16. Kasprowy Wierch i Przełęcz Liliowe z Kuźnic.

Myślinieckie Turnie to czuba zbudowana ze skał osadowych, stanowiących północny grzbiet Kasprowego Wierchu. Roztacza się stąd wspaniały widok szczególnie na Giewont.
Idziemy dalej lasem kierując się w stronę Suchej Czuby, omijamy ją pod szczytem i kierujemy się już wśród skał i kosodrzewiny na Kasprowy Wierch.
Dochodzimy na szczyt Kasprowego Wierchu, który leży na granicy polsko-słowackiej.
Znajduje się tutaj górna stacja Kolejki Linowej i Obserwatorium Meterologiczne IMiGW.
Zimą znajduje się tutaj nartostrada i trasy zjazdowe z wyciągami krzesełowymi.
Idziemy dalej granicą szlakiem czerwonym w stronę Świnicy, przechodząc przec Beskid, ostatni w kierunku wschodnim szczyt Tatr Zachodnich - wspaniałe miejsce widokowe we wszystkich kierunkach. Schodzimy ze szczytu Beskid i dochodzimy do Przełęczy Liliowe, która oddziela Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich.
Skręcamy teraz za zielonym szlakiem w lewo i schodząc w dół dochodzimy do Zielonej Doliny Gąsienicowej mijając wkomponowane w krajobraz Stawy Gąsienicowe.
Następnie idąc dalej zielonym szlakiem stromo w górę dochodzimy do Przełęczy Karb, płytkiej przełęczy między Małym Kościelcem a Kościelcem.
Widać stąd bardzo dobrze Świnię i Kasprowy Wierch.
Kierujemy sę w lewo w stronę Małego Kościelca, porośniętego w większości kosodrzewiną, oddzielającego Czarną Dolinę Gąsienicową od Zielonej Doliny Gąsienicowej.
Teraz już szlak biegnie bardzo ostro w dół i schodzimy do Czarnej Doliny Gąsienicowej zatrzymując się przy malowniczo usytowanym okazałym Czarnym Stawie Gąsienicowym.
Jest to jezioro polodowcowe, czwarte co do głębokości jezioro tatrzańskie, mające 51m głębokości i zajmujące powierzchnię 17,94 ha. Nazwa jego pochodzi od ciemnogranatowego a nawet czarnego odcienia wody.
Niebieskim szlakiem znad Czarnego Stawu schodzimy do Schroniska PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej / patrz opis tego miejsca w mojej wcześniejszej wycieczce: "Wycieczka na Halę Gąsienicową" /.
Dalej już tylko do Przełęczy między Kopami /Karczmisko/, przez Boczań i Skupniów Upłaz wracamy do Kuźnic.