Ziemia Wadowicka urlopowo- zdobycie „Królowej Gór”

GOPR-ówka na Markowych Szczawinach, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Babia Góra wyróżnia się majestatyczną sylwetką spośród innych grzbietów położonych wokoło niej. Jej kopuła jest tak charakterystyczna, że doskonale można ją zlokalizować z różnych miejsc. Ludzie zdobywają jej szczyt od co najmniej 500 lat, lecz dopiero w XVIII wieku została odkryta przez turystów i badaczy. Nazywana jest Babią Górą, Wielką Magurą, czy też Królową Beskidów oraz – całkiem słusznie- Matką Niepogód.

Markowe Szczawiny, Danuta
Markowe Szczawiny, Danuta

Babia Góra słynie ze wspaniałych widoków i dlatego przynajmniej 1 raz w roku wędruję do niej urzeczona niepowtarzalnymi walorami Babiogórskiego Parku Narodowego.

Mając na uwadze dojazd z Wadowic, proponuję pozostawienie samochodu na Przełęczy Krowiarki zw. też Przełęczą Lipnicką.

widok z Babiej Góry na północ, Danuta
widok z Babiej Góry na północ, Danuta

Wchodząc na szlak- trzeba najpierw wykupić obowiązkowy bilet wstępu do BPN-u za 4zł/normalny i 2zł/ulgowy w Punkcie Informacji Turystycznej na Przełęczy Krowiarki i dalej bardzo przyjemną, leśną wędrówką bez żadnych podejść- niebieskim szlakiem turystycznym do schroniska na Markowych Szczawinach.

Dalej można szlakiem czerwonym- stopieńkami przez Przeł. Brony

widok na Małą Babią z Akademickiej Perci, Danuta
widok na Zawoję, Danuta
Kapliczka ze statuetką MB Królowej Babiej Góry z 1984 r., umieszczona przez GOPR-owców w podzięce za ocalenie Jana Pawła II z zamachu. Corocznie we wrześniu odbywają się tu msze GOPR-owskie., Danuta

lub /uważam że bardziej atrakcyjny, ale też trudniejszy/- Z Markowych Szczawin na Babią Górę czyli Diablak Percią Akademików /żółty szlak/.

Szczyt rozpoznamy po wielkim, kamiennym wiatrochronie, który chroni nas przed Orawiakiem - odpowiednikiem halnego, wiejącego najczęściej z południa. Na szczycie zobaczymy wielu turystów siedzących w rzędzie pod tym kamiennym murem. Tutaj znajduje się drogowskaz informujący nas o zdobyciu Babiej Góry - 1725 m.n.p.m.. Z prawej strony ukazuje się w całej okazałości Mała Babia Góra, a na wprost wielkie Jezioro Orawskie.

panorama ze szczytu Babiej Góry, Danuta
panorama ze szczytu Babiej Góry, Danuta

Z wierzchołka Babiej - przy bezchmurnym niebie można zobaczyć Beskid Śląski, Makowski, Żywiecki, Gorce, Tatry, góry słowackie, a przy wyjątkowej przejrzystości nawet przedmieścia Krakowa.

W związku z przyrodniczym bogactwem rejon Babiogórski został dodany do światowej listy rezerwatów biosfery UNESCO.

szczyt Babiej Góry zdobyty, Danuta
szczyt Babiej Góry zdobyty, Danuta

Zejście z Babiej Góry panoramicznym, widokowym szlakiem czerwonym przez Sokolicę skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Mosorny Groń, Zawoję, całą Babią Górę i Małą Babią Górę- są ławeczki i można odpocząć- i dalej schodzimy już lasem do Krowiarek.

W Zawoi polecam też zobaczyć: Skansen budownictwa regionalnego na Markowej, Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego wraz z ogrodem roślin babiogórskich przy budynku Dyrekcji BgPN, Dzwonniczkę loretańską i zespół zabytkowych piwnic na Czatoży

Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, ufundowany przez Słowaków w 1996 r.W tle jezioro Orawskie, Danuta
Jezioro Orawskie i Tatry ze szczytu Babiej Góry, Danuta
szlak ze szczytu Babiej w kierunku Sokolicy i przeł.Krowiarki, Danuta
mniam ..., Danuta
widoki ze szlaku, Danuta
Ziemia Wadowicka urlopowo- zdobycie „Królowej Gór”, Danuta
tak wyglądała budowa nowego schroniska na Markowych Szczawinach, Danuta
Komentarze 0
2010-07-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024