Krynica Zdrój

Karmienie łabędzi, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Krynica jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. To tutaj praktykował jeden z twórców polskiej balneologii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józef Dietl, to tutaj w XIX stuleciu bywali najwięksi polscy pisarze, malarze i poeci, to właśnie Krynica stała się najmodniejszym kurortem uzdrowiskowym wśród elit Polski międzywojennej. Ale Krynica to nie tylko historia – to także nowoczesna baza sanatoryjna na miarę XXI wieku, to renomowane ośrodki SPA, to miejsce gdzie tradycja splata się ze współczesnością.

Izby - Końska Dolina, Tadeusz Walkowicz
Izby - Końska Dolina, Tadeusz Walkowicz

Krynicki Park Linowy położony jest w lesie u podnóży Jaworzyny Krynickiej. Obok parku przebiega główny, czerwony szlak, prowadzący na Jaworzynę. Park linowy to wspaniała forma aktywnego spędzania wolnego czasu wywodząca się z Francji. Jest to system platform, zawieszonych na drzewach, połączonych różnymi przeszkodami. Ich pokonanie dostarcza dużej dawki adrenaliny. To świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Lackowa, Tadeusz Walkowicz
Lackowa, Tadeusz Walkowicz

Kolej linowa na Górę Parkową została wybudowana w roku 1937 i do dzisiaj stanowi jedną z atrakcji miasta. Dolna stacja zlokalizowana jest przy deptaku krynickim, natomiast górna na szczycie Góry Parkowej. Pomimo bardzo ładnego i dopracowanego wyglądu tej restauracji oraz miłego położenia jedzenie jest zróżnicowane. Obsługa miła i sympatyczna, ale gubi się w zamówieniach.

W drodze z Lackowej, Tadeusz Walkowicz
W drodze z Lackowej, Tadeusz Walkowicz
Izby - Końska Dolina, Tadeusz Walkowicz

Wyjazd na Jaworzynę Krynicką najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką gondolową w Polsce, stała się bez wątpienia największą atrakcją turystyczną dzisiejszej Krynicy Zdrój. Początkowa stacja kolejki znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonują odległość ok. 2 km, przenosząc pasażerów na szczyt Jaworzyny Krynickiej. W ciągu godziny kolej może przewieść na szczyt 1600 osób

Ja dalej nie idę..., Tadeusz Walkowicz
Ja dalej nie idę..., Tadeusz Walkowicz

Pomimo bardzo ładnego i dopracowanego wyglądu tej restauracji oraz miłego położenia (Góra Parkowa) jedzenie jest zróżnicowane: zupy generalnie dobre, chleb ze smalcem raczej nie, dania drugie różne, np. pierogi z mięsem mało smaczne, zaś drób dobry. Obsługa miła i sympatyczna, ale gubi się w zamówieniach.

Drzemka na Jaworzynie Krynickiej, Tadeusz Walkowicz
Drzemka na Jaworzynie Krynickiej, Tadeusz Walkowicz

Końska Dolina położona jest w dziewiczym zakątku Beskidu Niskiego na wysokości 650 m n.p.m., w miejscowości Izby, u podnóża góry Lackowa wys. 997 m n.p.m. Dysponują obszarem 400 ha malowniczo położonych lasów, kwiecistych łąk i pastwisk, na których popasa się 140 koni. Liczne źródła tryskające na naszych łąkach zlewają się w malowniczy potok wijący się doliną dając początek rzece Białej. To również miejsce historyczne, u podnóża góry Lackowej wzniósł w roku 1770 swoje szańce generał Kazimierz Pułaski. Lackowa to najwyższe wzniesienie Beskidu Niskiego. Pomimo, że jej wysokość nie jest, na pierwszy rzut oka, imponująca 997 m.n.p.m. jej zdobycie to prawdziwa walka. Jest tak stromo, że czasem wręcz trudno utrzymać równowagę. Jedynym sprawdzonym sposobem pokonywania stromizny to droga od drzewa do drzewa. Tylko dzięki temu możemy raz na jakiś czas spokojnie stanąć na stoku, wyprostować się i zaczerpnąć oddechu. Teoretycznie to tylko 300 m. różnicy poziomów, jednak pokonanie ich to prawdziwy sprawdzian dla niejednego turysty. W lecie wyciska siódme poty, wiosną i jesienią poniewiera w błocie, zimą zdziera, wczepiające się w stok dłonie. Z jej szczytu nie rozciąga się żadna panorama. Las i samotność.

Park linowy, Tadeusz Walkowicz
Zwiedzamy karczmy, Tadeusz Walkowicz
Mini golf w Krynicy, Tadeusz Walkowicz
Krynica Zdrój, Tadeusz Walkowicz
Mały malarz, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 1
2010-08-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika monika
monika
25 marzec 2011 07:44

Krynica - Zdrój , to malownicze i urokliwe miasteczko , bardzo się nam spodobała .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krynica Zdrój - wiedzanie

Krynica Zdrój - wiedzanie

Lackowa

Lackowa

Krynica Zdrój - wiedzanie

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Park Linowy

Park Linowy

Krynica Zdrój - wiedzanie

Krynica Zdrój - wiedzanie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024