Na Luboń - wspomnieniowo
Zielony szlak z Rabki Zarytego na Luboń jest mi doskonale znany.
Dawniej- kiedy to każde wakacje spędzałam w Zarytem- wejście na Luboń było faktem oczywistym. Znałam na szlaku każde miejsce, podziwiałam widoki, z radością oglądałam przeurocze charakterystyczne schronisko. Miejsce z klimatem, a przed nim piękna panorama -wspominam te czasy z rozrzewnieniem.
We wrześniu tego roku wróciłam tam. Jak kiedyś –od Zarytego, gdzie kiedyś kursowały pociągi do Limanowej, a teraz została opuszczona stacja kolejowa. Podążałam zielonym szlakiem- najpierw koło zagajnika z poziomkami, potem było miejsce gdzie dawniej stała drewniana wiata, po drodze mijałam kapliczkę, potem krzyż, wreszcie jest schronisko!
A tam jak kiedyś- znów poczułam atmosferę magicznego miejsca, poznałam interesujących ludzi, podziwiałam niesamowite widoki.
Luboń to świetny cel krótkich, weekendowych lub nawet jednodniowych wycieczek. Polecam:-)
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) znajduje się w Beskidzie Wyspowym - pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem.
Schronisko oddaje do dyspozycji swoich gości 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. W razie potrzeby, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania.
W głównym budynku, na parterze znajdują się: bufet turystyczny, prysznic oraz "budka" telefoniczna, a na piętrze - sala wieloosobowa z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: "jedynka", dwie "dwójki" oraz świetlica, a na poddaszu - "dziesiątka". W razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki także w sezonie zimowym.
W schronisku nie ma toalet ("sławojki" znajdują się na zewnątrz), a okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może wystąpić deficyt wody do mycia, nieczynny jest wtedy prysznic.
Najbliższe przystanki PKS znajdują się w: Kasince Małej, Lubniu, Mszanie Dolnej, Naprawie (przy "Zakopiance"😉, Rabce, Tenczynie i Zarytem. Najbliższa stacja kolejowa to Chabówka.
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim wybudowane zostało w roku 1931 i od tamtej pory nie uległo większym zmianom. To trójkondygnacyjny budynek wzniesiony na planie niewielkiego kwadratu.