Karkonosze i Góry Izerskie - 2005r

Źródła Łaby - herby miast przez które przepływa Łaba, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

5.08.2005r. Szklarska Poręba - zwiedzanie.

Labska Bouda - betonowy gigant z 1975r, Tadeusz Walkowicz
Labska Bouda - betonowy gigant z 1975r, Tadeusz Walkowicz

Pensjonat „Pod Szczytami”. Śniadania jedliśmy w Pensjonacie, a obiadokolacja w Restauracji „ Harnasie „ w centrum Szklarskiej. Szklarska Poręba to miejscowość położona na wysokości 440 - 886m. na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich u podnóża Szrenicy. Atrakcyjność Szklarskiej Poręby zarówno pod względem turystycznym, wypoczynkowym jak i sportowym przyciąga, co roku wielu turystów. Szklarska Poręba jest ośrodkiem sportów zimowych z bardzo dobrze rozbudowaną siecią wyciągów narciarskich, nartostrad i tras biegowych. Hotele, pensjonaty i schroniska górskie w Szklarskiej Porębie oferują noclegi dla ok. 10 tys. turystów. Do ciekawych miejsc należą: Stara Chata Walońska przy ul. Kołłątaja 12. Siedziba Sudeckiego Bractwa walońskiego. To właśnie tutaj można spotkać Wielkiego Mistrza Walońskiego, wysłuchać podań walońskich lub wziąć udział w tajemniczych obrzędach walońskich w Garze Mocy. Dojście do Starej Chaty Walońskiej szlakiem czarnym. Muzeum Ziemi oraz Karczma Głodowa, ul. Jeleniogórska 9, Pierwotną funkcją tego miejsca była strażnica przy Czeskiej Ścieżce, jednym z najstarszych znanych szlaków prowadzących przez grzbiet Karkonoszy. Przy strażnicy powstała karczma obsługująca podróżnych, obecnie Karczma Głodowa, której nazwa związana jest z budową tzw. drogi głodu z Piechowic przez Szklarską Porębę do Harrachova. W obecnej chwili znajduje się tu Muzeum Ziemi. Muzeum Mineralogiczne, ul. Kilińskiego 20. Przed budynkiem znajdują się pnie Lasu Karbońskiego, a wśród eksponatów skały i minerały z całego świata, bogaty zbiór minerałów karkonoskich, jajo dinozaura, meteoryt, łącznie ponad 2 tys. okazów. W sali na parterze ekspozycja poświęcona dinozaurom.

Wodospady po czeskiej stronie, Tadeusz Walkowicz
Wodospady po czeskiej stronie, Tadeusz Walkowicz

6.08.2005r. Szklarska Poręba - Źródła Łaby - Szklarska Poręba – 10 godzin.

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie, Tadeusz Walkowicz
Czerwony szlak - Główny Szlak Sudecki im Orłowicza, Tadeusz Walkowicz
Śnieżne Kotły, Tadeusz Walkowicz

Szklarska – żółty szlak, Kukułcze Skały, dochodzę do Schr. pod Łabskim Szczytem – 1165m. Zimno, mgła ledwo znalazłem schronisko. Po krótkim odpoczynku ruszam na Łabski Szczyt – 1472m czerwonym szlakiem, we mgle widzę Obserwatorium – byłe schronisko. Śnieżne Kotły to tylko biała czeluść. Następnie żółtym szlakiem ruszam do Labskiej Boudy – betonowy gigant z 1975r. Po minięciu budynku udaję się do Wodospadów Pancavskiego – 148m i Łabskiego – 35m. Gdy mgła opadła podziwiam oba wodospady. Wracam pod Schronisko i czerwonym idę w kierunku źródeł Łaby. Źródła Łaby leżą 25 min. od przejścia granicznego na Twarożniku. Zachodnie źródło Łaby bierze początek ok. 800m. od Łabskiego Szczytu i jest ujęte w kamienną cembrowinę. Źródła Łaby leżą na Labskiej Louce - bagnistej równinie. Pogoda poprawiła się, żółtym i czerwonym szlakiem mijam Twarożnik, Trzy Świnki, Schronisko na Hali Szrenickiej. Kamienistym szlakiem udaje się do Wodospadu Kamieńczyka.

