Góry Sowie i okolice - 2005r

Bardo - kościół romański z 1189r, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

6.04.2005r. Bardo - Srebrna Góra - Schronisko Orzeł – 12 godzin.

Twierdza Srebrna Góra - Fort Donżon, Tadeusz Walkowicz
Twierdza Srebrna Góra - Fort Donżon, Tadeusz Walkowicz

Wysiadam z pociągu na stacji Bardo. Po przejściu przez most na Nysie Kłodzkiej idę niebieskim szlakiem przez Górę Różańcową, Młynarz, Wilczak, Przełęcz Wilcza, Żdanow do Srebrnej Góry. Trasa biegnie praktycznie na całej długości wąskim, leśnym duktem. Forty w Srebrnej Górze zbudowano w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Twierdza to jedna z największych budowli tego typu w Europie. Fortyfikacje składają się z czterech fortów: głównego - Donżon, Fortu Wysoka Skała, Fortu Chochoł Mały, zbudowanego po przeciwnej stronie doliny Fortu Ostróg oraz z fortów pomocniczych. Forty ze względu na swe rozmiary robią ogromne wrażenie, szczególnie Donżon. W barze zjadam obiad i dalej w drogę. Czerwonym szlakiem przez Malinową – 839m, Przełęcz Woliborską, Kalenicę – 964m, do Przełęczy Jugowskiej – 805m. Ze względu na śnieg zalegający na szlaku, idę drogą przez Nowy Mikłów do Schronisko Sowa. Jestem wykończony, jem kolację i idę spać.

Góry Sowie - śnieg kwiecień, Tadeusz Walkowicz
Góry Sowie - śnieg kwiecień, Tadeusz Walkowicz

7.04.2005r. Schronisko Orzeł - Nowa Ruda - Schronisko Orzeł.

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie, Tadeusz Walkowicz
Wiadukt kolejowy - nieczynna linia PKP, Tadeusz Walkowicz
Wielka sowa - kamienna wieża widokowa do remontu, Tadeusz Walkowicz

Autobusem jadę do Nowej Rudy zwiedzać kopalnie węgla. Jestem sam, z przewodniczką ruszamy na zwiedzanie kopalni. Trasa turystyczna mierzy ok. 700m podziemnych wyrobisk. Zobaczę przegląd techniki górniczej z potężnymi maszynami do urobku węgla, licznymi narzędziami i konstrukcjami kopalnianymi. Różnego typu obudowy chodników. Przejadę się jedyną w Polsce podziemną kolejką udostępnioną do ruchu turystycznego, trasa kolejki liczy ponad 200m. Skład liczy 3 wagony mogące pomieścić 36 osób. Są one ciągnięte elektryczną lokomotywą. Zwiedzając kopalnie dostaję hełm i lampę górniczą, które pozwolą nam poznać i poczuć prawdziwy klimat pracy pod ziemią. Mamy okazje przejechać się podziemną kolejką, jak prawdziwi górnicy. W muzeum eksponuje się urządzenia ratownicze i kontrolne stosowane w kopalniach. Najstarszą częścią Nowej Rudy jest dolne miasto położone nad Włodzicą. Na rynku znajduje się ratusz z 1525r. Byłem w kościele św. Michała z 1885r. Nowa Ruda jest malowniczo położonym miastem w dolinie rzeki Włodzicy, pomiędzy Górami Kamiennymi a Górami Sowimi, na trasie Wałbrzych - Kłodzko. Z jednej strony - miasto zabytkowych budowli, umiejscowionych przy uliczkach biegnących na różnych wysokościach w dzielnicy Centrum, z drugiej - osiedlowej zabudowy nowoczesnej dzielnicy Słupiec. Centralne położenie Nowej Rudy w mikroregionie sprawia, że miasto spełnia funkcje nie tylko handlowe, usługowe, kulturalne i rekreacyjne, lecz jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania atrakcji turystycznych w Górach Stołowych, Sowich i Kamiennych oraz całej Ziemi Kłodzkiej. Autobusem wracam do Schroniska.

