Ziemia Wadowicka urlopowo- trochę historii

Kalwaria Zebrzydowska Bazylika MB Anielskiej, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Proponuję wycieczkę do miejscowości pięknie wkomponowanych w krajobraz Pogórza Makowskiego, gdzie cisza i spokój pozwolą na odpoczynek, a także chwile kontemplacji. Miejscowości historyczne, a przy tym piękne krajobrazowo. Idealne miejsce na wyciszenie...

Kaplica Ogrójec zbudowana w 1609r, Danuta
Kaplica Ogrójec zbudowana w 1609r, Danuta

Z Wadowic udajemy się w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej-

- Barwałd Dolny- drewniany kościół pw. św.Erazma. Kościół konstrukcji zrębowej (2 poł. XVIII w.), z wieżą ze starszego kościoła (XVI/XVII w.) znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W okresie wakacyjnym otwarty Piątek 12.00 – 16.00, Sobota 10.00 – 14.00, Niedziela 12.00 – 16.00.

Kaplice na dróżkach kalwaryjskich. Z tyłu kaplica- Serce Matki Bożej, Danuta
Kaplice na dróżkach kalwaryjskich. Z tyłu kaplica- Serce Matki Bożej, Danuta

- Barwałd Górny- Kaplica z pustelnią św. Rozalii.

Tworzą ją dwie kaplice św. Rozalii i św. Marii Magdaleny oraz cela-pustelnia. Wewnątrz znajdują się: barokowy ołtarz Matki Boskiej i św. Rozalii, dwa barokowe płótna z 1747 przedstawiające Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli, dziewiętnastowieczne obrazy wotywne związane z Misteriami pasyjnymi zawieszane przez pątników pielgrzymujących do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Pustelni mieszkali pustelnicy m.in. brat Stanisław Saniewski, Zofia Owsianka.

Ratusz Piłata i Gradusy, Danuta
Kaplica- Kościół Grobu Matki Bożej, Danuta
Dróżki Kalwaryjskie- Most Anielski z posągami Aniołów Gabriela, Michała, Rafała i Anioła Stróża, Danuta

- Kalwaria Zebrzydowska- Kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej i Klasztor Bernardynów z XVII w, Sanktuarium kalwaryjskie z zespołem kaplic na tzw. dróżkach kalwaryjskich z XVII w, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, piękne, zabytkowe domy w zabudowie miejskiej.

Zespół pielgrzymkowy z kościołem M. B. Anielskiej i klasztorem Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej należy do najbardziej interesujących dzieł manieryzmu w Polsce. Jego dzieje rozpoczynają się ok. 1600r. Budowany był dla bernardynów na zlecenie Mikołaja Zebrzydowskiego.

Alejka dróżkowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, Danuta
Alejka dróżkowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, Danuta

Pałacową architekturę klasztoru wzbogaca zespół kaplic rozsianych przy stacjach Drogi Męki Pańskiej w kompozycji parkowo-krajobrazowej. W kalwaryjskim kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej i klasztorze przez wieki gromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Znajduje się tu słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kalwaria Zebrzydowska słynie z misteriów wielkopostnych, odprawianych w Wielkim Tygodniu z udziałem setek tysięcy pielgrzymów. Sierpiowy odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z największych odpustów maryjnych w Polsce. Do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymował jako mały chłopiec Karol Wojtyła.

Dróżki kalwaryjskie powstały na polecenie właściciela tych ziem Mikołaja Zebrzydowskiego (1533-1620), marszałka wielkiego koronnego i wojewody krakowskiego. Od nich wzięło początek całe sanktuarium. Teren był rozległy, więc cała droga krzyżowa miała długość kilku kilometrów i miała przypominać ukształtowanie terenu Jerozolimy. Dziś całe założenie składa się z 42 kaplic i kościołów. Najstarsza była kaplica, którą później przebudowano na Kościół Ukrzyżowania - zaczęto ją budować w 1600 r. Później przyszła kolej na dalsze budowle, m.in. kaplice Heroda, Piłata, Grób Pana Jezusa (wzorowany na Grobie w Jerozolimie), Wieczernik, Domek Matki Boskiej i inne.

Kalwaria Zebrzydowska Bazylika MB Anielskiej i Klasztor OO.Bernardynów, Danuta
Kalwaria Zebrzydowska Bazylika MB Anielskiej i Klasztor OO.Bernardynów, Danuta

Dalej udajemy się do Lanckorony:

Lanckorona to piękne miasteczko z niepowtarzalnym stromym rynkiem, z którego pod kątem prostym odchodzą malownicze uliczki z drewnianymi domkami. Ta unikalna architektura oraz cisza, spokój i czyste powietrze zachowały się do dzisiaj.

Ziemia Wadowicka urlopowo- trochę historii, Danuta
Ziemia Wadowicka urlopowo- trochę historii, Danuta

Miasteczko posiada układ urbanistyczny wraz z historyczną zabudową drewnianą: zagrodami, domami mieszkalnymi, gospodarczymi i układem komunikacyjnym z przełomu XVIII/XIX w. i pocz. XX w.,

Kościół Parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XIVw. ,

Kaplice - Cmentarna p.w. św. Krzyża oraz Murowana dla upamiętnienia konfederatów barskich

Ruiny zamku. Jak podaje Jan Długosz na lanckorońskiej górze /550 m. npm./ Kazimierz Wielki postawił zamek. Twierdza miała za zadanie strzec granicy ze śląskiem i drogi do Krakowa. Dokładna data budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że istniał on już w 1336 roku

Kolejna wieś wzmiankowana w księgach Jana Długosza to Stryszów.

Dwór w Stryszowie należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasowe.

-powrót do Wadowic

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
Komentarze 2
2010-07-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
13 lipiec 2010 10:17
Tak, Kalwaria Zebrzydowska z pięknymi dróżkami znakomicie wkomponowanymi w krajobraz- to naprawdę niesamowite miejsce.Tylko, kiedy byłam tam pierwszy raz, nie wiedziałam, że niezbędne są wygodne buty...
Avatar użytkownika monika
monika
13 lipiec 2010 08:23
Byłam w Kalwarii Zebrzydowskiej to unikatowe miejsce , chętnie wróciłabym tam jeszcze raz.To piękne miasto z cudowną bazyliką franciszkańską i malowniczymi dróżkami wokół niej. Dróżki te są nazywane dróżkami Maryi , dróżkami Jezusa.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Barwałd Dolny

Barwałd Górny

Stryszów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024