrożnej św. Nepomucena. Jest to budowla centralna, ale niestety zaniedbana, wymaga remontu. Barokowy wystrój wnętrza kaplicy niestety nie zachował się. Dalej udajemy się ok 2 km do kościoła św. Walentego. Kościół został wzniesiony w latach 1734-43 i ponoć wzorem dla tego kościoła był kościół św. Jana w Legnicy. Mi ołtarz trochę przypomina św. Piotra i Pawła w Legnicy no, ale może tylko mi 🙂.

Budynek Opactwa, MaciejW
Budynek Opactwa, MaciejW

Teraz trasa ulicą Wiejską i po pewnym czasie dotrzemy do Wzgórza Trzech Krzyży. Na wzgórzu oprócz zapowiedzianych Krzyży będzie można zaobserwować niesamowitą panoramę Klasztoru oraz przepiękne widoki. Wzgórze Trzech Krzyży powstało jako wotum za oszczędzenie klasztoru przez Szwedów w wojnie trzydziestoletniej. Jednak podczas II wojny światowej stacjonujący w pobliskim lasku św. Jadwigi Rosjanie ścieli krzyże i użyli ich jako opał. W 1997 roku z inicjatywy mieszkańców Golgota została odbudowana jednak nie zachowano oryginalnego położenia.

W dalszą drogę zmierzamy w kierunku lasku św. Jadwigi, gdzie następnie odbijamy w kierunku miejscowości. Po drodze mijamy między innymi odnowioną dawna remizę strażacką która ma pełnić rolę edukacyjną. Dalej spotkamy figurę Ecce Homo, która stanowiła fragment dawnej Lubiąskiej Kalwarii. Figura przedstawia Chrystusa w koronie cierniowej otoczeniu dwóch aniołów. Figura niestety jest kopią, gdyż w latach dziewięćdziesiątych została skradziona.

Wierze z krzyżem Patriachalnym, MaciejW
Wierze z krzyżem Patriachalnym, MaciejW

Kończy się nasza wyprawa. Na koniec należy wspomnieć o Stowarzyszeniu Lubiąż, który jak widać robi wielką robotę na tamtych ziemiach. Mają bogate plany uatrakcyjnienia i ożywienia miejscowości oraz zabytków, unikatowych zabytków, które trochę zostały jak by zapomniane.

i Aniołem, MaciejW
Nie wyremontowany budynek kościoła św. Jakuba, MaciejW
Klasztor, MaciejW
Budynek bramny, MaciejW
Budynek bramny, MaciejW
Budynki gospodarcze przy drodze głównej, MaciejW
Kaplica przydrożna, MaciejW
Figura Ecce Homo, MaciejW
Kierunek zwiedzania, MaciejW
Budynek starej remizy strażackiej , MaciejW
Ekomuzemu, MaciejW
Droga przed nami, MaciejW
, MaciejW
Dom Kultury, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Nawa główna, MaciejW
Sklepienie, MaciejW
Kościół św. Walentego, MaciejW
Gołębnik, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
ElekBrid, MaciejW
, MaciejW
Wzgórze Trzech krzyży, MaciejW
Wzgórze Trzech krzyży , MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
, MaciejW
Widok Opactwa, MaciejW
Widok Opactwa, MaciejW
Widok Opactwa, MaciejW
Avatar użytkownika MaciejW
MaciejW
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
22 lipiec 2020 09:08

Ciekawie wygląda na fotkach i spokojniej niż zatłoczone centra dużych miast.

Chętnie takie miejsca odwiedzam.

Avatar użytkownika mirosław
mirosław
10 lipiec 2020 17:26

zdjęcia zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
10 lipiec 2020 12:08

Ciekawe miejsce. Oby plany remontów i uatrakcyjnienia się powiodły.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kościół Św. Walentego w Lubiążu

Kościół Św. Walentego w Lubiążu

Wzgórze Trzech Krzyży

Lasek św. Jadwigi

Figura Ecce Homo

Kaplica pw. św. Nepomucena

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024