Sokoliki i Krzyżna Góra

super sprawa taka wycieczka to dla miłośników gór to coś pięknego lubimy góry bo to wyjątkowe doznania to nie tatry ale bogactwo fauny i flory zadowoli każdego a w szczególności miłosników wspinaczki górskiej wrzesien dopisał wspaniałą pogodą wybraliśmy się w rudawy janowickie byliśmy tu na wiosnę ale pogoda nas odstraszyła (burza grad ) ale mielismy w pamięci te widoki i wrócilismy tu szybciutko i było warto. Pogoda tym razem fantastyczna bez pośpiechu przemierzamy górskie szlaki widoki super polecamy wszystkim na krzyżną góre trzeba trochę kondycji jak ktoś niezaprawiony w stromych podejsciach ale warto, widoki odwzajemnią tród na sokoliki już łatwiej a tu do atrakcji należą wspinacze którzy wspinają się po tych skałach akurat mieliśmy tą przyjemność widzieć to na własne oczy ( patrz foto)
SOKOLIKI i KRZYŻNA GÓRA Od wschodu Sudety Zachodnie zamykają wyjątkowo malownicze Rudawy Janowickie, których piękno doceniła w XIX w rodzina królewska Prus włączając masyw do programu sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Do dziś spotkać można ślady platform widokowych , które były ulubionym celem podczas romantycznych spacerów i schadzek.
Główny grzbiet Rudaw rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej po Dolinę Bobru. Jednym z magnesów przyciągających tu turystów są zgrupowania granitowych skałek, na których pierwsze kroki stawiali najbardziej znani polscy alpiniści. Dwie najsławniejsze góry to Krzyżna Góra (654 m n.p.m) i Sokolik (642 m n.p.m) zwane często Sokolikami lub Biustem Brigitte Bardot a także Cycengebirge, z daleka bowiem przypominają kobiece piersi. Z Sokolika, na którego szczyt prowadzą metalowe, spiralne schodki zbudowane sto lat temu, rozciąga się przepiękny widok na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską Uwaga
Warto również wspiąć się na bliźniaczą Krzyżną Górę, na której szczycie stoi ustawiony w 1830 r. wielki metalowy krzyż, po to aby żona księcia Wilhelma Marie Anne widziała go z okien swoich komnat w Karpnikach. Na zboczach góry stał kiedyś średniowieczny zamek Sokolec, którego ruiny można zobaczyć do dziś. Ze szczytu Krzyżnej Góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze, który z pewnością rekompensuje trudy wspinaczki.