Czarcia Ambona nad Śnieżnymi Kotłami, Tadeusz Walkowicz
Czarcia Ambona nad Śnieżnymi Kotłami, Tadeusz Walkowicz

7.08.2005r. Szklarska Poręba - zwiedzanie.

Chata Walońska w okolicy Szklarskiej Poręby, Tadeusz Walkowicz
Chata Walońska w okolicy Szklarskiej Poręby, Tadeusz Walkowicz

Dziś dzień na zwiedzanie Szklarskiej. w centrum stylowa prosta restauracja - meble zbite z desek, krzywa posadzka, ściany z kamienia, nawet umywalka z kamienia, dobre jedzenie, spacer do Muzeum Mineralogicznego i Huty Szkła, wyciąg pod Szrenicą i na koniec góralska karczma.

Bożkowskie JAskinie, Tadeusz Walkowicz
Centrum Jicina, Tadeusz Walkowicz
Skocznie w Harrachovie, Tadeusz Walkowicz

8.08.2005r. Szklarska Poręba - Wielki Szyszak - Szklarska Poręba – 9,5 godziny.

Wodospad Mumlarski, Tadeusz Walkowicz
Wodospad Mumlarski, Tadeusz Walkowicz

Wyciągiem wyjeżdżam na Szrenicę, dalej Trzy Świnki, Łabski Szczyt. Piękna pogoda, tym razem piękny widok Obserwatorium, Śnieżnych Kotłów i Szyszaka – 1509m, Dwa przepiękne kotły polodowcowe podcinające zbocza Łabskiego Szczytu - 1471m, i Wielkiego Szyszaka. Są najciekawszym rezerwatem Karkonoskiego Parku Narodowego. Mały Kocioł ma głębokość ok. 300m, a jego ściany osiągają wysokość 100m. Ściany Wielkiego Kotła osiągają wysokość 280m i są bardzo urwiste, a jego głębokość dochodzi do 250m. W kotłach występują małe Śnieżne Stawki. Występują tu gatunki flory alpejskiej i arktycznej. Wśród zwierząt występują tu głównie ptaki i ślimaki. Przez Przełęcz pod Śmielcem i Czarną Przełęcz oraz przez Rozdroża pod Śmielcem i Wielkim Szyszakiem – podziwiam śnieżne stawki, Czarcią Ambonę i śnieg pod ścianą Śnieżnych Kotłów. Kamienistym szlakiem docieram do Schr. pod Łabskim Szczytem. Niebieskim szlakiem - Czeska Ścieżka, Borówczane Skały, Czeska Kładka, Łysa Góra, Muzeum Ziemi i Chata Walońska.

Jakuszyce - biegi Piastów, Tadeusz Walkowicz
Jakuszyce - biegi Piastów, Tadeusz Walkowicz

9.08.2005r. Szklarska Poręba - Czeski Raj - Szklarska Poręba.

Szlak na Wysoki Kamień w Górach Izerskich, Tadeusz Walkowicz
Karczma Śląska w Karpaczu, Tadeusz Walkowicz
Obri Dul - na szlaku do Pecu, Tadeusz Walkowicz

Wycieczka do Czeskiego Raju z Biurem „ Pod Szrenicą „. Mikrobusem udajemy się drogą przejeżdżając obok symbolu Czeskiego Raju - zamku Trosky, najważniejsza dawna warownia w okolicy. Bazaltowe skały z ruinami XIV w. zamku. Gotyckie wieże zamku mają nazwy, wyższa Panna - 57m. oraz Baba - 47m., na którą można wejść po schodach. Zwiedzamy Bożkowskie, jedna z najpiękniejszych jaskiń w północnej części Czech, strop i ściany ma ozdobione wspaniałymi, fantazyjnymi formami naciekowymi. Licząca 450m trasa turystyczna pozwala obejrzeć najciekawsze spośród dotychczas poznanych części jaskini, największe podziemne jezioro w Czechach. Duży ruch turystyczny z Czech i Polski. Następnie jedziemy już do Czeskiego Raju. Skały Prachowskie to wysmukłe wysokie wieże i kolumny, pomiędzy którymi znajdują się głębokie i wąskie wąwozy. Liczne punkty widokowe pozwalają nacieszyć oczy pięknymi widokami. Wędrowaliśmy szlakiem oznaczonym kolorem zielonym ponad 3 godziny. Krótki spacer do kąpieliska Peliszka - ducha Czeskiego Raju, uzupełnia zwiedzanie tego urokliwego miejsca. Znaleźliśmy płytę poświęconą pierwszemu Prezydentowi Czech Masarykowi. Następnie zatrzymaliśmy się w Jicinie – bar, rynek i most na potoku Jicin.

