Kajakiem i bryczką czyli dzień pierwszy w Dolinie Baryczy

Kajaki w Dolinie Baryczy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nie wiem czy mieliście tą przyjemność poznawać uroki Doliny Baryczy? Dla nas to był pierwszy raz, choć kiedyś liznęliśmy jej kawałek w drodze do Poznania. Dolina Baryczy leży bowiem na granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Teraz zwiedzaliśmy właśnie tą część położoną na Dolnym Śląsku i muszę przyznać, że jestem nią oczarowana! 

CET Ruda Sułowska
CET Ruda Sułowska

Bara nad Baryczą

Barycz to rzeka o długości 133 km i najmniejszym spadku w Polsce. Nazwę wzięła od staropolskiego, zapomnianego już słowa "bara", co znaczy tyle co bagno. Dlatego już w średniowieczu, pośród bujnych lasów pełnych zwierzyny, zakonnicy wybudowali tu wiele stawów rybnych, które przetrwały do dziś. Stawy Milickie to wspaniałe bogactwo, będące dziś w wielu fragmentach objęte ochroną, w formie rezerwatu, Obszaru Natura 2000  wreszcie parku krajbrazowego. Ten w Dolinie Baryczy jest największym parkiem krajobrazowym w całej Polsce!

Ptaki w Dolinie Baryczy

W Dolinie Baryczy znajdziesz zabytki architektury, zabytki techniki wodnej, ale to, co wywarło na mnie największe wrażenie, to ptaki!!! To taka właśnie ptasia kraina ze względu na obecność wielu stawów, a co mnie najbardziej zaskoczyło, że jeden staw oblegany był przez same kaaczki, inny przez łabędzię, z kolei jeszcze inny ulubiły sobie żurawie. Niesamowite! Sporo pokazało nam się też czapli - białych czy siwych i przyznaję, że tyle ciekawego ptactwa nie spotkałam jeszcze w życiu, mimo odwiedzin "ptasich" parków narodowych, jak PN Ujście Warty, Biebrzański PN czy Narwiański PN. 

Ptaki Doliny Baryczy
Ptaki Doliny Baryczy
Ptaki Doliny Baryczy
Ptaki Doliny Baryczy

Moim marzeniem stało się teraz odwiedzenie Stawów Milickich jesienią, podczas odłowów ryb, kiedy ptaki dają tu ponoć niewarygodne spektakle, wierzę! Namiastkę przeżyliśmy podczas spaceru o wschodzie słońca, kiedy łabędzie z krzykiem, co znaczy, że nie były to łabędzie nieme, a krzykliwe, przelatywały nam ponad głowami, w ciepłym świetle wynurzającego się ze stawu słońca. Widok zapierający dech w piersiach! Ale o tym w następnej relacji 🙂

Żmigród

No więc nasze zwiedzanie Doliny Baryczy rozpoczęliśmy od Żmigrodu stanowiącego niejako wrota do tej magicznej krainy. Miasto poszczycić się może wspaniałymi ruinami pałacu Hatzfeldów - słynnego rodu w okolicy. Przy ruinach stoi też okazała baszta pochodząca z XVI wieku, którą można zwiedzać, a nawet w niej przenocować, w bardzo klimatycznych wnętrzach. To Punkt Informacji Turystycznej. Całość otacza zabytkowy i urokliwy park. Burmistrz Żmigrodu mocno zakręcony jest w temacie rowerów, o czym mieliśmy okazję posłuchać, a efektem jego współpracy z innymi gminami i Stowarzyszenia Dolnośląska Kraina Rowerowa jest kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych, świetnie przygotowanych, ale o tym w kolejnej relacji 🙂 Planuje się tu również utworzenie wielkiego zbiornika wodnego, który mógłby pełnić rolę rekreacyjnej atrakcji regionu.

Żmigród
Żmigród
Żmigród
Żmigród

CET w Rudzie Sułowskiej

Następnym punktem naszej podróży była Ruda Sułowska. To tutaj wchodzisz w świat stawów, a serce wioski stanowi dziś Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM, mające bogatą i kompleksową ofertę turystyczną. Poza mega ekologicznym i komfortowym Hotelem Naturum warto odwiedzić tu Gospodę 8 ryb i Muzeum Tradycji i Rybactwa - niewielki skansen i Dom Rybaka. Zobaczyliśmy tu narzędzia i urządzenia związane z gospodarką stawową, bowiem Stawy Milickie nadal są eksploatowane i hoduje się tutaj głównie karpie, ale i inne ryby słodkowodne. Karpie z tych stawów mogły gościć i na Waszych stołach wigilijnych, bowiem w sprzedaży przedświątecznej można je spotkać w wielu marketach Polski, np. w Carrefourze.

