Bolkowanie - 600 lat tradycji

Bolkowanie - 600 lat tradycji, Michał Oki
Liczący około 600 lat dąb jest największym dębem na Lubelszczyźnie o imponujących rozmiarach: 874 cm (344 cale) obwodu, 28 metry (91,86 stopy) wysokości i 35 metry (114,83 stopy) rozpiętości korony. Najstarsi mieszkańcy opowiadają, że pod drzewem tym spoczywał Bolesław Chrobry wraz ze swymi wojskami podczas wyprawy na Kijów. Jednakże dąb Bolko nie został ochrzczony tym imieniem na cześć wielkiego władcy, ale na cześć dziecka. Bolesław - tak na imię miał syn jednej z właścicielek tutejszego dworu - Joanny Trzebińskiej. Zmarł on 1833 roku w wieku trzynastu lat i ku jego pamięci ochrzczono ogromny dąb.

Impreza organizowana, co roku w miesiącu sierpniu. Dwa dni zabawy pod mocarnym dębem, obok którego maszerowało wojsko kozacko-tatarskie Bohdana Chmielnickiego i Tuhaj-beja, pod którym odpoczywał sam Bolesław Chrobry wraz ze swym wojskiem.
Same obchody są podzielone na dwa dni. Pierwszy dzień sportowy. Chętni brali udział w konkursie, „Na czym się da”, jest to konkurs na najciekawszą konstrukcję pływającą, organizowane były wycieczki rowerowe po gminie, spływ kajakowy Uherką, biegi przełajowe „Meandry Bugu”, wyścig na rowerach górskich i turnieju piłki siatkowej. Interesujący był spływ kajakowy Uherką, rzeką, która nie sprawia trudności dla początkujących. Liczba załóg, które wzięły udział to 53. Wieczór zakończyło wspólne ognisko.
Drugi dzień obfitował w mnóstwo atrakcji. Od samego rana był konkurs dla wędkarzy. Ciekawostką dla smakoszy był konkurs „Nadbużańska Akademia Smaku” połączony z degustacją kresowych potraw. Występy zespołu z Ukrainy, występ lokalnych zespołów: „Rudniacy”, „Jarzębina Czerwona”, „Wiśniowy Sad”. Ponadto zorganizowano takie konkurencje jak: rzut wałkiem do manekina, hula hop na czas, rzut piłeczką do celu, bieg z przeszkodami. Była próba bicia rekordu w graniu na akordeonach, w którym mógł wziąć udział każdy. Dużo emocji wzbudziły pokazy walki Bractwa Grodów Czerwieńskich oraz parada harleyowców. Imprezę zakończyła zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni.
Sama miejscowość Hniszów jest bardzo ciekawa i wygląda jakby się tu czas zatrzymał bardzo dawno temu, co ciekawe przez środek wioski biegnie polna droga, która zmierza w stronę rzeki Bug. W miejscowości są dwie trasy turystyczne: ścieżka przyrodniczo-historyczna „BOLKO“ - początek ścieżki znajduje się na południowo-zachodnim krańcu wsi. Jednym z bardziej atrakcyjnych i nie odkrytych jeszcze przez turystów miejsc jest stary podworski park, po drewnianym dworze rodziny Karpińskich dziś już nie pozostał ślad poza niewielkim wzniesieniem na jego miejscu, którego perłą jest najpotężniejszy na Lubelszczyźnie dąb Bolko, na trasie znajdziemy inne okazałe drzewa i jeziorka (bagienka). Długość ścieżki – 1,2 km, czas przejścia – 30 minut. Drugą trasą jest ścieżka przyrodnicza „Meandry Bugu” - trasa ścieżki rozpoczyna się na skraju parku podworskiego w Hniszowie. W dalszej części prowadzi nad rzekę Bug gdzie można podziwiać jej powolny ruch. Dochodzimy do wzniesienia, z którego możemy się zachwycać nadbużańskim krajobrazem. Walory przyrodnicze tego terenu spowodowały włączenie go do europejskiej sieci Natura 2000 jako formę obszaru specjalnej ochrony ptaków „Dolina Środkowego Bugu”. Długość ścieżki: ok. 5 km, czas przejścia: do 3 godzin, czas przejazdu: do 1,5 godziny.
Miejsce gdzie czas się zatrzymał, cisza, spokój, w oddali słuchać śpiew ptaków i szum liści na 600 letnim największym na wschód od Wisły dębie Bolko.
Komentarze 0
2009-06-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

hniszów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024