Kaskady Upy , Tadeusz Walkowicz
Kaskady Upy , Tadeusz Walkowicz

10.08.2005r. Szklarska Poręba - Harrachow - Szklarska Poręba – 11 godzin.

Pec miasteczko u podnóża Śnieżki, Tadeusz Walkowicz
Pec miasteczko u podnóża Śnieżki, Tadeusz Walkowicz

Dłuższa wyprawa 10 godz. do Harrachow. Wyciągiem na Szrenicę, obok Twarożnika, w prawo żółtym do Vosecka bouda i dalej zielonym do Harrachowa. Jeden z najwybitniejszych ośrodków wczasów letnich i zimowych w Karkonoszach. Rozciąga się w dolinie rzeczki Mumlawy. Pierwotna wioska powstała w XVIIw. i była nazwana nazwiskiem właściciela hrabiego Harrachowa. Od roku 1973 jest Harrachow miastem. Gmina to duże tradycje szklarskie. Huta szklarska, która powstała już w XVIIIw, wysławiła Harrachow na całym świecie. Znajduje się tutaj również szklarskie muzeum. Ciekawy jest również kościół z częściowo szklanym ołtarzem, który został zbudowany w miejscu drewnianego kościoła Św. Wacława. Niedaleko Harrachowa znajduje się przejście graniczne do Polski w Jakuszycach.. W oddali widać kompleks skoczni narciarskich. Harrachow - bary, kafejki, pensjonaty, piękne frontony budynków. Wziąłem sobie piwo i siedzę przed Mamutem, a tu nikt nie skacze. Piękny widok tylu skoczni i zimowych i letnich. Ciekawy dworzec autobusowy. W drodze powrotnej idę niebieskim szlakiem wzdłuż potoku Mumlava. Mijam wodospad Mumlavski – 10m, skręcam w lewo na żółty szlak do Schr. Vosecka bouda, potem Twarożnik.

Widok szlaków ze Śnieżki, Tadeusz Walkowicz
Mały Staw i Schronisko Samotnia, Tadeusz Walkowicz
Wieża Zamku Chojnik - ruiny z XIIIw., Tadeusz Walkowicz

11.08.2005r. Szklarska Poręba - Drezno - Szklarska Poręba.

Centrum Spindleruv Mlyn, Tadeusz Walkowicz
Centrum Spindleruv Mlyn, Tadeusz Walkowicz

BUS-em pojechaliśmy do Drezna. Zwiedzaliśmy zabytki, byliśmy z Muzeum – Rembrandt, Rafael, Rubens i inni. piękne wejścia do fontann, Muzeum porcelany. Droga królów Niemiec wykonana z kafelek na ścianie budynku.

Czeskie zabudowania na Przełęczy Karkonoskiej, Tadeusz Walkowicz
Czeskie zabudowania na Przełęczy Karkonoskiej, Tadeusz Walkowicz

12.08.2005r. Szklarska Poręba - Jakuszyce - Szklarska Poręba – 7 godzin.

Przejście graniczne na Przełęczy Okraj, Tadeusz Walkowicz
Schronisko Samotnia widok ze Schroniska Strzecha Akademicka, Tadeusz Walkowicz
Szlak w jarze Łomniczki, Tadeusz Walkowicz

Ze Szklarskiej poszedłem drogą do Jakuszyce. Zwiedziłem ośrodek biegów narciarskich w Jakuszycach. następnie zielonym szlakiem ruszyłem w kierunku Wysokiej Kopy – 1126m. – najwyższy szczyt Gór Izerskich. Na Wysoką Kopę prowadzi czerwony szlak. Wysoka Kopa jest dobrym punktem widokowym, gdyż w wyniku klęski ekologicznej jej wierzchołek jest bezleśny. Jej szczyt porośnięty jest łąkami, Po odpoczynku ruszam w drogę powrotna do skrzyżowania szlaków. Mijam kamieniołom ‘‘Stanisław’’. Rozdroże pod Zwaliskiem – 999m, spotykam kilkoro turystów idących w kierunku przeciwnym. Na Wysokim Kamieniu buduje się schronisko, będzie piękne. Dalej czerwonym do torów kolejowych i już jestem w Szklarskiej.

