Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

, Marek Weber

Pławniowice, w pobliżu Gliwic, pierwszym właścicielem wsi był Marcus de Plawniowicz. W roku 1525 dobra nabył Lorenz Seydlitz a w 1532 r. wieś następnie odziedziczyli Jerzy i Mikołaj Seydlitz. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618- 1648) doszło do upadku i znaczenia grodu w Pławniowicach, a właściciele przeszli na protestantyzm.
W 1737 wieś kupuje baron Franz Wolfgang von Stechov, a w roku 1798 cały majątek odziedziczył jego siostrzeniec, hrabia Karl-Franz von Ballestrem
Zespół Pałacowo-Parkowy pochodzi z końca XIX wieku. Pałac został wybudowany w latach 1881-1884 przez Karla Heidenricha z Kopic w miejscu dawnego zamku Zygmunta Mikołaja von Goertz, który uległ spaleniu w 1732 roku, do dziś pozostała niewielka, narożna kaplica, która jest częścią dawnego zamku.
Obecny pałac to trójskrzydłowa, dwukondygnacyjna budowla, zbudowana na rzucie litery U. Można tu doszukać sie elementów baroku i gotyku. Nad wejściem głównym znajduje się pochodzący z 1620 roku herb rodziny Ballestremów. Zamek pięknie oświetlony nocą, jest równie piękny za dnia. Obok pałacu znajduje się wzniesiony ówczesnym zwyczajem dodatkowy budynek tzw."Kavalier Haus", który był przeznaczony jako rezydencja dla gości.
Równie piękny, choć mały, jest otaczający pałac park. Rosną tu magnolie, choina kanadyjska i miłorząb dwuklapy, a także potężny dąb szypułkowy. Przypałacowy park został założony w 1885 roku, na miejscu starszego ogrodu z poprzedniego wieku.

Więcej informacji o zamkach (nie tylko o tym ) znajdziesz na http://www.zamkipolskie.com/

, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Marek Weber
, Marek Weber
Komentarze 1
2008-06-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Katarzyna Jamrozik
05 czerwiec 2008 14:18
Także się chciałam tam wybrać, tylko nie wiem jak tam jest ze zwiedzaniem wnętrz zamku. Bardzo spodobał mi się ten zamek bo jest inny od tych które można zobaczyć w naszym kraju. Znalazłam jego zdjęcie z lotu ptaka na stronie: http://www.gornoslaskie-dziedzictwo.com/index.php?action=zamki&id=18
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024