Wejście do sztolni Kompleksu Osówka w Głuszycy, Tadeusz Walkowicz
Wejście do sztolni Kompleksu Osówka w Głuszycy, Tadeusz Walkowicz

8.04.2005r. Schronisko Orzeł - Wielka Sowa - Schronisko Orzeł – 4,5 godziny.

Wejście do sztolni w Rzeczce, Tadeusz Walkowicz
Wejście do sztolni w Rzeczce, Tadeusz Walkowicz

Rano budzę się a tu pada śnieg, po śniadaniu, wyszło słońce, śnieg stopniał, lecz pozostał po stronie zachodniej. Czerwonym szlakiem idę na Wielką Sowę – 1015m – najwyższy szczyt Gór Sowich. Mijam pomnik Carla Wiesena – prekursora szlaków. Dużo śniegu na szlaku, źle się idzie. Spotykam turystów, robimy sobie zdjęcia, podziwiam kamienną wieże. Trzykondygnacyjna, kamienna wieża na Wielkiej Sowie ma 25m wysokości. Zbudowano ją w 1906 r. staraniem Towarzystwa Miłośników Gór Sowich i nazwano imieniem zasłużonego dla Niemiec kanclerza Bismarcka, potem gen. Karola Świerczewskiego. Czynna jest w sezonie 1 V-30 IX przez cały dzień. W pogodny dzień, z zabudowanej galeryjki - 100 stopni, można podziwiać panoramę Sudetów, od Śnieżki w Sudetach Zachodnich po Śnieżnik we Wschodnich. Potem przez Kozie Siodło wracam do Schroniska.

Szczawno zdrój - zabytkowa restauracja Legenda z XVIIIw, Tadeusz Walkowicz
Pijalnia i Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju, Tadeusz Walkowicz
Kościół z 1852r na szczycie Ślęży, Tadeusz Walkowicz

9.04.2005r. Schronisko Orzeł - Osówka - Walim - Schronisko Orzeł – 7 godzin ze zwiedzaniem.

Kościół św. Jakuba z XIV w w Sobótce, Tadeusz Walkowicz
Kościół św. Jakuba z XIV w w Sobótce, Tadeusz Walkowicz

Zimno, po śniadaniu idę przez Sierpnicę. Kościół z 1548r. Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr od miejscowości Kolce i Sierpnica. Część naziemna kompleksu Osówka stanowi zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tu robót stawia te budowle na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia "Riese - Olbrzym" w Górach Sowich. Największą uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane "Kasyno" i "Siłownia". Posiada otwory okienne, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt cementowych. Strop wylany, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. Potem poszedłem zwiedzać kompleks Rzeczka. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie "Rzeczka" jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. W kompleksie można zwiedzić prawie wykończoną wartownię, w której zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty związane z wszystkimi kompleksami. Imponują wymiary hal, łącząca sztolnie, ma 32 m długości i 6 m wysokości. Nadziemna część kompleksu jest słabo rozwinięta. Usypano platformę, służącą do transportu urobku. Widoczne są również ślady torowiska kolejki wąskotorowej od wlotów sztolni w kierunku wsi Rzeczka. Następnie idę do Walimia, kościół z 1548r, Osobna historię tworzą Zakłady Przemysłu Lniarskiego, które należały do największych w branży. Produkowano tu tkaniny, głównie obrusy, serwetki i ręczniki, na eksport. W wyniku kryzysu w latach 80-tych i trudnościami z surowcami do produkcji, doprowadziło to do postawienia zakładu w stan likwidacji.

Rynek i kamieniczki w Świdnicy, Tadeusz Walkowicz
Rynek i kamieniczki w Świdnicy, Tadeusz Walkowicz

10.04.2005r. Schronisko Orzeł - Sokolec - Schronisko Orzeł – 2 godziny.