Gospoda 8 ryb
Gospoda 8 ryb
CET Ruda Sułowska
CET Ruda Sułowska

Spływ kajakowy Młynówką

Dla mnie w tym dniu szczególną niespodzianką był spływ kajakowy Młynówką, marzyłam o nim już od kilku lat, bo nasz maluch stoi trochę na przeszkodzie 🙂 Toteż była to mega frajda. Młynówka jest powolna, urokliwa, sporo trasy wiedzie pod drzewami, więc upał wcale nam nie doskwierał. Płynęliśmy większą grupą, w kajakch 1- i 2-osobowych, świetna sprawa polecam tą aktywność, bo nie wymaga wielkich umiejętności, a płytka woda i kapoki sprawiają, że jest bezpiecznie. Na pewno wybierzemy się na spływ kajakowy jeszcze nie raz, był równie udany jak spływ pontonowy w Bardzie 🙂

Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy

Fotosafari bryczką

Unikatową atrakcją w Centrum Naturum są też bryczki czyli fotosafari 🙂 Z wozu ciągniętym przez konie poznajesz uroki stawów i Doliny Baryczy w miejscach, gdzie normalnie nie da się zajrzeć, bo to teren rezerwatu zamknięty szlabanem. Pokazała nam się tutaj sarenka i oczywiście bogactwo ptaków. Przewodnik ichtiolog czyli specjalista od ryb, opowiadał nam o pracy na stawach, o ich historii, jesiennych odłowach i innych ciekawostkach. Zakonnicy tworzyli stawy głównie dlatego, że byli obarczeni wieloma postami i ryby były im po prostu potrzebne do przeżycia. Potwierdził się też fakt zasłyszany kiedyś przeze mnie, że jedli oni bobry, które traktowali jako ryby, z powodu łusek na ogonie 🙂

Fotosafari bryczką
Fotosafari bryczką
Fotosafari bryczką
Fotosafari bryczką

W Gospodzie 8 ryb

My co prawda bobra nie skosztowaliśmy, ale próbowaliśmy różnych specjałów miejscowej Gospody, zarówno ryb, jak i dziczyzny, w połączeniu z wybornymi winami z lokalnej Winnicy de Sas. To był wyjątkowy dzień, zakończony cudnym zachodem słońca na stawach przy gospodzie. Polecam Wam serdecznie też piekny zakątek Polski, wcale jeszcze nie taki popularny i zadeptany, z nieskażoną przyrodą i ptasimi sejmikami. To idealne miejsce na slowtravel, ale też aktywne zwiedzanie, w intymnym gronie albo rodzinnie.

Gospoda
Gospoda

Dni Karpia 2020

A ta cała nasza podróż po Dolinie Baryczy odbywała się z powodu Dni Karpia - wspaniałego, smacznego i barwnego wydarzenia jesiennego, które ma w 2020 roku 15 lat! Dni Karpia 2020 w Dolinie Baryczy to 11 weekendów od września do listopada, w sumie 80 wydarzeń! Wśród nich są kolacje rybne, zawody wędkarskie, koncerty, warsztaty, spacery ornitologiczne, przejażdżki bryczką i inne. Polskie Szlaki są Patronem Medialnym Dni Karpia, także na bieżąco będziemy informować o kolejnych wydarzeniach.
https://dnikarpia.barycz.pl/

Gospoda 8 ryb - degustacja
Gospoda 8 ryb - degustacja

Kolorowy Szlak Karpia

Jeszcze informacja dla tych, co lubią krasnale, bachusiki i inne modne ostatnio miejskie figurki, często opatrzone w zabawę polegającą na odnajdywaniu ich w terenie ze specjalną mapką lub aplikacją w ręku. W Dolinie Baryczy powstał unikatowy Kolorowy Szlak Karpia. Jak się łatwo domyślić, w różnych miejscach stanęły kolorowe wizerunki karpia, a ich odkrywanie można połączyć ze zbieraniem pieczątek. To fantastyczny sposób na aktywizację dzieci. Karpie są całkiem spore, wielkości człowieka, jest ich kilkadziesiąt i oznaczają atrakcje turystyczne, np. pałac w Żmigrodzie, pałac w Miliczu, Gospodę 8 ryb w Rudzie Sułowskiej i wiele innych miejsc. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj:
 

Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy

Informacje praktyczne

Informacja Turystyczna Baszta Żmigród
ul. Parkowa, Żmigród
tel. 71/ 385-39-31
https://it-zmigrod.pl/
Czynne: pn-pt 7.00-18.30, sb-nd 11.00-17.30
Parking: bezpłatny
Nocleg w baszcie

Centrum Edukacyjno-Turystyczne CET Naturum
Hotel Naturum
Gospoda 8 ryb
Muzeum Tradycji Stawów Milickich i Doliny Baryczy
Łowisko wędkarskie 
Ruda Sułowska 20, Milicz
tel. 71/ 759-08-88
www.stawymilickie.pl
Czynne codziennie
Parking: bezpłatny
Dla rowerzystów: stojaki na rowery i wypożyczalnia rowerów
Obiekt dostępny dla wózków

Winnica de Sas
Cieszyce 9a, Krośnice
tel. 535-991-882
http://winnicadesas.pl/
Winnicę można zwiedzać przez cały rok (najlepiej wcześniej się umówić)
Pyszne wina o nazwach ptaków można nabyć w winnicy i kilku restauracja w okolicy, np. w Gospodzie 8 ryb
Na miejscu nocleg i degustacja
Unikatowe wina z Qvevri - ceramicznych naczyń zakopanych w ziemi 

Kajaki w Dolinie Baryczy
 Muzeum Tradycji i Rybactwa
Gospoda 8 ryb
CET Ruda Sułowska
Żmigród
Żmigród
Żmigród
Fotosafari bryczką
Ptaki Doliny Baryczy
Fotosafari bryczką - przewodnik Pan Arek
 Muzeum Tradycji i Rybactwa
 Muzeum Tradycji i Rybactwa
CET Ruda Sułowska
Żmigród
Żmigród
Żmigród
Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy
Kajaki w Dolinie Baryczy
Ptaki Doliny Baryczy
CET Ruda Sułowska
Hotel Naturum
Żmigród
Żmigród
Ptaki Doliny Baryczy
nad stawami
Spotkanie z Burmistrzem Żmigrodu w Baszcie
Gospoda 8 ryb - degustacja
Gospoda
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

MarLENA
30 sierpień 2020 12:42

Miałam na myśli reklamy na tym blogu, ciezko się czyta jak trzeba tyle cedzić... Nie byłam w Hotelu Naturum bo to nie moja półka cenowa.

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Do tych miejsc mnie zaproszono, za nic nie zapłacono gotówką, więc trudno tu mówić o reklamie w sensie stricte, bo zapraszał kto inny 😉 To zwykła ludzka uprzejmość odpowiedzieć na gościnność 🙂 Miejsca, które mnie zauroczyły, opisałam, a trudno polecać te, w których nie byłam 🙂 W kolejnej relacji z Doliny Baryczy jest mała agroturystyka i pensjonat, może Ci się bardziej spodobaja, ale w nich nie spalismy, tylko odwiedzaliśmy 🙂 Poza tym byłaś w Hotelu Naturum? Naprawdę myślisz, że tam nie ma jakości ?? 😉 Opisy są rzetelne i z serca, nikt nie zmusza do czytania 🙂 Pozdrawiam [/cytuj]

 

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 20:23

[cytuj autor='MaciejW'] Ja byłem w tym hotelu nawet dwa razy i potwierdzam jest jakość. Ale fakt jest taki, że ciężko się tam załapać więc czy warto robić z dużym wyprzedzeniem rezerwacje?? Ale jak ktoś wcześniej pisał jest wiele mniejszych pensjonatów np. spałem też w takim, w tych rejonach, gdzie jest portret Tuska 🙂🙂 tak tak, mam nawet fote jak ktoś chce zobaczyć 🙂Każdemu się podoba co innego wiec trudno każdemu dogodzić mi się hotel podobał a restauracja słabiutka jak nie wiem co. W okolicy jest super smażalnia u Bartka, bardzo polecam.   [/cytuj]

Ja z agroturystyki polecam Ceglany Dom, ale z tego co wiem, też mają obłożenie. No celowo zabierali nas w miejsca atrakcyjne, na tym polega promocja regionu 🙂 Jest tam przemiło, zwierzolubnie, wiejsko, tak jak lubię 🙂