Kocioł Łomniczki - Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, Tadeusz Walkowicz
Kocioł Łomniczki - Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, Tadeusz Walkowicz

13.08.2005r. Szklarska Poręba – Karpacz.

Westerm City - Ściegny k/Karpacza, Tadeusz Walkowicz
Westerm City - Ściegny k/Karpacza, Tadeusz Walkowicz

Rano właściciel pensjonatu ze Szklarskiej zawozi mnie Jeleniej Góry, skąd PKS przyjeżdżam do Karpacza. Pada deszcz i jest zimno. Szuka noclegu, trwało to ze 3 godziny, miałem pecha, kończył się wyścig kolarski. Znalazłem w FWP – lichy pokoik, ale z wyżywieniem. Po zakwaterowaniu ruszam zwiedzać Karpacz. Odwiedzam Karczmę Śląską i oryginalną rosyjską Aurorę. Szybko wracam deszcz nadaj pada.

Kamienna zapora na Łomnicy w Karpaczu, Tadeusz Walkowicz
Kamienna zapora na Łomnicy w Karpaczu, Tadeusz Walkowicz

14.08.2005r. Karpacz - Pec p. Snezkou - Śnieżka – Karpacz – 9,5 godziny.

Karkonosze i Góry Izerskie - 2005r, Tadeusz Walkowicz
Karkonosze i Góry Izerskie - 2005r, Tadeusz Walkowicz

Rano idę do wyciągu na Kopę, piękna pogoda. Dochodzę do Śląskiego Domu, następnie kieruje się na niebieski szlak do Pecu. Szlak Sourka przez „Obri dul" z Pecu pod Snieżkę. Szlak ten należy do najtrudniejszych szlaków w Karkonoszach, zaczyna w Pecu pod Śnieżką po niebieskim szlaku w kierunku kapliczki, gdzie miniemy drogę na dolną stację kolejki linowej na Śnieżkę, następnie centrum informacji Karkonoskiego Parku Narodowego, kilka górskich chałup i pomnik Kavina. Przepiękne widoki roślinności, potoków / kaskady Upy / i skał. Pec pod Sněžkou znany jest nie tylko jako punkt wyjściowy na najwyższą górę Republiki Czeskiej - Śnieżkę, ale także jako aktywny ośrodek górski zarówno w lecie jak i w zimie. Po krótkim zwiedzeniu i wracam szlakiem zielonym i żółtym w kierunku pośredniej stacji kolejki na Śnieżkę. Na Śnieżce – 1603m. – najwyższy szczyt Karkonoszy, bardzo dużo turystów polskich i czeskich, piękna słoneczna pogoda. Ze Śnieżki piękny widok tłumu ludzi idących różnymi szlakami na Śnieżkę. Ruszam czerwonym szlakiem przez Spaloną Strażnicę w kierunku Słonecznika – 1420m. Po drodze piękny widok Małego Stawu i Schr. Samotnia, potem Wielki Staw, Słoneczniki. W prawo żółty i Pielgrzymy - 1204m. Następnie przez Polanę do Świątyni Wang. Świątynię Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Zabytek wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Obok świątyni cmentarz.

15.08.2005r. Karpacz - Zamek Chojnik – Karpacz – 6,5 godziny.

Autobusem jadę do Sobieszowa. teraz czerwonym szlakiem do Zamku Chojnik. Zamek budowano od 1353r do 1364r na zlecenie księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II Małego. Niezdobyta twierdza padła jedna w wyniku uderzenia pioruna, który strawił cały zamek. Zamku nigdy nie odbudowano. Ruiny od stuleci przyciągają jednak turystów. Dla ich wygody w 1822 roku powstała na zamku gospoda, oraz punkt wynajmu przewodników i tragarzy lektyk. Od 1860 roku działa tu schronisko turystyczne, urządzone w przebudowanej w stylu neogotyckim północnej bastei. Obecnie zamek jest muzeum. Zwykle w letnie weekendy odbywają się tam pokazy walk rycerskich oraz średniowiecznego życia. Po zwiedzeniu Zamku zielonym szlakiem przez Przełęcz Różyckiego, do Wodospadu Podgórnej. Dalej przez Borowice do Karpacza.

