Bełchatów-miasto+kopalnia

, mirosław

                                                                          Bełchatów. Energetyczna stolica Polski


Bełchatów jest miastem przemysłowym, w pobliżu którego znajduje się odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, a także jedna z większych elektrowni w Polsce.

, mirosław
, mirosław

Pobyt w Bełchatowie jest interesujący przede wszystkim dla osób lubiących poznawać dziedzictwo przemysłowe. Znajduje się tu odkrywkowa kopalnia Bełchatów, którą można oglądać z tarasu widokowego. Jest tu także jedna z największych hałd w Polsce, na której wytyczono liczne ścieżki spacerowe i biegowe. Historię miasta oraz jego przemysłowych tradycji można poznać w Muzeum Regionalnym mieszczącym się w XVIII wiecznym Dworze Olszewskich.

Ten opis skusił mnie aby wybrać się do Bełchatowa i na własne oczy zobaczyć te atrakcje;
-Punkt widokowy w Kleszczowie to pierwsze miejsce które odwiedziłem niestety zalegająca mgła uniemożliwiała zobaczenie największej dziury.
-Punkt widokowy w Żłobnicy to drugie miejsce widoki podobne chociaż coś chwilami było widać.
-Przejeżdzam prawie w koło kopalni i dostrzegam taśmociągi do transportu węgla.

, mirosław
, mirosław

Następnie udaję się do centrum miasta aby odwiedzić tutejsze muzeum regionalne które mieści się w Dworze Olszewskich.Muzeum Regionalne mieści się w zabytkowym, XVIII-wiecznym budynku znanym jako Dworek Olszewskich. Pierwotnie był on siedzibą rodową Rychłowskich – rodziny szlacheckiej, do której należał Bełchatów. Obecną nazwę zawdzięcza ostatniemu właścicielowi, lekarzowi Wacławowi Olszewskiemu. W latach 80. XX w. dworek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Muzeum Regionalne działa w nim od 1995 r.Muzeum Regionalne oferuje kilka wystaw stałych prezentujących wnętrza dworskie, historię i tradycje niepodległościowe Bełchatowa, a także rzemiosło, sztukę ludową i pradzieje regionu. Do najcenniejszych eksponatów należy broń palna oraz licząca ponad 100 lat kopia obrazu Jana Matejki „Kościuszko pod Racławicami”.
Po dwugodzinnym zwiedzaniu muzeum z przewodnikiem ruszam na zwiedzanie miasta,i tak odnajduję Kościół farny Narodzenia N.M.P z barokowym wnętrzem,tusz obok na skwerze znajduje się aleja gwiazd siatkówki(Skra Bełchatów),oraz fajny mural.Przechadzając się tutejszymi ulicami odnajduje miejsce po Kościele Ewangielickim,a w niedalekiej odległości mieści się pomnik Marszałka Józefa Piłsudzkiego.Zaś na następnej ulicu znajduje się  budynek dawnej Bawełnianki.
Na koniec wizyty w tym mieście wybieram się do Gigantów Mocy-Multimedialnej Ekspozycji Kopalni i Elektrowni Bełchatów-Giganty Mocy to część Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Ekspozycja pełni funkcje edukacyjne: pokazuje, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i jak się go przetwarza. Dostępne tam multimedia i interaktywne urządzenia świetnie trafiają nie tylko do dorosłych, ale także do najmłodszych. W atrakcyjny sposób można więc zdobywać wiedzę z wielu dziedzin nauki, a pod tajemniczym określeniem "Giganty Mocy" kryją się kopalnia i elektrownia.

Zaś w drodze powrotnej do domu postanawiam z bliska przyjrzeć się Górze Kamieńska-sztuczne wzgórze o wysokości 405,6 m n.p.m.powstałe jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, położone na terenie powiatu radomszczańskiego w gminie Kamieńsk, przy południowym krańcu Wysoczyzny Bełchatowskiej.Na północno-wschodnim stoku góry znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Wyposażony jest on w sztucznie naśnieżaną i oświetloną trasę narciarską, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 760 m oraz dwa wyciągi talerzykowe o długościach 700 i 160 m. W lecie kolej umożliwia wjazd na szczyt góry z rowerem. Na Górze Kamieńskiej i w jej okolicach wyznaczone są też trzy trasy rowerowe o łącznej długości 42 km i zróżnicowanych poziomach trudności, w tym trasy do downhillu.

, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
, mirosław
Komentarze 4
2022-04-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
21 kwiecień 2022 23:36

My podobnie jak Ania,  tylko przejazdem Bełchatów znamy. Warto nie raz poświęcić trochę czasu. 

Anna Piernikarczyk
21 kwiecień 2022 19:32

Przez Bełchatów tylko przejeżdżaliśmy, nigdy turystycznie nie odwiedzilismy 

Joanna
21 kwiecień 2022 10:45

Szkoda, że mgła popsuła widoki.


16 kwiecień 2022 10:14
Konto użytkownika zostało usunięte

Zwiedzone atrakcje

Bełchatów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024