Zagłębie Dąbrowskie: Zamek w Będzinie.

, Vincci
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Warownia stoi w samym niemalże centrum. Dojazd jest prosty. Zamek znajduje się kilkaset metrów na wschód od trasy z Katowic do Warszawy i na północ od drogi prowadzącej do Krakowa. Można tutaj dojechać tramwajem z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej autobusem z Katowic .Pod zamkiem znajduje się mały parking, a gdy jest zajęty można samochód zostawić na dużym placu po drugiej stronie rzeki Czarnej Przemszy.

Zamek w Będzinie, Vincci
Zamek w Będzinie, Vincci

Najstarszą budowlą murowaną, wzniesioną w grodzie była wieża cylindryczna zbudowana na fundamencie zbliżonym do kwadratu. Ustawiona w miejscu od strony największego zagrożenia miała zwieńczenie wykonane z zendrówki .Wnętrze wieży podzielone było na cztery główne poziomy: w dolnym ,mieściło się więzienie, natomiast na kondygnacji trzeciej znajdował się gotycki otwór wejściowy połączony z powiązaną z murem przyporą. W kolejnej fazie postawiono w części południowo-wschodniej czworoboczną pięciokondygnacyjną wieżę, do której przystawiono budynek mieszkalny .Zbudowana na skalnym podłożu wieża czworoboczna pełniła funkcję typowej konstrukcji mieszkalno-obronnej. Wzniesiono ją na rzucie zbliżonym do kwadratu. Ściany wieży od strony wschodniej oraz od południa spełniały równocześnie funkcję murów obwodowych i wchodziły w ciąg linii umocnień, a najwyższa kondygnacja zakończona była blankami. Zabudowę dziedzińca uzupełniał przylegający do wspomnianej wieży 3-piętrowy budynek mieszkalny. Nie zachowała się do dziś baszta bramna oraz wzniesiony w XIX wieku wzdłuż muru wschodniego między wieżą cylindryczną a czworoboczną dom mieszkalny. Zamek wysoki otoczony został dwoma obwodami murów kamiennych rozdzielonych suchą fosą. Podzamcze posiadało charakter gospodarczo-militarny i składało się z dwóch wież: czworobocznej oraz bramnej z usytuowanym od północy przedbramiem.

Zamek Będzin, Vincci
, Vincci
Zamek Będzin, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Zamek Będzin, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Będzin, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Pałac Mieroszewskich., Vincci
Pałac Mieroszewskich, Vincci
Pałac Mieroszewskich, Vincci
Pałac Mieroszewskich(zw.Gzichowskim), Vincci
Pałac Mieroszewskich-rzeżba
Pałac Mieroszewskich rzeżba
Pałac Mieroszewskich-fragment rzezby
Pałac Mieroszewskich-fr.rzeżby
Kościół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Kościół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Kościół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Kościół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Zegar na Wiezy kościoła Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Kopściół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Kościół Sw.Trójcy (1365r), Vincci
Avatar użytkownika Vincci
Vincci
Komentarze 5
2010-03-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lolypop Mamcarz
06 grudzień 2011 11:35

Ciekawa jest historia tego zamku. Grod ten pelnil przede wszystkim funkcje obronna i przyjmowal jako pierwszy ataki ze strony Slaska i czech dlatego tez obszerne obwarowanie i kilometrowe mury. Bardzo lubie miejsca, ktore stanowily niegdys bardzo wazne punkty w historii polski, a nie sa na tyle doceniane na ile powinny. 

Ostatnio edytowany: 2011-12-06 11:35

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
02 grudzień 2011 22:57

Witaj na forum!

Zdjęcia artystyczne, klimatyczne, jak za starych czasów. Wprawdzie brakuje opisów ale dodawanie ich nie jest trudne, najważniejsze, że "pierwsze koty za płoty"- na pewno sobie i z tym poradzisz. W zakładce "Administracja"- możesz dokonywać zmian w swoich ustawieniach. Możesz też dodać opis.

Podoba mi się trasa wycieczki którą zaznaczyłeś na mapce. Jak dotąd nie udało mi się tego opanować.Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 grudzień 2011 21:39

Zamek w Będzine fajny,ciekawy choć stosunkowo niewielki.To bardzo blisko   mnie, moze 4 -5 km, kiedys często tam bywałam.Fajne są plenerowe koncerty , jarmarki obok zamku.Tez myślę, że powinienieś więcej napisać . Za to foty świetne! pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-12-02 21:51

Avatar użytkownika Vincci
Vincci
02 grudzień 2011 21:23

Dziekuje bardzo panie Arkadiuszu faktycznie brak opisu z racji tego ze dopiero poznaje nawigacje tego portalu mysle ze metodą prób i błedów dojde do pewnego opanowania tej strony i juz pózniej bedzie tylko lepiej i dokładniej, mam nadzieje ze jest tutaj mozliwosc dopisywania opisów do dodanych juz wczesniej materiałów. Pozdrawiam serdecznie🙂

Avatar użytkownika Arkadiusz Musielak
Arkadiusz Musielak
02 grudzień 2011 19:38

Witaj.

Bardzo fajne fotografie lecz brakuje mi opisu. Nigdy tam nie byłem, choć planowałem w tym roku. Może w przyszłym. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024