16.08.2005r. Karpacz - Spinelowy Młyn - Przełęcz Karkonoska – Karpacz – 10 godzin.

O godzinie 7 wyjście do wyciągu na Kopę. Mgła i wiatr idę niebieskim z Śląskiego Domu do Lucni Bouda – ledwo widać szlak. Widać na 20m dobrze, że widać tyczki, po torfowisku idę po kładkach drewnianych. Im bliżej Spinelowego Młyna warunki pogodowe coraz lepsze. W barze wypijam piwo - Stella Artois. Wyjątkowe warunki klimatyczne oraz piękno górskiej przyrody są przyczyną ogromnej popularności tego miasta wśród turystów krajowych i zagranicznych. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Czechach. Szeroka oferta wypoczynku sportowego to są główne powody najbardziej i najczęściej wyszukiwanego ośrodku w Czeskiej Republice. Szerokie możliwości uprawiania dużej ilości różnorodnych sportów oraz aktywnego wypoczynku są głównymi powodami, dla których Szpindlowy Młyn jest miejscem odwiedzanym przez cały rok. Do godzinie wracam przez Przełęcz Karkonoską – 1198m żółtym szlakiem. Podziwiam ośrodki wczasowe po stronie czeskiej. Zielonym szlakiem – Śnieżka pod Reglami idę do Karpacza.

17.08.2005r. Karpacz - Przełęcz Okraj – Karpacz – 8 godzin.

Do Szerokiego Mostu na zielony przez Budniki na żółty do Skalnego Stołu – 1285m. teraz niebieskim przez Czoło – 1275m na Przełęcz Okraj. Położona na wysokości 1046m. pomiędzy Karkonoszami i Grzbietem Lasockim na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Na przełęczy przejście graniczne do Czech. Przy schronisku węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Możliwość dojazdu samochodem i parkowania. Po Posiłku i zrobieniu zdjęć, powrót czerwonym w kierunku Średniej Kopy do Schroniska Jelenka. Kupiłem sobie piwko czeskie i powrót do Sowiej Przełęczy. Po drodze do Szerokiego Mostu znów kikuty drzew.

18.08.2005r. Karpacz - Samotnia - Strzecha Akademicka – Karpacz – 7 godzin.

Niebieskim szlakiem przez Świątynię Wang, Myśliwski Domek do Schroniska Samotnia. Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Schronisko leży nad brzegiem Małego Stawu w dnie polodowcowego kotła. Schronisko jest obiektem zabytkowym zbudowane zostało z budy pasterskiej. Piękna ściana Kotła Małego Stawu, widoki wokół Schroniska im. Siemaszki. Zdjęcia Schroniska Samotnia, Strzecha Akademicka ze szlaku na Równię pod Śnieżką – przepiękne. Schronisko Strzecha Akademicka - drugie, co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Przy schronisku główny w tym rejonie węzeł szlaków letnich i zimowych. Zimą łąka na Złotówce jest dobrym polem narciarskim. Przy schronisku wyciąg orczykowy i nartostrada „Złotówka”. Obecny hotelowy gmach ukończono w 1907r. Używana do dziś nazwa „Strzecha Akademicka” powstała w pierwszych latach po II wojnie światowej, kiedy obiekt był własnością studentów wyższych uczelni krakowskich. Po krótkich pobytach w obu schroniskach idę w kierunku Śląskiego Domu. Znów krótki postój, a teraz w Jar Łomniczki – czerwony szlak. Szlak robi się nieco trudniejszy. Bardziej męczący fragment przy Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór wynagradzają cudowne widoki na Wodospad i Jar Łomniczki, zbocze Śnieżki i na Równię Pod Śnieżką. Turystów też trochę więcej - tutaj mijam ludzi, którzy idą do Cmentarza Ofiar Gór, jednak nadal idzie się przyjemnie. Schr. Nad Łomnicką – z 1890r, dalej Stocznia Orlinek. i Restauracja Chata Gór.

19.08.2005r. Karpacz - Western City – Karpacz 5 godzin ze zwiedzaniem.

