Opatija w Chorwacji

Opatija
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Opatija to perła Istrii. Ten cudowny kurort w Chorwacji to dla mnie najpiękniejsze, a przynajmniej jedno z najpiękniejszych miast na Istrii. Kojarzona jest jako kurort dla bogatych, ale tak naprawdę każdy może się tu odnaleźć i bezpłatnie skorzystać z nieprzeciętnego uroku tego miejsca. Fantastycznego na śródziemnomorski wypoczynek. Po włosku nazwa miasta Opatija brzmi Abbazia i w obu wersjach językowych znaczy tyle, co opactwo i nawiązuje do miejscowego klasztoru benedyktynów.

Opatija, kościół Św. Jakuba
Opatija, kościół Św. Jakuba

Lokalizacja i dojazd na Opatiję

Opatija leży na wschodnim wybrzeżu Istrii i stanowi pierwszą miejscowość na północy tego półwyspu. Łatwo dojedziesz tu z Rijeki położonej nieco na północny wschód. Jeżdżą tu nawet autobusy z tego miasta. My do Opatiji jechaliśmy z zachodniego wybrzeża Istrii, a dokładniej z Novigradu. Poruszaliśmy się własnym samochodem, bardzo malowniczą drogą numer 44, która najpierw prowadzi obok kilku pięknych miast na wzgórzu, jak Motovun czy Buzet, a dalej wiedzie przez fragment Gór Dynarskich i masyw Ucka. Niemal przed samą Opatiją przecięty jest on długim tunelem Ucka, liczącym około 6 km długości. Przejazd przez niego jest płatny. Miasto jest ciasne, uliczki wiją się to w górę, to w dół i trudno znaleźć tu parking. Polecam płatny parking powyżej Parku Angiolina, przy ulicy Drage Gervaisa. Płatny przy wyjeździe, 2 euro/h

Opatija, Lungomare
Opatija, Lungomare

Atrakcje w Opatiji

Uwielbiam miejsca, gdzie zdjęcia robią się same, a każde jest bajkowe i to wcale nie za sprawą złotej godziny czy magicznego zachodu słońca. Choć Opatiję już zwiedzałam w przeszłości, ponownie zwaliła mnie z nóg i zaparła dech w piersi. Po prostu to miasto jest śliczne. I nie mówię tylko o cudnym jego brzegu z turkusową wodą, ale również o bardzo ciekawej architekturze tego ośrodka i zieleni w połączeniu z kolorowym kwieciem. Oto atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w chorwackiej Opatiji.

Promenada Lungomare

Na długości całego miasta prowadzi zabytkowa Promenada Lungomare. Jak sama jej nazwa z włoskiego wskazuje, położona jest ona nad samym morzem. Spacer nią to najlepszy sposób na poznanie uroków Opatiji. Nosi ona również miano Cesarza Franciszka Józefa. Wracać można w ten sam sposób lub równoległą drogą bardziej w głębi miasta. Co ciekawe, ten kamienny deptak ma aż 12 km długości i ciągnie się od Volosko przez Opatiję aż do Lovranu. Spacerując nią spotkasz nieziemsko ulokowane restauracje, betonowe i żwirowe plaże oraz przecudowne panoramy miasta i Adriatyku.

Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija

 

Dziewczyna z mewą - symbol Opatiji

Najbardziej charakterystycznym elementem Promenady jest słynny pomnik dziewczyny z mewą. Stojący na skałach posąg przedstawia piękną nimfę trzymającą w prawej ręce ptaka. To dobry punkt orientacyjny w mieście. Pomnik stoi tu od 1956 roku, kiedy zastąpił inną rzeźbę. Przy nim znajduje się też ławka, na której wielu turystów robi sobie zdjęcia, właśnie z tym pomnikiem w tle.

Opatija, dziewczyna z mewą
Opatija, dziewczyna z mewą
Opatija, dziewczyna z mewą
Opatija, dziewczyna z mewą

Kościół Św. Jakuba

To jeden z ważniejszych zabytków miasta, pochodzi z końca XV wieku, a dzisiaj bywa miejscem kulturalnych koncertów. Przycupnął w parku, wśród ławek, oferując spokój i śliczny widok na toń morską. Choć stoi na nadmorskim deptaku, nie zaznasz tu kiczu ani nadmiernego gwaru. Elegancja miejsca przekłada się na dostojne zachowanie turystów.

Opatija, kościół Św. Jakuba
Opatija, kościół Św. Jakuba
Opatija, kościół św. Jakuba
Opatija, kościół św. Jakuba

Park Angiolina

Przy marinie i ulicy Zert warto podejść nieco wyżej ponad promenadę i zajrzeć do pięknego Parku Angiolina z połowy XIX wieku. Pośrodku parku wznosi się villa Angiolina. Zbudował ją bogaty kupiec z Rijeki - Iginio Scarpa, a nazwana tak została na pamiątkę jego zmarłej żony. Dziś villa mieści chorwackie muzeum turystyki, a na jego tyłach stoi też udostępniony do zwiedzania Domek Szwajcarski.

W Parku zobaczycie, że klimat Opatiji jest wyjątkowo ciepły i łagodny. A to dlatego, że miasto nad Zatoką Kvarnerską osłonięte jest od wiatrów północnych. Dlatego miejsce słynie z tego, że rosną tu rośliny, które kojarzą się nie tylko z ciepłymi, ale i egzotycznymi krajami. W środku parku wyrastają palmy, oleandry, cyprysy, a nawet bananowce! Symbolem parku są kamelie japońskie. Te egzotyczne gatunki Scarpa i jego przyjaciele przywozili ze swych dalekich podróży. Pałac i park gościły niegdyś zacne postaci, między innymi cesarzową austriacką Annę Marię.