Ruiny Starego Książa, Tadeusz Walkowicz
Sufit Sali Maksymiliana w Zamku Książ, Tadeusz Walkowicz
Gospoda Sudecka z 1713r - obecnie hotelik i gospoda, Tadeusz Walkowicz

Ostatni dzień w Górach Sowich. Wybieram się na spacer do Sokolca – duży ośrodek narciarski, liczne wyciągi. Stowarzyszenie Góry Sowie w Sokolcu skupia ośrodki wczasowe, pensjonaty, agroturystykę i właścicieli wyciągów. Kościół z 1786r. Schronisko "Orzeł" jest dużym ośrodkiem noclegowym z działającym bufetem, oraz niezależnie istniejącą klimatyczną restauracją w piwnicy budynku - "Piwnicą pod Orłem". "Piwnica" tutaj organizowane są przyjęcia, spotkania. W schronisku panują bardzo dobre warunki zakwaterowania. W schronisku znajduje się duża sala - na ponad 100 osób, świetlica z tenisem stołowym, bilard, rzutki, obok schroniska boisko sportowe i trzy niezależne miejsca do ogniska i grillowania. Przy ośrodku mieszczą się 2 atrakcyjne wyciągi narciarskie, a w okolicy jest cała sieć wyciągów w Rzeczce i Sokolcu.

Zabytkowa cerkiewka z XIX w Sokołowsku, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowa cerkiewka z XIX w Sokołowsku, Tadeusz Walkowicz

11.04.2005r. Schronisko Orzeł - Walim - Szczawno Zdrój.

Wejście do zamku Grodno z 1195r w Zagórzu Śląskim, Tadeusz Walkowicz
Wejście do zamku Grodno z 1195r w Zagórzu Śląskim, Tadeusz Walkowicz

Rano wyjeżdżam z Walimia do Wałbrzycha. Ponure miasto, żadnych hoteli, idę aż do Szczawna Zdroju. Blisko parku znalazłem hotel, / którego nie polecam /. Po obiedzie, ciepło idę spacer. Parki Szczawieńskie - tereny zielone Uzdrowiska obejmują dwa parki: Park Szwedzki i Zdrojowy, i liczne tereny zielone rozsiane po Szczawnie Zdroju ich łączna powierzchnia to 17ha. Hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych obiekty te zostały wybudowane w 1984 roku i stanowią one niewątpliwie największą atrakcje Szczawna Zdroju jak i są najbardziej charakterystycznymi miejscami miejscowości. Hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych oparte są na dwunastu kolumnach. Długość hali wynosi 70 m. W pijalni znajduje się ujęcie wód. Wieża Anny, została wzniesiona w 1818 roku, jest ona również nazywana wieżą zegarową. Jest ona doskonałym punktem widokowym, ponieważ znajduje się na skarpie na terenie Parku Zdrojowego, przy której miał się odbywać pogański kult wód leczniczych.

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, Tadeusz Walkowicz
Widok z platformy widokowej Sokolika w Górach Sokolich, w oddali Trzcińsko, Tadeusz Walkowicz
Góry Sowie i okolice - 2005r, Tadeusz Walkowicz

12.04.2005r. Szczawno Zdrój - Ślęża - Szczawno Zdrój – 7 godzin.

Autobusem do Świdnicy, następnie do Sobótki. Nazwa Sobótki wywodzi się od tradycji odbywania tu sobotnich targów. O targowym charakterze osady świadczy kształt rynku - dawnego targowiska. Czerwonym, szlakiem kieruję się w kierunku Ślęży. Po drodze – panna z rybą i Husyckie Skały. Szczyt Ślęży – 713m – najwyższy szczyt Masywu Ślęży. Na szczycie Ślęży do zwiedzania są: kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku, schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku - obecnie Dom Turysty, Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża - wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej o wysokości 136m, krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku, dwunastometrowa żelbetonowa wieża widokowa z okresu II wojny światowej, granitowa rzeźba kultowa "niedźwiedź", fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych. Po krótkim odpoczynku wracam przez Wieżycę, kupuję cegiełkę na renowację wieży Bismarcka. Obiad w Sobótce i autobus do Świdnicy. Tutaj trzy godziny po rynku, kościół św. Stanisława i Wacława – III wysoka wieża w Polsce. Teraz PKS do Szczawna.