Dzisiaj spacer do Western City – Ścięgny. Położone między Karpaczem a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na terenie 5ha znajduje się 12 drewnianych budynków: "Chata Traperska", "Biuro Szeryfa" z więzieniem, "Sklep Kolonialny", "Bank", "Kuźnia", "Saloon", w tym są trzy restauracje. Można zobaczyć prawdziwego szeryfa, także można być świadkiem widowiska "Napad na bank" lub "Najazd Indian". Dotarłem do City przez Kozi Grzbiet. Po trzech godzinach wracam do Karpacza. Odwiedzam karczmę „ U baców „ – golonka po góralsku i piwo, następnie Bar Jaskowa – oryginalny. W Karpaczu zwiedzam i podziwiam wodospad i zaporę. Dziki Wodospad – to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni. Zapora na Łomnicy – obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i związanych z nimi powodzi. Zapora tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok - Łomnicę. Korona zapory ma 105m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.

20.08.2005r. Karpacz - Jelenia Góra.

Rano wyjazd do Jeleniej Góry. Zwiedzam rynek, bary i restauracje wokół rynku. Klasycystyczna bryła ratusza powstała w 1747 r. Rynek posiada prostokątny kształt, a otoczony jest odrestaurowanymi barokowymi kamieniczkami, z jedynym zachowanym na Śląsku kompletnym ciągiem podcieni. Rzeźba Neptuna. Ustawiona na miejscu dawnej studni miejskiej. Upamiętnia dawne kontakty kupców jeleniogórskich z krajami zamorskimi. Fragmenty murów obronnych. Pozostałości XIVw, fortyfikacji, zachowały się przy ul. Jeleniej, w okolicach kościoła św. św. Erazma i Pankracego. Wieża Bramy Zamkowej. Jedyny zachowany element z Bramy Zamkowej, strzegącej niegdyś wjazdu do miasta. Wieża wzniesiona w 1584 roku, na miejscu poprzedniej, która uległa zawaleniu. Baszta Grodzka. Dawna wieża obronna, będąca elementem murów okalających średniowieczne miasto. Wzniesiona w XV wieku, w wieku XVIII zamieniona na budynek mieszkalny. Obecnie siedziba Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Wieża Bramy Wojanowskiej. Po zawaleniu pierwotnej wieży bramnej w 1480 roku, na jej miejscu wzniesiono zachowaną do dziś budowlę, o wysokości 38,4 m. Zaopatrzona była w otwory strzelnicze i obserwacyjne. Na szczyt prowadzą kręte schody, a jedna z wnęk była prawdopodobnie wyjściem na mury obronne. Brama Wojanowska - bramę wyburzono w 1755 r. W 1756 r. postawiono w tym miejscu barokową bramę z furtą, spełniającą funkcje porządkowo – rogatkowe. Na filarach umieszczono ozdobne kartusze, przedstawiające herby: pruski, śląski oraz miejski i okolicznościową inskrypcję. W 1869 r. bramę rozebrano i przeniesiono do koszar przy obecnej ul. Obrońców Pokoju. Po renowacji powróciła w 1998r. w pobliże starego miejsca. Kaplica Św. Anny. W 1514 roku do wieży Bramy Wojanowskiej dobudowano kaplicę. Po pożarze jej miejsce zajął kościółek obronny. Na ścianie świątyni od strony ul. Bankowej widoczne są otwory strzelnicze, oraz wmurowany krzyż pokutny.

Komentarze 2
2005-08-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
07 lipiec 2014 09:47

Witaj Aniu, ale znalazłaś staroć. To był wyjazd w żoną, potem byliśmy w wnuczką Niną. W planach urlopowych / sierpień / są Karkonosze z wnuczkami - Niną i Nadią. A potem cały Główny Szlak Sudecki.

Pozdrowienia z Częstochowy Tadek

Anna Piernikarczyk
07 lipiec 2014 07:07

Tadku gratuluje takiej wyprawy, teraz już w wielu miejscach wiem oczym piszesz, się nałaziłes 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Szklarska Poręba - pensjonat

Źródła Łaby

Źródła Łaby

Szklarska Poręba - zwiedzanie

Szklarska Poręba - zwiedzanie

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły

Jicin

Jicin

Harrachov

Harrachov

Drezno

Góry Izerskie

Góry Izerskie

Karpacz - FWP

Karpacz - FWP

Pec p Śnieżką

Pec p Śnieżką

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

Spindleruv Mlyn

Spindleruv Mlyn

Przełęcz Okraj

Przełęcz Okraj

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia

Ściegny

Ściegny

Jelenia Góra - wyjazd

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024