Z Ustronia do Szczawnicy 2002r

Schronisko na Równicy, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

26.06.2002r. Ustroń Zdrój - Schronisko pod Baranią Górą – 10 godzin.

Czantoria Wielka, Tadeusz Walkowicz
Czantoria Wielka, Tadeusz Walkowicz

Przyjechałem PKP do Ustronia o godz. 8. Po przejściu mostu na Wiśle idę szlakiem czerwonym na Równice - 884m, potem Czantoria Wielka – 995m, Soszów Wielki – 886m i Stożek Wielki – 978m. do Schronisko Pod Baranią Górą. Szczyt Równicy swą popularność zawdzięcza przede wszystkim poprzez łatwy dostęp. Na samą górę można wjechać samochodem. Pod samym szczytem Równicy z polany rozciąga się widok na zachód i południowy zachód w kierunku Stożka. Gdy są dobre warunki atmosferyczne można również zobaczyć szczyty Beskidu Śląskiego za Olzą. W kierunku na południe roztacza się natomiast pasmo Baraniogórskie. Pod szczytem Równicy znajduje się schronisko turystyczne Chata Zbójnicka i Czarcie Kopyto 200 - letnia chatka. Duża stylowa jadalnia, bufet turystyczny, wyciąg orczykowy długości 400m, oświetlony. Położone na wysokości 900m. na Polanie Przysłop pod Baranią Górą. Doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej pieszej, narciarskiej i rowerowej. Atrakcje turystyczne i krajoznawcze w okolicy to: źródła Wisły, szczyt Baraniej Góry z wieżą widokową, Izba Leśna, Muzeum Turystyki Górskiej. Piękna słoneczna pogoda, plecak trochę ciężki, wziąłem śpiwór. Była godz., 18 gdy dowlokłem się do schroniska. Trochę przesadziłem jak na pierwszy dzień. Zjadłem kolacje i zmęczony położyłem się spać.

Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz
Wieża widokowa na Baraniej Górze, Tadeusz Walkowicz

27.06.2002r. Schronisko pod Baranią Górą - Schronisko Słowianka – 7 godzin.

Mur Baszta 1112m, Tadeusz Walkowicz
Między Magurką Radziechowską a Glinne, Tadeusz Walkowicz
Rano przed Schroniskiem Słowianka, Tadeusz Walkowicz

Godzina 9 po śniadaniu na tarasie schroniska udałem się czerwonym szlakiem w kierunku Baraniej Góry. Z wieży widokowej na Baraniej Górze – 1220m. podziwiam okolice i robię zdjęcia. Piękna słoneczna pogoda oraz pachnące łąki i ja sam. Schodzę do Węgierskiej Górki. Nazwa Węgierska Górka wywodzi się prawdopodobnie od szańców obronnych usypanych przez właścicieli Żywiecczyzny - Komorowskich na wypadek najazdu węgierskiego. Chwila odpoczynku, moczę nogi w Sole, po drodze do Schronisko Słowianka zwiedzam Schron Wędrowiec. Schron „Wędrowiec” udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci. To muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Po 7 godzinach jest przy Schronisku. Wieczorem wraz z właścicielami schroniska zwoziliśmy siano do stodoły – kolacja i śniadanie odpracowałem.

Relaks na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Relaks na szlaku, Tadeusz Walkowicz

28.06.2002r. Schronisko Słowianka – Korbielów – 5,5 godziny.

LUbań - 1211m, Tadeusz Walkowicz
LUbań - 1211m, Tadeusz Walkowicz

Rano dość wcześnie czerwonym szlakiem wyruszyłem w kierunku Rynianki – 1322m. i schroniska, po krótkim postoju przez Trzy Kopce – 1216m, ruszyłem daleKorbielów, Zawoja, Rabka, j z zamiarem dotarcia do Zawoi. Lecz po chwili zaczął podać gęsty deszcz, temperatura spadła a chmury przykryły góry. Więc schodzę ze szlaku i idę do Korbielowa, żółtym szlakiem z Hali Miziowej. Korbielów malownicza miejscowość położoną na zboczach Masywu Pilska - 1557m. w Beskidzie Żywieckim. Główną atrakcją Korbielowa jest sieć tras narciarskich i wyciągów. Korbielów posiada rozbudowaną bazę noclegową i żywieniową. Jest jedną z najbardziej atrakcyjnych zimowych miejscowości w Polsce. Byłem tu kilka lat temu dużo się nie zmieniło. Cicho i spokojnie. Znalazłem nocleg na jedną noc, załapałem się na obiad u góralki.