Opatija, Park Angiolina
Opatija, Park Angiolina
Opatija, Park Angiolina
Opatija, Park Angiolina

Plaża Slatina

Slatina to najpopularniejsza plaża opatijska. Mieści się przy ulicy Marsala Tita. Oznaczona jest Błękitną Flagą, czyli międzynarodową nagrodą przyznawaną za czystość plaż i morza. Na miejscu czekają leżaki, parasole, a ponadto plac zabaw, restauracje i kawiarnie. Oferuje niezapomniane widoki i lazurową wodę. Co ważne, podczas naszego pobytu w lipcu nie była zatłoczona.

Jeśli lubisz plaże, zobacz rajskie atrakcje Krety w naszej relacji.

Opatija, plaża Slatina
Opatija, plaża Slatina
Opatija, Plaża Slatina
Opatija, Plaża Slatina
Opatija
Opatija

Inne atrakcje miasta

  • Hotel Kvarner, Lungomare - niby tylko hotel, a to atrakcja sama w sobie. Zdobi nabrzeże i dumnie przypomina o czasach, kiedy wypoczywała tu rodzina cesarska. To pierwszy hotel w mieście i na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, wygląda imponująco
  • Port Opatija Luka, Promenada - maleńki port jachtowy, nawet w sezonie bywa spokojny i zaciszny
  • Fontanna Heliosa i Seleny, Park Svetog Jakova
  • Chorwacka Aleja Gwiazd, ul. Marsala Tita - swe gwiazdy mają tu sportowcy, naukowcy i artyści, w tym wynalazca Nicola Tesla czy słynna narciarka alpejska Janica Kostelic
  • Marina, ul. Zert
Opatija, pierwszy hotel w mieście
Opatija, pierwszy hotel w mieście
Opatija, Port Luka
Opatija, Port Luka
Opatija, Park Angiolina
Opatija, Park Angiolina

Opatija - kurort dla bogatych?

Nie tylko! Opatija jest dla każdego. Co prawda już na pierwszy rzut oka wydaje się droga i rzeczywiście noclegi są tutaj nieco droższe, niż w innych istryjskich miastach. Ponadto znajdziesz tu niezwykle luksusowe hotele oraz ekskluzywne restauracje z leżankami oferującymi rajski widok na morze. Ale tuż obok stoją ławki dla każdego. Plaże, z których mogę skorzystać ja czy Ty. Opalając się i pływając w zatoce obok siebie, wszyscy stajemy się równi i zarazem tacy mali i "bladzi" w obliczu piękna otaczającej scenerii. Miasto sprawia takie wrażenie, bo od początku jego powstania bawiła w nim śmietanka europejska. Cała elita Austro-Węgier zjeżdżała tutaj bawić się, wypoczywać i leczyć.

Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija

Znani Polacy w Opatiji

Co ciekawe, odpoczywali tu również w przeszłości znani Polacy. Pamiątki niektórych wizyt spotkasz dziś na ulicach miasta. Gościł tu marszałek Piłsudski, o czym mówi tablica na Promenadzie i znany polski pisarz oraz noblista - Henryk Sienkiewicz, którego popiersie znajdziesz przy ulicy Zert, nad samym morzem. To w Abbazii świętował otrzymanie nagrody Nobla, ale również napisał "Pana Wołodyjowskiego" i przymierzał się do książki "Quo vadis".

Tej słynnej miejscowości wypoczynkowej na półwyspie Istria nie ominęła w swych samotnych podróżach po Europie Maria Konopnicka od krasnoludków. Nie zaznawała tu jednak rozrywki, a ratowała zdrowie. Wszak to jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Był tu również Stefan Żeromski czy Stanisław Witkiewicz. Ten ostatni od modnego kurortu wolał jednak pobliski Lovran.

Opatija, tablica o Piłsudskim
Opatija, tablica o Piłsudskim
Opatija
Opatija

Opatija od kuchni

Włoskie naleciałości w kuchni istryjskiej, a tym samym opatijskiej widać na każdym kroku. Niemal w każdej restauracji bez problemu znajdziesz pizzę oraz włoskie makarony. Oczywiście łatwo też natrafić na cevapcici  - bałkańskie danie mięsne w różnych odmianach lokalnych. To pochodna tureckiego kebabu. My skosztowaliśmy cevapi - chorwackiej odmiany cevapcici w formie burgera z lokalnym chlebem i bałkańską pastą warzywną Ajvar, przyrządzaną tradycyjnie z pieczonej papryki, bakłażanów i czosnku. Miejscówka nazywa się Burger & Pizza House i mieści się przy plaży Slatina. Nie jest specjalnie wyszukana, ale nie jest też bardzo droga. Przy deptaku znajdziesz też restauracje o zupełnie innym standardzie, ale ceny również windują w nich wysoko.

Opatija, cevapi z ajvarem
Opatija, cevapi z ajvarem
Opatija
Opatija

Film o Istrii

Na naszym kanale YT pojawił się film o naszej chorwackiej podróży po Istrii, w którym znajdziesz również Opatiję. Jeśli lubisz ruchome obrazki to serdecznie zapraszam. Najlepiej zasubskrybuj kanał, by nie pominąć innych naszych podróży.

Opatija
Opatija, Hotel Kvarner
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija, Park Angiolina
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija, dziewczyna z mewą
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija
Opatija, dziewczyna z mewą
Opatija
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Komentarze 1
2023-07-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika marian
marian
08 grudzień 2023 21:14

Fantastycznie. Wakacje w tym kraju muszą być udane.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Opatija

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024