Poznajemy okolice Bieszczadzkich Jezior

Tablica Ekomuzeum /
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trasę rozpoczynamy w Lesku, miejscowości zamieszkałej przez ponad 6 tysięcy mieszkańców. Lesko jest siedzibą władz gminnych i powiatowych. W miejscowości tej możemy zamek Kmitów, wielokrotnie przebudowywany, ostatni projekt tego budynku wyszedł spod ręki Wincentego Pola, który gościł u hrabiego Krasickiego (ostatniego właściciela). Dalej kierujemy się w stronę zabytkowych kamieniczek z XIX wieku i ratusza miejskiego. Odwiedzamy zabytkową synagogę z XVII w., gdzie obecnie mieści się galeria bieszczadzkich artystów. Poniżej tego obiektu mamy po drugiej stronie ulicy (za budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy) mamy okazję odwiedzić największy w Bieszczadach cmentarz żydowski (kirkut). Znajdziemy tu ponad 2000 macew, najstarsze z nich z siedemnastowiecznym rodowodem. Wracając w kierunku synagogi zwiedzamy dwa leskie rynki przechodzimy do kościoła parafialnego z XVI w.
Glinne, oddalone o 2 km od Leska przyciąga wycieczki atrakcją w postaci pomnika przyrody nieożywionej. Kamień Leski, bo o nim mowa, to owiana legendami wychodnia piaskowców krośnieńskich, upamiętniona na kartach pamiętnika Aleksandra Fredry „Trzy po trzy”. Warto obejść tą niezwykłą skałę podziwiając jej piękną rzeźbę.
W Uhercach Mineralnych możemy zobaczyć barokowy kościół z 1757 r. otoczony murem obronnym oraz dwór obronny z pozostałościami parku. Skręcając w prawo na drogę prowadzącą do Myczkowiec odwiedzamy przyrodniczą osobliwość tej miejscowości, rezerwat faunistyczny „Bobry w Uhercach”.

Widok na Zalew Myczkowiecki i Soliński, Piotr Kutiak
Widok na Zalew Myczkowiecki i Soliński, Piotr Kutiak

Dojeżdzając do Zwierzynia mamy możliwość odwiedzenia dawnej murowanej cerkwi z 1799 r., elektrowni wodnej oraz cudownego źródełka. Przyrodniczą atrakcją tej miejscowości jest rezerwat Przełom Sanu pod Grodziskiem.
W Myczkowcach warto odwiedzić Ośrodek Wczasowy „Caritas” , na którego terenie znajdują się następujące atrakcje: stadnina koni „Eden”, kryta ujeżdżalnia, mini zoo z ptakami egzotycznymi i zwierzyna płową, przyrodnicza sala dydaktyczną, oraz Muzeum Kultury Ekumenicznej. Nieopodal ośrodka znajduje się pomnik przyrody „Skałki Myczkowieckie, skąd rozpościera się widok na miejscowość oraz stare koryto rzeki San, zwane przez przyrodników „Martwym Sanem”. W dalszej części Myczkowiec, w centrum wsi znajduje się ·dawna cerkiew murowana, liczne ośrodki wczasowe i zapora na rzece San.

Bóbrka to miejscowość słynąca z Galerii Rzeźb Przydrożnych, Galeria Malarska „LeGraż” oraz pracowni bibułkarskiej Andrzeja Kusza. PRzyrodnicą atrakcj jest tu rezerwat przyrody „Koziniec”.

Poznajemy okolice Bieszczadzkich Jezior, Piotr Kutiak
Poznajemy okolice Bieszczadzkich Jezior, Piotr Kutiak

W Solinie czeka na nas największa atrakcja tego rejonu Pogórza Bieszczadzkiego w postaci zapory, jednego z najpopularniejszych deptaków w Polsce.
Docieramy do Myczkowa, gdzie możemy kontynuować trasę wycieczki poruszając się Małą Obwodnicą Bieszczadzką.

U Zdzisława Pękalskiego, Piotr Kutiak
Kamieniołom w Bóbrce, Piotr Kutiak
Martwy San, Piotr Kutiak
Zapora w Myczkowcach, Piotr Kutiak
Cerkiew w Myczkowcach, Piotr Kutiak
Cudowne Źródełko w Zwierzyniu, Piotr Kutiak
Avatar użytkownika Piotr Kutiak
Piotr Kutiak
Komentarze 1
2009-09-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika annqaa
annqaa
22 październik 2009 10:45
Miło przypomnieć sobie okolice, które zwiedziłam niedawno.
Niestety najważniejszym moim celem była wycieczka szlakiem od zapory, więc tylko na chwilę zatrzymałam się w Lesku.
Dopiero wieczorem miałam możliwość zobaczenia kilku zabytków o których sam pisałeś.
W Bóbrku szukałam bunkra na terenach starego kamieniołomu - twoje pierwsze zdjęcie (wieczorem niestety widziałam tylko światła zapory).
Później w Uhercach Mineralnych robiliśmy nocne zdjęcia Kościoła oraz kilkanaście minut błądzenia szukając w ciemnościach obronnego dworu Herburtów. Nie ukrywam, że w ciemności dwór zrobił na mnie koszmarne wrażenie...
Do Kamienia Leskiego już nie dotarliśmy, ale to będzie powód na kolejne odwiedziny tego zakątka Polski.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Glinne

Uherce Mineralne

Rezerwat faunistyczny "Bobry w Uhercach"

Zwierzyń

Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

Muzeum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Muzeum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Ośrodek Caritas w Myczkowcach

Rezerwat "Przełom Sanu pod Grodziskiem"

Rezerwat leśno-krajobrazowy„Nad Jeziorem Myczkowieckim”

Rezerwat leśno-krajobrazowy Koziniec

Myczków.

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024