13.04.2005r. Szczawno Zdrój - Książ - Szczawno Zdrój – 10 godzin ze zwiedzaniem.

Dzisiaj wycieczka do Starego i Nowego Książa. Po drodze zwiedzam kościół św. Anny – piękne zabytkowe kamienne rzeźby wmurowane w budynek kościoła, następnie niebieskim szlakiem dochodzę do Starego Książa. Zamek powstał prawdopodobnie przed 1288 rokiem zbudowany przez księcia Bolka I Surowego. Ze Starego Książa dobrze widoczny jest Zamek Książ, który w linii prostej odległy jest zaledwie o około 800m. Oba zamki rozdziela głęboka dolina. Zamek Książ to największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce i jeden z największych w Europie. W zamku znajduje się około 400 pomieszczeń. Wykorzystuje się tylko jego niższe kondygnacje. Trzecie i czwarte piętro budowli są puste. Zamek posiada kilka wież. Na najwyższą z nich - wieżę główną - można wejść, by podziwiać panoramę okolicy ze Ślężą oraz Górami Sowimi. Zamek ma bogatą i ciekawą historię. Własność rodu Hochbergów / Daisy of Press - zmarła w 1944r w Wałbrzychu, właścicielka zamku w Pszczynie /.

14.04.2005r. Szczawno Zdrój - Andrzejówka - Waligóra - Szczawno Zdrój – 8,5 godziny.

Autobusem MPK dojeżdżam do Głuszycy. Droga do czerwonego szlaku. Po drodze Gospoda Sudecka z 1713r – hotelik i karczma. Zamek Rogowiec jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Został wybudowany na szczycie góry o tej samej nazwie, która wznosi się na wysokość 862m. Według przekazów pierwszy zamek w tym miejscu wybudował książę Bolesław Wysoki w 1198 roku. Prawdopodobnie był on drewniany. Od 1429 roku zamek należy do rodziny, która trudniła się rozbojem, do roku, 1483 kiedy został zniszczony. Aby już nigdy nie służył rozbójnikom w 1497 roku zamek zniszczono całkowicie, prawdopodobnie wysadzając go w powietrze za pomocą prochu. Do naszych czasów zachowały się resztki murów i wieży. Dochodzę do ruin Zamku Rogowiec, przy podejściu na Jeleniec – 902m. śnieg. Węzeł szlaków na Skalnej Bramie – 830m. prowadzi do Schr. Andrzejówka i Waligóry. Andrzejówka znana m.in. z Biegu Gwarków. Po posiłku ruszam na Waligórę – 936m – najwyższy szczyt Gór Kamiennych, żółtym szlakiem. Po zrobieniu zdjęć, niebieskim szlakiem ruszam do Sokołowska. Zabytkowa cerkiew z XIX w. Zdewastowany zabytkowy budynek uzdrowiska podobno pierwszego w Polsce. Z Sokołowska autobusem jadę do Szczawna.

15.04.2005r. Szczawno Zdrój - Zagórze Śląskie - Szczawno Zdrój – 8 godzin.

