Historyczne Bramy Bieszczadów

Historyczne Bramy Bieszczadów, Piotr Kutiak
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trasa obfitująca w atrakcje przyrodnicze (2 rezerwaty z ścieżkami przyrodniczymi, liczne pomniki przyrody, parki miejskie i podworskie), kulturowe i historyczne (muzeum i skansen o unikatowych w skali europejskiej zbiorach, pracownie ikon, cerkwie, bożnice żydowskie i kościoły). Odwiedzamy trzy bardzo ważnie dla historii Bieszczadów i Ziemi Sanockiej miasta: Lesko, Zagórz i Sanok. Zwiedzamy zabytki i osobliwości przyrodnicze, istnieje możliwość przejść pieszych szlakami znakowanymi.

Sanok (0 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w stolicy historycznej Ziemi Sanockiej, w Sanoku słynącym z kilku dwóch placówek o znaczeniu ponadlokalnym: Muzeum Historyczne mieszćzące się w sanockim renesansowym Zamku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego zwane Skansenem. Ozdobą tego miasta są również: murowana prawosławna cerkiew katedralna z 1784 r., kościół franciszkanów z 1640 r. – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, kościół farny, cerkiwe w dzielnicy Dąbrówka oraz cerkiew w dzielnicy Olchowce, zabytkowe kamieniczki z XVIII i XIX w., Dom Mansjonarzy z XIXw., stare cmentarze komunalne przy ul. Matejki i Rymanowskiej, dworzec PKP, ławeczka Dzielnego Wojaka Szwejka, pracownie ikon, stuletni park miejski (największy park typu górskiego w Polsce). Warto odwiedzić Skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego liczący 120 obiektów architektury drewnianej zgromadzonych na powierzchni 38 ha. W Muzeum Historycznym zobaczymy natomiast kolekcję ikon, wystawę malarstwa wpółczesnego oraz największą w Polsce kolekcję Zdzisława Beksińskiego.

Woddalonym o 2 km od Sanoka Zahutyniu odwiedzamy kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Ten drewniany obiekt wzniesiono na miejscu cerkwi zburzonej w 1945r.

W Zagórzu warto zobaczyć: galerię bieszczadzkich twórców, murowaną cerkiew prawosławną, kościół murowany z 1697 r. - Sanktuarium Matki Bożej z XV w. ikoną Zwiastowania, oraz leżące na Szlaku Papieskim ruiny klasztoru Karmelitów Bosych.

Wjeżdzając do Postołowa mamy okazję podziwiać malowniczą panoramę na Lesko i okolicę. Rozpościera się tu widok na dolinę Sanu, Lesko, górę Czulnię oraz widoczne w tle bieszczadzkie połoniny.

W Lesku warto zobaczyć kościół parafialny z XVI w., synagogę z XVII w. z galerią prac bieszczadzkich artystów (bilety wstępu N-3 zł U-1,5 zł, oraz kirkut –największą nekropolię żydowska w Bieszczadach. Z Leska wracamy się do skrzyżowania w dzielnicy Posada Leska i kierujemy się drogą na przemyśl przez Łukawicę do Monasterca gdzie mamy możliwość zwiedzenia dawnej cerkwi.

Rezerwat przyrody "Góra Sobień" z ciekawą ścieżką dydaktyczną, jest obiektem wartym polecenia, u jej podnuży możeny zobaczyć bunkry Linii Mołotowa pozostałości po II Wojnie Światowej, na jej szczycie podziwiamy ruiny średniowiecznego zamku Kmitów, natomiast na jej połudnowo-wschodnim stoku znajduje się taras widokowy z ciekawą panoramą na dolinę Sanu i widokiem na Pogórze Bieszczadzkie.

W drodze do Załuża podziwiamy bunkry zlokalizowane na Szlaku Nadsańskich Umocnień, legendarnej Linii Mołotowa. W Załużu podziwiamy dwór Wileńskich otoczony krajobrazowym parkiem z ruiną kaplicy grobowej, cmentarz żołnierzy słowackich poległych w 1941r. oraz bunkry Linii Mołotowa.

W Bykowcach znajduje się rezerwat Polanki z ciekawą ścieżką dydaktyczną, pomnik upamiętniający walkę podczas Kampanii Wrześniowej w 1939r.

W dzielnicy Sanoka zwanej Olchowcami podziwiamy ekspozycję militariów w dawnej jednostce wojskowej, dawną cerkiew drewnianą z 1844r. z zachowanym ikonostasem oraz bunkry Linii Mołotowa.

Komentarze 0
2009-09-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zahutyń

Zagórz

Postołów

Łukawica

Monasterzec

Rezerwat Góra Sobień

Załuż

Bykowce

Rezrwat Polanki

Sanok-Olchowce

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024