Pszczyna- spacerkiem po wiosennym Parku

W dolinie rzeki Pszczynki, pośród lasów i wszechobecnej wody leży jedno z najpiękniejszych miast województwa śląskiego.
Pszczyna - miasto o prawie 700-letniej historii od wieków jest stolicą bogatej w tradycje i zabytki Ziemi Pszczyńskiej.

Zamek w Pszczynie jest jednym z najcenniejszych muzeów - rezydencji w kraju, jednym z nielicznych w Europie Środkowej, które zachowały swe historyczne, bogate wyposażenie.
Przechodząc z rynku przez Bramę Wybrańców i dalej przez dziedziniec zamkowy wchodzimy na teren 156 ha Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Park składa się z trzech różniących się od siebie części. Główna, środkowa część to właściwy Park Zamkowy. Od wschodu sąsiaduje z nim znacznie mniejszy, ciągnący się wzdłuż Pszczyński Park Dworcowy, a od zachodu – tzw. Dzika Promenada lub Zwierzyniec, tj. duże, mniej zagospodarowane tereny leśno-parkowe w dolinie Pszczynki, powstałe po osuszeniu w 1792 r. wielkiego stawu miejskiego.

Obecny kształt parku pochodzi z II poł. XIX w. Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle.
Brzegi stawów i kanałów obsadzano drzewami „płaczącymi”, ze zwieszającymi się tuż nad wodą konarami i gałązkami. Wśród wielu ciekawych krzewów na uwagę zasługują niesamowite okazy różaneczników (rododendronów), śliczne kwitnące wiosną, oraz nie mniej pięknych, choć mniejszych azalii.



W zabytkowym Parku odnajdziemy m.in. obiekt stajni książęcych, lodownię herbaciarnię, bramę chińską.
Pszczyna- perła Górnego Śląska - to miejsce bardzo atrakcyjne dla odwiedzających, którzy mogą tu odpocząć wśród bogatej historii i przyrody.