Gdzieś między Prehybą a Wielkim Rogaczem, Tadeusz Walkowicz
Z Ustronia do Szczawnicy 2002r, Tadeusz Walkowicz
Most na Wiśle - początek Szlaku Beskidzkiego, Tadeusz Walkowicz

29.06.2002r. Korbielów - Schronisko na Hali Krupowej – 8,5 godziny.

Po śniadaniu ruszam dalej pogoda nadal niewyraźna, czarnym szlakiem w okolicy Jaworzyny – 1047m. wchodzę znów na czerwony. Potem skrót przez Słowację / żółty szlak – boli mnie noga / czarnym i żółtym do Zawoi, chwila odpoczynku. Zawoja jest wsią położoną bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Jest ona najludniejszą wsią z ziem karpackich, jest także największa w Polsce, rozciąga się na długości 15km. Wyróżnia się rozległością, posiada ona liczne przysiółki. Zawoja powstała w XVI wieku i pierwszymi osadnikami byli pasterze wołoscy. Zawoja to miejscowość turystyczna, letniskowa i wypoczynkowa najchętniej odwiedzana wieś w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimie. Jest wiele szlaków turystycznych prowadzących nie tylko na Babią Górę, ale i na okoliczne wzgórza i mniejsze górki. Do najciekawszych obiektów zwiedzania w Zawoi Centrum należą: drewniana karczma z podcieniami z 1836r., drewniany kościół z 1888r. w Zawoi Policzne – XIXw, kapliczka Zbójnicka. Babia Góra we mgle i deszczu, żółtym szlakiem do czerwonego, na Kiczorkę – 1298m. do Schronisko na Hali Krupowej. Zwiedziłem kaplicę Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy – 1239m.

30.06.2002r. Schronisko na Hali Krupowej – Rabka – 5 godzin.

Dziś tylko do Rabki. Rabka - Zdrój to jedno z najpopularniejszych w Polsce miast uzdrowiskowych. Położenie i odpowiedni klimat to atuty Rabki, oprócz tego wiele złóż wód mineralnych oraz solanek, których zalety poznano już w XVIII wieku i do dziś pomagają w leczeniu i rehabilitacji. Rabka specjalizuje się w leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego i krążenia, alergii, chorób reumatycznych, schorzeń układu nerwowego i cukrzycy zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Znajduje się tu wiele specjalistycznych placówek medycznych, dziecięce sanatoria. Muszę znaleźć hotel z telewizorem, mecz finałowy Brazylia – Niemcy w piłce nożnej. Czerwony szlak przez Okrąglicę – 1239m, Judaszka – skrzyżowanie z niebieskim szlakiem, chwila w Jordanowie i PKS do Rabki. Wynik meczu 2: 0 dla Brazylii.

1.07.2002r. Rabka – Krościenko – 14 godzin.

Godzina 6, ostatni dłuższy odcinek szlaku do Krościenka przez Turbacz. Piękna słoneczna pogoda, noga już nie boli. Czerwonym szlakiem przez Maciejową – 815m, Obidowiec – 1106m. na Turbacz – 1310m – najwyższy szczyt Gorców. Schronisko położone jest obok centralnego skrzyżowania szlaków górskich w Gorcach. Ze względu na urokliwą lokalizację wśród lasów bukowo - świerkowych, schronisko jest często odwiedzane przez rzesze turystów uprawiających turystykę rekreacyjną, pieszą, górską, rowerową i konną. Wielką atrakcją są liczne trasy do uprawiania narciarstwa biegowego w przepięknej scenerii zimowego parku gorczańskiego. W Schronisku na Turbaczu lekki obiad i dalej na Lubań – 1211m, przez Kotelnicę – 946m. i Runek – 1005r. Z prawej strony widać Jezioro Czorsztyńskie. Zalew Czorsztyński to była wielka inwestycja hydroenergetyczna, doprowadzona do końca po 20 latach budowy. Główny zbiornik to Czorsztyn - Niedzica powstały przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno - betonową. Zapora ma długość 400m, wysokość 52m. Wokół Jeziora Czorsztyńskiego jest wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, kąpielisk strzeżonych, punktów gastronomicznych. Okolice jeszcze jest w fazie rozwoju jednak już znaleźć doskonale miejsca, gdzie można wynająć kwatery, wypocząć w ciszy czy powędrować po szlakach. Z Lubania jeszcze 2,5 godz. i jestem w Krościenku. W centrum znajduje nocleg, a jadam w gospodzie na rynku. Krościenko - znane uzdrowisko i centrum turystyki, znajduje się w centrum Pienin, na styku Gorców i Beskidu Sądeckiego. Leży na wysokości 400 - 440m. Mieszkańcami Krościenka są górale Pienińscy. Jest ostoją folkloru z barwnymi jarmarkami - co tydzień w poniedziałek, oraz odpustami. W centrum Rynku znajduje się zabytkowy Kościół - częściowo gotycki, prezbiterium pochodzi z Xiv, nawa z roku 1546. Kamienna chrzcielnica jest darem Jana Olbrachta. Na uwagę zasługują, dawne polichromie na ścianach kościoła. Walory Krościenka podnoszą liczne źródła wód mineralnych są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowe. Z Krościenka początek biorą następujące trasy górskie na: Sokolicę, Czertezik, Trzy Korony, Lubań przez Marszałek, na Siodełko i Dzwonkówkę.

