Ziemia Wadowicka urlopowo- widokowo

Zbiornik na górze Żar widziany z Kiczery, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trasa turystyczna- „Kaskady Soły”, - Wadowice- Andrychów- Kęty- Międzybrodzie Żywieckie-góra Żar- Żywiec- powrót do Wadowic

barwne motyle czyli lotnie nad górą Żar, Danuta
barwne motyle czyli lotnie nad górą Żar, Danuta

W Międzybrodziu Żywieckim kierujemy się ul. Górską na parking pod stacją kolejki linowej PKL, skąd na górę wjeżdżamy kolejką lub idziemy piechotą szlakiem turystycznym.

Na Górze Żar jest najwyższa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce. Zakład pompuje wodę z jeziora do zbiornika górnego, który wzniesiono na szczycie Góry Żar. Skąd woda spływa w dół (różnica poziomów wynosi 432 metry) uruchamiając prądotwórcze turbiny.

Żar zbiornik wodny , Danuta
Żar zbiornik wodny , Danuta

Elektrownia znajduje się dosłownie wewnątrz oraz na powierzchni góry Żar.

Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik gromadzący wodę. Mieści on 2 310 000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Ogromny zbiornik wodny w kształcie deltoidu najładniej widoczny jest z Kiczery. Kolejnym elementem elektrowni są 2 szyby wywiercone wewnątrz góry.

góra Żar jeden z widoczków, Danuta
góra Żar jeden z widoczków, Danuta

Jest to jedyna w kraju elektrownia podziemna. Udostępniona dla zwiedzających, jednak trzeba wcześniej uzgodnić wizytę.

Na zboczu góry znajduje się niewielkie lotnisko dla Szybowców. Jest to również królestwo lotniarzy. Żar nazywany jest Górą Wiatrów, bo wieje tam ze wszystkich stron. Nie wspomniałam jeszcze o widokach. Są przecudne, rozległe, fantastyczne. To trzeba zobaczyć !

Ziemia Wadowicka urlopowo- widokowo, Danuta
Ziemia Wadowicka urlopowo- widokowo, Danuta

Z ciekawostek: na drodze asfaltowej nieco poniżej szczytu góry Żar znajduje się miejsce, w którym przedmioty zatrzymane samoczynnie poruszają się pod górę. Ta różnie interpretowalna, przez odwiedzających anomalia magnetyczna, została potocznie nazwana: "Zjawiskiem toczenia się przedmiotów pod górę". Byłam- zobaczyłam- sprawdziłam :-)

Ponadto w okolicach góry Żar znajdują się 3 zapory wodne tworzące Kaskadę rzeki Soły. Piętrzone przez nie jeziora to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Jadąc z Wadowic przez Kęty- mijamy dwa z nich tj. Zbiornik Czaniec i Jezioro Międzybrodzkie. Jedziemy widokową drogą wzdłuż jezior, a kolejne Jezioro- Żywieckie największe, możemy zobaczyć udając się w dalszą wyprawę do Żywca.

Historia Żywca liczy sobie przeszło 700 lat. Jego nazwa pochodziła ponoć od słowa "żywić", co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę.

W Żywcu oprócz Rynku z Ratuszem i ładnymi kamienicami, koniecznie trzeba zobaczyć Stary Zamek z arkadowym dziedzińcem zachowanym w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego. Od 2005 r. jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. Wśród ekspozycji działu etnograficznego proponuję zwrócić uwagę na przepiękne, bogate stroje mieszczan żywieckich

Kolej na tak zwany Nowy Zamek, czyli klasycystyczny w stylu pałac, wybudowany przez Habsburgów na miejscu dawnych oficyn zamku Wielopolskich. Zamek żywiecki otoczony jest zabytkowym, 26 hektarowym parkiem, którego początki sięgają XVII wieku z licznymi okazami sędziwych, rodzimych i egzotycznych drzew, w tym wielu o randze pomników przyrody.

Warto też zajrzeć do gotyckiego Kościoła p.w. Świętego Krzyża z XIV nazywanego również kościołem Trzech Krzyży, a także zobaczyć Konkatedrę Narodzenia Najświętszej Marii Panny – zbudowaną w XV wieku, z wysoką wieżą, gdzie można obecnie oglądać kule armat szwedzkich, którymi ostrzelano miasto. Kule te wmurowane są w wieżę konkatedry żywieckiej, tuż poniżej najwyższego poziomu balkonów.

Jest też w Żywcu Browar i Muzeum browaru, niemniej aby go zwiedzić, należy wcześniej zapisać się na wycieczkę.

Po dniu pełnym wrażeń- powrót do Wadowic wedle uznania tą samą drogą lub przez Suchą Beskidzką

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
Komentarze 1
2010-07-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 wrzesień 2011 19:11

Ciekawe foty z ta kakadą Soły 🙂

Ostatnio edytowany: 2011-09-21 19:12

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024