Co do Gospody koło hotelu Naturum, ma rózne opinie w necie, u nas było wszystko w najlepszym porządku, a dań trochę skosztowaliśmy. No i dla samej scenerii wokół gospody już warto się tam wybrać 🙂 Z że smażalnia gdzieś obok dobra? wierzę, i super, że są fajne miejsca i warto je polecać i dobrze, że o nim napisałeś, po to jest to Forum 🙂

 

 

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 20:17

[cytuj autor='MaciejW'] No oczywiście, właściciel może wszystko. Moim zdaniem jest to słabe, że niby zabronione no ale nie do końca [/cytuj]

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, czy się inni z nim zgadzają, to już inna kwestia. Ale jak się nie ma na coś wpływu, to po co łamać nad tym głowę. Np. nasz Marian chciał skorzystać, ja też chętnie się tam wybrałam i cieszy się to sporym zainteresowaniem, to po co nad tym dyskutować. Za to pilnują kłusowników, dbają o ten teren i wszystko jest jak trzeba. Jak Cię taka atrakcja nie interesuje, to po prostu się nie wybierasz i tyle. Do przejechania jest 1 km, może 2, po płaskim terenie, naprawdę konie nie zostały skrzywdzone. Każde zwierzę, jak i człowiek potrzebuje pracy dla zdrowia, psychicznego i fizycznego 🙂

MaciejW
28 sierpień 2020 14:46

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Ale właśnie jest szlaban i teren rezerwatu, a to właściciel organizuje te bryczki, tym sposobem kontroluje ruch i zachowanie turystów. Moim zdaniem właśnie lepszy sposób niż zamknięcie i nie wolno. Co do Hotelu, wszystkie fajne miejscówki mają rezerwacje z wyprzedzeniem, sezon nie jest taki długi, z weselami w restauracjach sytuacja wygląda tak samo, to normalne. Wkoło są też inne obiekty noclegowe, agroturystyki, więc zawsze coś można znaleźć. To tylko świadczy o tym, że Polacy już potrzebują takich obiektów. [/cytuj]

No oczywiście, właściciel może wszystko. Moim zdaniem jest to słabe, że niby zabronione no ale nie do końca

MaciejW
28 sierpień 2020 14:43

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Do tych miejsc mnie zaproszono, za nic nie zapłacono gotówką, więc trudno tu mówić o reklamie w sensie stricte, bo zapraszał kto inny 😉 To zwykła ludzka uprzejmość odpowiedzieć na gościnność 🙂 Miejsca, które mnie zauroczyły, opisałam, a trudno polecać te, w których nie byłam 🙂 W kolejnej relacji z Doliny Baryczy jest mała agroturystyka i pensjonat, może Ci się bardziej spodobaja, ale w nich nie spalismy, tylko odwiedzaliśmy 🙂 Poza tym byłaś w Hotelu Naturum? Naprawdę myślisz, że tam nie ma jakości ?? 😉 Opisy są rzetelne i z serca, nikt nie zmusza do czytania 🙂 Pozdrawiam [/cytuj]

Ja byłem w tym hotelu nawet dwa razy i potwierdzam jest jakość. Ale fakt jest taki, że ciężko się tam załapać więc czy warto robić z dużym wyprzedzeniem rezerwacje?? Ale jak ktoś wcześniej pisał jest wiele mniejszych pensjonatów np. spałem też w takim, w tych rejonach, gdzie jest portret Tuska 🙂🙂 tak tak, mam nawet fote jak ktoś chce zobaczyć 🙂Każdemu się podoba co innego wiec trudno każdemu dogodzić mi się hotel podobał a restauracja słabiutka jak nie wiem co. W okolicy jest super smażalnia u Bartka, bardzo polecam.

 

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 12:18

[cytuj autor='Joanna'] Ja w tej relacji zwróciłam uwagę głównie na ptaki, bo bardzo lubię "ptasie" miejsca. [/cytuj]

W następnej jest też o ptakach 🙂

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 12:17

[cytuj autor='MarLENA'] Poza drogim Hotelem Naturum tam jest bardzo dużo innych ciekawych miejsc gdzie można się zatrzymać. Wystarczy poszukać. Z takiego miejsca spodziewałam się relacji która mnie naprawdę zachęci, a po tym co tu widzę a co musze przecedzać pomiędzy nachalnymi reklamami mam wrażenie że idziecie na ilość a nie na jakość. [/cytuj]

