ZAMEK w Mosznej

Zamek Moszna w miejscowości Moszna jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Nazwa wsi pochodzi od słowa moszna które w topografii oznacza dolinę. Jego budowę rozpoczęto w XVII wieku, przez ród Tiele-Winckler, obecnie znajduje się tam m.in. Centrum Terapii Nerwic. Zamek jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej.
Zamek zaskakuje ogromem i fantazją, Jest to obiekt, który trudno jednoznacznie zakwalifikować, ponieważ jest zabytkiem architektonicznym, a ma tylko 100 lat.
Dla badaczy historii architektury Śląska, zamek jest nierozwiązaną zagadką osoby architekta oraz idei budowlanej Franza Tiele - Wincklera.
Zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele - Wincklerów od połowy XIX wieku do roku 1945.
Początki tej budowli to prawdopodobnie połowa wieku XVII. Część środkowa, to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 prawie doszczętnie spłonął, następnie został odbudowany w jego pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912 - 1914 dobudowane zostało, w stylu neorenesansowym, skrzydło zachodnie. Zamek Moszna najbardziej urzeka przybyłych turystów niezwykłą liczbą wież i wieżyczek, gdzie w sumie jest ich 99. Nadają one budowli niezwykły urok, i dzięki nim zamek często jest określany jako "polski Disneyland" lub "zamek z bajki". Zamek posiada także 365 pomieszczeń.
Zamek posiada przepiękny około 100ha park w stylu krajobrazowym. Do parku prowadzi aleja lipowa, po jej obu stronach są kanały wodne. Rosną tam przeróżne gatunki roślin, np. azalie, różaneczki, choiny kanadyjskie. W parku znajduje się Wyspa Wielkanocna, na którą prowadzi chiński mostek.
Park rozciągający się wokół pałacu jest jednym z największych na Śląsku. Rosną tu stare zabytkowe drzewa, kwitną wielobarwne, rozłożyste krzewy azalii i rododendronów, a całość dopełnia aleja lipowa z ciągnącymi się wzdłuż niej kanałami zbudowanymi w stylu holenderskim i francuskim. Spacerując w zaciszu alejek warto się udać w stronę pobliskiej nekropolii, gdzie spoczywają prochy byłych właścicieli Mosznej.
Więcej informacji o zamkach (nie tylko o tym ) znajdziesz na http://www.zamkipolskie.com/