2.07.2002r. Krościenko - Radziejowa – Krościenko – 9 godzin.

BUS do Szczawnicy. Rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska przypada na połowę XIX wieku, kiedy to właścicielem uzdrowiska został Józef Szalay. Przyjechał on do Szczawnicy w 1839 roku. Był właściwym twórcą uzdrowiska i prawie 40 lat swego pracowitego życia poświęcił w całości Szczawnicy. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, da oprawę architektoniczną odkrytym źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, wybudował kaplicę zdrojową. Zapraszał do Szczawnicy wybitnych ludzi epoki, między innymi wybitnego balneologa Józefa Dietla. Przed śmiercią w 1876 roku zapisuje Zakład Zdrojowy - Akademii Umiejętności w Krakowie. Dzisiejsza Szczawnica jest 8 tysięcznym, sąsiadującym ze Słowacją. Szczawnica jest miejscowością uzdrowiskową, obejmującym swymi granicami 9 tys. hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowią przepiękne lasy, które mają ogromny wpływ na jej klimat. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu. Uzdrowisko posiada doskonałą bazę zabiegową. Szczawnica kładzie duży nacisk na rozwój sportu, turystyki i wypoczynku zarówno zorganizowanego jak i indywidualnego. Stanowi doskonałą bazę turystyczną przyjmującą jednorazowo kilkanaście tysięcy gości, którym zapewnia noclegi w pokojach o zróżnicowanym standardzie - od apartamentów w budynkach sanatoryjnych, pensjonatach, hotelach i domach wczasowych, po miejsca w kwaterach prywatnych, schroniskach i polach namiotowych. Niebieskim szlakiem przez Sewerynówkę na Prehybę – 1157m, piękna słoneczna pogoda, w schronisku piwko, pieczątka z widokówką. Dalej czerwonym przez Radziejową – 1262m – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, na Wielki Rogacz – 1182m, niebieskim do czerwonego i do Jaworek. Jaworki położone są ok. 6 km na wschód od Szczawnicy. Przeciętne wyniesienie Jaworek waha się od 560 - 600m., dlatego, mamy bardzo korzystny górski, ale zarazem łagodny klimat. Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin ze szczytem - Wysoka 1025m. a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego. Położenie w kotlinie pomiędzy dwoma pasmami powoduje, że w Jaworkach łączy się 5 dużych potoków: Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary. Jaworki do lat powojennych były etniczną stolicą regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachtowską, Do dziś zachował się w Jaworkach piękny kościół z 1798 - dawniej cerkiew greko – katolicka, z pięknym ikonostasem. Jest też zachowanych wiele budynków mieszkalnych i kapliczek. Na zboczach otaczających Jaworki rozciągają się rozległe pastwiska dla owiec, skosztować oscypków i żętycy, po trudach wędrówek, można odpocząć i posilić się w punktach gastronomicznych i lokalach, których najwięcej jest w dolinie potoku Biała Woda. Karczma w centrum, piwko i BUS do Szczawnicy. W Szczawnicy byłem już 7 razy i ciągle tu wracam. Spacerując po uliczkach, park górny idę na obiad do Zajazdu Czarda, po drodze wodospad Zaskalnik. Po późnym obiedzie spacer do Krościenka. Jutro wyjazd do domu.

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 0
2002-06-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Schronisko pod Baranią Górą

Schronisko pod Baranią Górą

Schronisko Słowianka

Schronisko Słowianka

Korbielów - kwatera prywatna

Korbielów - kwatera prywatna

Schronisko na Hali Krupowej

Rabka Zdrój - hotel

Krościenko - hotel

Krościenko - hotel

Krościenko - Szczawnica

Krościenko - Szczawnica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024