Opatów Wszechświęte Małoszyce

Wszechświęte, tomtur
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Od ponad 20 lat bywam w Opatowie. Każdorazowo staram się coś zobaczyć w okolicy. Tym razem pierwszą wioską były Wszechświęte. Bardzo mała, uroczo położona przy bocznej drodze wśród pól i pagórków. Jadąc z Opatowa do Ostrowca Świętokrzyskiego skręcamy w prawo i docieramy do tej wioski. Przy kameralnym kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych znajduje się stary cmentarz z nagrobkami-rzeźbami, z których najstarszy pochodzi z 1827 roku. 

Wszechśwęte, tomtur
Wszechśwęte, tomtur

Cmentarz jest stopniowo porządkowany, nagrobki odnawiane, Warto zobaczyć. Ciekawostką jest też bardzo czyste i zadbane drewniane WC w postaci swawojki (od ministra Sławoja Składkowskiego) tak często, kiedyś, na wsiach spotykanej. Kolejną małą osadą są Małoszyce miejsce urodzenia Witolda Gombrowicza. Stoi stosowny kamienny obelisk. Tu spotykam bus-sklep obwoźny bo PKS pojawia się tu bardzo, bardzo rzadko. Miłą rozmowę odbywam też z dwiema sympatycznymi rodzinami z dziećmi. Podróżują terenówkami zwiedzając stopniowo Polskę.

Małoszyce, tomtur
Małoszyce, tomtur

 Kolejne miejsce to Podole. Są tam 2 małe stawy chętnie odwiedzane przez wędkarzy z Opatowa. Jedna atrakcyjna ciekawostka to mała pionowa skalna ściana usytuowana w pobliskim mini lesie.

Podole, tomtur
Podole, tomtur

 Wstydliwą pamiątką z lat minionych jest porzucona koparka wrośnięta w ziemię przy jednym ze stawów. Gdy podjedzie się w górę w kierunku Małoszyc to rozciąga się sympatyczny widok na Podole i okoliczne pola. Tu błoga cisza i spokój a w oddali widać śpieszące dalej i dalej TIRy i osobówki od Opatowa do Sandomierza bądź Rzeszowa. Na koniec, po powrocie do Opatowa przypomnienie popiersia W. Gombrowicza przy bardzo małym zadrzewionym skwerze usytuowanym bardzo blisko skrzyżowania tras Kielce - Sandomierz, Warszawa-Rzeszów oraz boczna na Lublin.

Opatów popiersie W.Gombrowicza, tomtur
Opatów popiersie W.Gombrowicza, tomtur

 Opatów to jedno z wielu, wielu miasteczek od lat czekających na obwodnicę.

Wszechświęte, tomtur
Wszechświęte, tomtur
Wszechświęte, tomtur
Wszechświęte, tomtur
Wszechświęte, tomtur
Małoszyce, tomtur
Spotkanie na szlaku, tomtur
Podole, tomtur
Podole, tomtur
Podole, tomtur
Podole, tomtur
Opatów, tomtur
Opatów Ratusz, tomtur
Opatów sklep z pamiątkami, tomtur
Powrót. Las blisko wioski Wiosna, tomtur
Psia rodzinka, tomtur
Komentarze 9
2018-05-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

tomtur
10 listopad 2020 10:37

[cytuj autor='Joanna'] Ciekawe miejsca. Z tego zestawu, tylko Opatów miałam okazję zwiedzić. [/cytuj]

Pomijając wioski z zabytkami to bardzo atrakcyjny jest Sandomierz i z kościołami i z muzeami i z wąwozem.  I z prezentowanym tutaj Muzeum Ojca Mateusza.  I do tego takie małe Góry Pieprzowe.  Pod Ostrowcem Św. jest bardzo ładny kościół w Szewnej.   Dużo uroku ma boczna droga z Opatowa do Nowej Słupi czyli pod Święty Krzyż.  Na odcinku ok. 20 km spotkacie przy niej kilka kamiennych figur.

tomtur
10 listopad 2020 10:28

[cytuj autor='mirosław'] Ciekawe miejsca odwiedziłeś. [/cytuj]

Bliższe i dalsze okolice Opatowa są bardzo ciekawe.  Pomijając znany Krzyżtopór w Ujeździe, jest ruina pałacu we Włostowie. Ciocia znajomych pamięta, że parę lat po wojnie  pałac był w znośnym stanie, wieża rycerska w Tudorowie, itd, itd. Wielu Krajtroterów i Krajtroterek lubi góry. Świętokrzyskie są niskie ale to też góry.

Joanna
10 listopad 2020 10:01

Ciekawe miejsca. Z tego zestawu, tylko Opatów miałam okazję zwiedzić.

MaciejW
08 listopad 2020 22:06

Fajne miejsce i kibelek odszykowany 🙂 

mirosław
08 listopad 2020 10:27

Ciekawe miejsca odwiedziłeś.

Maciej A
07 listopad 2020 22:24

[cytuj autor='tomtur'] Jeszcze jedno uzupełnienie. Tekst na jednej z tabliczek ze zdjęcia witryny sklepu w opatowskim rynkuDopiero kiedy komar usiądzie ci na jajkach, zrozumiesz, że nie wszystko da się załatwić przemocą. [/cytuj]

Dobre, niestety prawo siły jest starsze od komarów. 

Sławojka nie jest mi dziwna. Dla mnie oczywiście nr 1 znajduje się przy Schronisku pod Rysami, dostarcza dodatkowej adrenaliny...

Fajna wycieczka, przyjemnie się ogląda fotki. Warto by może kiedyś zobaczyć te miejsca :-)

tomtur
07 listopad 2020 21:48

Jeszcze jedno uzupełnienie. Tekst na jednej z tabliczek ze zdjęcia witryny sklepu w opatowskim rynku

Dopiero kiedy komar usiądzie ci na jajkach, zrozumiesz, że nie wszystko da się załatwić przemocą.

Anna Piernikarczyk
07 listopad 2020 13:52

Klimatyczne te miejsca, faktycznie 🙂 Trochę spokoju zawsze każdemu się przyda!

Mariusz
07 listopad 2020 10:41

Fajna wycieczka, aż poczułem ten spokój, o którym piszesz. Piesełki słodziaki, a sławojka dosyć nowoczesna 😁 Opatów i okolice, szczególnie Krzyżtopór, to moje niespełnione (mam nadzieję, że już niedługo) marzenie. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wszechświęte

Małoszyce

Podole

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024