Stożek Wielki

, Marek Weber
Nasz szlak rozpoczyna się na Wielkiej Czantorii, na której szczyt wyjeżdżamy kolejką i dalej biegnie dalej przez Soszów Wielki, Stożek Wielki, a następnie zmieniamy szlak nie niebieski, aby zejść do Wisły Głębce, skąd pociągiem udamy się Ustronia - tam zostawiliśmy nasz pojazd.
Pierwszy odcinek naszego szlaku pokonujemy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, gdzie szybko i wygodnie znajdziemy się na Polanie Stokłosicy 850m.n.p.m, oszczędzając sobie przy tym czas i siły. Na Polanie Stokłosicy znajduje się letni tor saneczkowy oraz liczne punkty gastronomiczne. Z Polany Stokłosicy roztacza się wspaniały widok i można tutaj odpocząć, ciesząc oczy pięknem górskiego krajobrazu. Teraz czeka nas podejście na sam szczyt góry, który osiągamy po 40 minutach marszu kamienistą ścieżką i stajemy na szczycie Wielkiej Czantorii 995m.n.p.m. Mieści się tutaj wieża widokowa postawiona przez Czechów oraz czeski punkt gastronomiczny gdzie można płacić polską walutą. Wejście na samą wieżę jest płatne oczywiście można płacić złotówkami. Przy ładnej pogodzie warto ponieść ten wydatek, ponieważ z wieży podziwiać można piękny widok.
Ze szczytu Wielkiej Czantorii kierujemy się w stronę Stożka Wielkiego, schodzimy z Czantorii kamienistą, chwilami stromą drogą. Po wyjściu z lasu na otwartą przestrzeń, naszym oczom ukazują się malownicze widoki na Beskidy. Po chwili czeka nas bardzo stromy odcinek w dół, aby po pokonaniu karkołomnego zejścia, docieramy do Stacji Turystycznej Światowid. Tutaj możemy się posilić i odpocząć przed następnymi etapami naszej wędrówki.
Następnie szlak wiedzie nas łagodnie w dół, a sama wędrówka nie jest wyczerpująca i bardzo szybko dochodzimy do Przełęczy Beskidek 684m.n.p.m. na której znajduje się nieczynne już przejście graniczne. Za przełęczą rozpoczynamy łagodne podejście na Soszów Mały 762m.n.p.m, i poruszając się dalej grzbietem górskim, docieramy do Schroniska Soszów.
Dalej idąc czerwonym szlakiem stromym podejściem na szczyt Soszowa Wielkiego. Trasa jest męcząca, gdzie w czasie podejścia mijamy klimatyczną Zagrodę Lepiarzówkę, obejmującą hotel, góralską karczmę oraz zadaszony grill.
Soszów Wielki liczy 886m.n.p.m. i można z niego podziwiać malowniczy krajobraz. Stojąc na szczycie widać Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.
Po krótkiej przerwie na podziwianie wspaniałych widoków podążamy dalej szeroką, leśną drogą, wiodącą grzbietem górskim. Po kilkaset metrach, bez dużego wysiłku docieramy na Cieślar 918m.n.p.m. Szczyt to kolejny wspaniały punkt widokowy na trasie naszej wędrówki, gdzie w spokoju możemy „nacieszyć oko” pięknem Beskidu Śląskiego.
Teraz czeka nas niezwykłe widokowe zejście z Cieślara. Droga prowadzi nas łagodnie w dół, wśród pastwisk, łąk i pól, co gwarantuje wspaniałe widoki. Szczególnie okazały jest widok na nasz najbliższy cel - Stożek Wielki.
Aby dojść do Stożka Wielkiego najpierw docieramy na Stożka Małego 843m.n.p.m., a następnie do złączenia się szlaków czerwonego i żółtego. Teraz zaczęła się dla nas ostatnia faza podejścia na Stożek Wielki, która zajmuje około 40 min i jest naprawdę wyczerpująca. Trasa początkowo prowadzi leśną drogą wzdłuż słupków granicznych, aby później iść bardzo stromo pod górkę. Z uwagi na dużą stromiznę i liczne korzenie, odcinek ten jest bardzo męczący. Po dotarciu do szerokiej drogi, wiodącej zakosami na szczyt góry, dalsza część szlaku nie jest już tak wyczerpująca i po kilkuset metrach, jesteśmy na grzbiecie Stożka Wielkiego.
Znajduje się tutaj schronisko PTTK, gdzie możemy się posilić. Są tutaj liczne ławki, stoliki oraz mapa turystyczna. Szczyt Stożka Wielkiego 978m.n.p.m. jest całkowicie zalesiony i nie mamy co liczyć na piękną panoramę. Można jednak na niego podejść niebieskim szlakiem – czeskim - choćby dla samego faktu zdobycia szczytu góry.
Ze Stożka Wielkiego schodzimy do Wisły Głębce PKP niebieskim szlakiem, co zajmuje nam około 2 godzin.
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
Stożek Wielki, Marek Weber
, Marek Weber
Avatar użytkownika Marek Weber
Marek Weber
Komentarze 1
2008-08-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz


07 sierpień 2008 09:17
Konto użytkownika zostało usunięte
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024