Zamki Dolnego Śląska.

Baszta Swiety, Edward Krężel
Wyjeżdżając na wczasy do Świeradowa Zdroju postanowiliśmy zwiedzić jak zwykle okolice a szczególnie kilka dolnośląskich zamków (czynnych i w ruinie). Ponieważ byliśmy świeżo po obejrzeniu serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiliśmy tą twierdzę szyfrów czyli zamek Czocha w Leśnej zwiedzić. Po drodze obejrzeliśmy ruiny zamku XIV wiecznego, fundowanego przez księcia Bernarda Świdnickiego w Świeciu. Obecnie ruiny są własnością prywatną o czym informują odnośne tablice, lecz problemów z wejściem na teren ruin niema. Po obejrzeniu ruin pojechaliśmy dalej w kierunku Leśnej. Mijając Leśną dotarliśmy nad zaporę na Kwisie wybudowaną w roku 1905, przy której wybudowana jest najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polsce (1907 r.). Zapora tworzy Jezioro Leśniańskie nad którym położony jest ośrodek kampingowy.
Następnie udaliśmy się do zamku Czocha. Jest to duży kompleks zamkowy. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV w. najprawdopodobniej z polecenia króla czeskiego Wacława II choć niektórzy badacze twierdzą, że była to inicjatywa jednego z książąt świdnicko-jaworskich.Ostatnim właścicielem zamku był Ernest von Gutschow, który opuścił zamek w 1945 r. W czasie II wojny światowej w zamku prowadzone były badania przypuszczalnie nad rakietami V-1 i V-2, bronią uranową oraz nowoczesnymi silnikami. Badania te dawały efekt bardzo silnego pola magnetycznego. badania były nadzorowane przez samego von Brauna późniejszego twórcę amerykańskiej broni nuklearnej oraz rakietowej.
Obecnie w zamku znajduje się hotel oraz część muzealna. Ze względu na znaczną dewastację i rozkradzenie wyposażenie części muzealnej nie jest zbyt bogate ale zamek warto zwiedzić. Po zwiedzeniu zamku Czocha wróciliśmy do Świeradowa.
Wnętrze ruin zamku Świecie, Edward Krężel
Ruiny zamku Świecie, Edward Krężel
Zapora nad jeziorem Leśniańskim wraz z eloektrownią., Edward Krężel
Jezioro Leśniańskie, Edward Krężel
Zamek Czocha, Edward Krężel
Zamek Czocha, międzymurze, Edward Krężel
Zamek Czocha, wejście do sali tortur, Edward Krężel
Zamek Czocha, cennik kata., Edward Krężel
Zamek Czocha, Sypialnia z łożem-zapadnią., Edward Krężel
Jezioro Leśniańskie, widok z dziedzińca zamku Czocha., Edward Krężel
Zamki Dolnego Śląska., Edward Krężel
Wejście do ruin zamku Świecie., Edward Krężel
Komentarze 2
2008-06-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

martyna jurczak
19 maj 2009 21:54
w tym roku postanowilam wybrac sie na taka wycieczke objazdowa a ten opis jeszcze bardziej mnie zachęcil 😉

04 sierpień 2008 14:20
Konto użytkownika zostało usunięte
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024