Rudy Raciborskie niedzielnie

, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W ubiegłą niedzielę - ten jesienny ładny i pogodny dzień,postanowiliśmy rodzinnie odwiedzić Rudy Raciborskie. Jest tam jeden z nielicznych na Górnym Śląsku Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy.

Niebo pogodne, wokół piękne kolory ciągle jeszcze złotej polskiej jesieni- ruszamy więc w drogę. Przez Mikołów- Przyszowice- Knurów- Pilchowice, po około godzinie przejazdu, pokonując 53 km – dotarliśmy na miejsce.

, Danuta
, Danuta

Nie spodziewałam się aż takich tłumów. W związku z robotami remontowymi- dotychczasowy parking został wyłączony, ale ostatecznie bez większych problemów udało nam się zatrzymać samochód przy bocznej drodze.

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Otoczony jest zabytkowym parkiem wchodzącym w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

, Danuta
, Danuta

Z przyjemnością stwierdzam, że kompleks budynków ulega niesamowitym przemianom. Pocysterski klasztor jest obecnie w fazie odbudowy i rekonstrukcji, ale już widać efekty. Dawny klasztor wygląda teraz bardzo okazale. To niesamowite, jak piękny, ale zrujnowany obiekt powoli wraca do świetności. Świątynia również wewnątrz jest piękna, wybudowana w stylu gotyckim, na planie krzyża łacińskiego. Bez wieży, orientowana, trójnawowa o przęsłach nakrytych sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.

Wewnątrz- w bocznej kaplicy koło ołtarza znajduje się Cudowny obraz Matki Bożej Rudzkiej, zwanej Pokorną. Wizerunek jest kopią obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani, znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Spacer w rudzkim parku to była prawdziwa przyjemność. Kolory różnych drzew przebarwiają się trochę inaczej. Teoretycznie najpiękniej wyglądają pod koniec lata , ale również teraz mają dużo uroku. Żółte, pomarańczowe, brązowe, czerwone… Jesienią liście mienią się pięknymi kolorami. Nietypowa jak na listopad jesienna aura przyciągnęła do parku wielu spacerowiczów. Długi spacer w słoneczny jesienny dzień dostarczył nam sporo pozytywnej energii.

, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Komentarze 5
2011-11-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
14 listopad 2011 10:22

Bardzo ładna  jesienna wyprawa, ciekawe miejsce. Szkoda, że ta kolorowa część jesieni dobiega końca, bo jest to piękna pora na pstrykanie fotek. A może teraz nastanie wiosna? Ten pączek na zdjęciu wygląda optymistycznie 🙂))

Pozdrawiam

Danuta
09 listopad 2011 22:23

Witaj Mokunko!

Cieszę się, że zainteresowałaś się moją relacją. Polecam wyjazd do Rud wiosną- jest tam sporo rododendronów i azalii. Taki kwitnący park będzie dodatkową atrakcją. Pozdrawiam :-)

mokunka
09 listopad 2011 21:10

Danusiu, śliczna galeria w jesiennych barwach i promieniach jesiennego słońca. W Rudach również pare lat nie byłam. ałac pamiętam "w stanie wymagającym remontu". Za to bardzo miło wspominam przejazd kolejką wąskotorową w Rudach, śliczna trasa przez las! Stacja też ciekawa. Muszę tam wybrać sie lecz chyba dopiero na wiosnę.pozdrawiam🙂))

Danuta
08 listopad 2011 22:52

Poprzednio byłam w Rudach 4 lata temu. Bardzo tam się od tego czasu zmieniło. Na jednym ze zdjęć jest faktycznie sporej wielkości świeży pąk. Hm... przyroda lubi nas zaskakiwać. Pozdrawiam :-)

Adam Prończuk
08 listopad 2011 22:35

W Rudach nie byłem 100 lat. Super zdjęcia z wycieczki. Czy na jednym z nich widziałem świeży  pąk? Jest coś w zdaniu o przewadze mądrości przyrody nad wiedzą ksiązkową. Pozdrowienia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024