Autobusem MPK jadę do Rusinowej. Następnie niebieskim szlakiem do Zagórza Śląskiego. Zwiedzam zamek Grodno. Pięknie zdobiony budynek bramny. Kupuję bilet i widokówki zamku. Lipa Sądowa – około 300 letnia, pamięta czasy sądów nad poddanymi. Przed wejściem w przedbramie widokiem zamkowej wieży widocznej po prawej stronie. Przekraczam bramę zwieńczoną renesansowym portalem, idę do górnej części Zamku. W izbach oglądamy krzyże pokutne stawiane przez zabójcę na miejscu zbrodni i kamienne tablice. Loch głodowy, w którym pozostały kości po więzionym skazańcu. We wschodnim skrzydle Zamku natrafiamy na wystawę sztuki oblężniczej w średniowieczu. Na kilkunastu modelach zaprezentowano budowę maszyn oblężniczych i artylerii. Wchodzę na zamkową wieżę. W pięknym słońcu przyjemnie jest oglądać z góry okolicę oraz sam zamek. Dopiero z góry widać jak duża to budowla. Szczególną uwagę przyciągają wody Jeziora Bystrzyckiego, które wciska się pomiędzy okoliczne wzniesienia. Po wyjściu z zamku górnego spacer po dolnym dziedzińcu. Licznymi mieszkańcami zamku są zwierzęta - kury, kaczki, gęsi, kozy. Po wyjściu z Zamku spacer po zaporze wodnej na Jeziorze Bystrzyckim – budowla z 1914 – 1917r. Przechodzę mostem wiszącym nad zbiornikiem jeziora. Wracam żółtym szlakiem przez Niedzwiedzicę. Zabytkowy kościół z XVIw. Potem zatrzymuje się w Jedlinie Zdroju – rynek i Dom Zdrojowy, kilku kuracjuszy spaceruje po rynku. Przez Przełęcz Kozią docieram do Góry Zamkowej. Zamek Nowy Dwór został wybudowany na Górze Zamkowej prawdopodobnie na początku XIV wieku, przez księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II. Do naszych czasów zachowała się gotycka brama, fragmenty murów i fundamenty budynków mieszkalnych.

16.04.2005r. Szczawno Zdrój - Zamek Bolczów - Szczawno Zdrój – 6,5 godziny.

Pociągiem wyjeżdżam do Janowic Wielkich. Zielonym szlakiem obok kiosku z pamiątkami idę do ruin Zamku Bolczów. Ruiny Zamku, zbudowanego przed 1375 r. Zamek w tym okresie zajmował z niewielkim dziedzińcem z kwadratową wieżą od wschodu i budynkiem mieszkalnym od zachodu zajmował północno - zachodnią część wzgórza. Zamek zniszczono w czasie oblężenia w 1433 r., po czym odbudowano go, powiększając w kierunku południowo - wschodnim, tworząc drugi południowy dziedziniec. Wjazd do zamku prowadził przez wieżę. Potem dobudowano u wejścia barbakan na rzucie podkowy. W 1645 r. zamek zniszczono i od tego czasu pozostaje on jako trwała ruina, konserwowana w 1965 r. We wrześniu odbywają się tutaj zawody łuczników. Duży ruch turystów. Następnie przez Przełęcz Karpicką – 470m. docieram do Schr. Szwajcarka. Do obiedzie dalej na Sokolik – 623m, Na drugiej skale trenują wspinacze skałkowi. Szlak niebieski prowadzi do stacji PKP Trzcińsko, skąd odjeżdżam do Wałbrzycha.

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 4
2005-04-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
23 grudzień 2009 10:39
Nastepna wycieczka w Góry Sowie i na Wielką Sowę była w 2008r. z Rodziną. Polecam okolice Walimia i Srebrnej Góry.
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
23 grudzień 2009 10:38
Wybraliśmy się także nad morze, lecz Rodzina stwierdziła że jednak ciekawsze są tereny przy granicy południowo-zachodniej i wschodniej. Osobiście nie lubię się wyjegiwać nad morzem, lubię ruch.
Avatar użytkownika Janusz K
Janusz K
13 grudzień 2009 16:03
szkoda ,że to 2005 rok , właśnie się tam wybiram i jestem ciekawy jaki szlak na tę porę roku ,
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
12 grudzień 2009 17:42
Jak zwykle zdjęcia świetne 🙂 Ciekawe wycieczki, duzo odwiedzone za jednym razem, też tak lubię ! 🙂
No i widać, że preferujesz góry !

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Nowa Ruda - kopalnia

Nowa Ruda - kopalnia

Wielka Sowa

Wielka Sowa

Tajemnice Gór Sowich

Tajemnice Gór Sowich

Schronisko Orzeł

Szczawno Zdrój - hotel

Szczawno Zdrój - hotel

Masyw Ślęży

Masyw Ślęży

Zamek Książ

Zamek Książ

Sokołowsko

Sokołowsko

Zagórze Sląśkie - Zamek Grodno

Zagórze Sląśkie - Zamek Grodno

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024