Do tych miejsc mnie zaproszono, za nic nie zapłacono gotówką, więc trudno tu mówić o reklamie w sensie stricte, bo zapraszał kto inny 😉 To zwykła ludzka uprzejmość odpowiedzieć na gościnność 🙂 Miejsca, które mnie zauroczyły, opisałam, a trudno polecać te, w których nie byłam 🙂 W kolejnej relacji z Doliny Baryczy jest mała agroturystyka i pensjonat, może Ci się bardziej spodobaja, ale w nich nie spalismy, tylko odwiedzaliśmy 🙂 Poza tym byłaś w Hotelu Naturum? Naprawdę myślisz, że tam nie ma jakości ?? 😉 Opisy są rzetelne i z serca, nikt nie zmusza do czytania 🙂 Pozdrawiam

Joanna
28 sierpień 2020 10:24

Ja w tej relacji zwróciłam uwagę głównie na ptaki, bo bardzo lubię "ptasie" miejsca.

MarLENA
28 sierpień 2020 10:02

Poza drogim Hotelem Naturum tam jest bardzo dużo innych ciekawych miejsc gdzie można się zatrzymać. Wystarczy poszukać. Z takiego miejsca spodziewałam się relacji która mnie naprawdę zachęci, a po tym co tu widzę a co musze przecedzać pomiędzy nachalnymi reklamami mam wrażenie że idziecie na ilość a nie na jakość.

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 08:32

[cytuj autor='Maciej A'] Piękna sprawa i jeszcze te okolice... Kajaczek ostatnio za mną chodzi i Wy się do tego przykładacie :-) [/cytuj]

Macieju i za mną długo chodziły, jak tylko będzie okazja to powtórzymy, bo fajnie jest 🙂

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 08:31

[cytuj autor='marian'] No Aniu jak widzę to w tym roku nasze drogi się krzyżują,najpierw Ogrodzieniec a teraz Dolina Baryczy.Bardzo mnie zainteresował Zmigród,chyba się tam wybiorę. [/cytuj]

Heh, zaczęłam od Twojej wycieczki i już tam napisałam, że się skrzyżowały szlaki nasze 🙂 Fajnie! Żmigród zaprasza pięknymi ruinami, świetne są i baszta obok bardzo ładna, sam park też ciekawy na spacerek. Ładne miejsce.

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2020 08:28

[cytuj autor='MaciejW'] Dziwi mnie straszna komercja. Niby nie można zajrzeć, bo teren rezerwatu a jednak bryczki się wpuszcza. Bryczki wypchane ludźmi. Chyba przeczy to znaczeniu rezerwatu. Lepiej jak by ogrodzili i napisali teren prywatny wstęp wzbroniony. Trzeba również dodać jak by ktoś był zainteresowany pobytem w Hotelu Naturum, że trzeba dużo wcześniej robić rezerwacje. I to nie wiadomo, czy się uda. [/cytuj]

Ale właśnie jest szlaban i teren rezerwatu, a to właściciel organizuje te bryczki, tym sposobem kontroluje ruch i zachowanie turystów. Moim zdaniem właśnie lepszy sposób niż zamknięcie i nie wolno.
Co do Hotelu, wszystkie fajne miejscówki mają rezerwacje z wyprzedzeniem, sezon nie jest taki długi, z weselami w restauracjach sytuacja wygląda tak samo, to normalne. Wkoło są też inne obiekty noclegowe, agroturystyki, więc zawsze coś można znaleźć. To tylko świadczy o tym, że Polacy już potrzebują takich obiektów.

Maciej A
27 sierpień 2020 22:17

Piękna sprawa i jeszcze te okolice...

Kajaczek ostatnio za mną chodzi i Wy się do tego przykładacie :-)

marian
27 sierpień 2020 15:20

No Aniu jak widzę to w tym roku nasze drogi się krzyżują,najpierw Ogrodzieniec a teraz Dolina Baryczy.Bardzo mnie zainteresował Zmigród,chyba się tam wybiorę.

MaciejW
27 sierpień 2020 13:31

Dziwi mnie straszna komercja. Niby nie można zajrzeć, bo teren rezerwatu a jednak bryczki się wpuszcza. Bryczki wypchane ludźmi. Chyba przeczy to znaczeniu rezerwatu. Lepiej jak by ogrodzili i napisali teren prywatny wstęp wzbroniony.

Trzeba również dodać jak by ktoś był zainteresowany pobytem w Hotelu Naturum, że trzeba dużo wcześniej robić rezerwacje. I to nie wiadomo, czy się uda.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024