Beskid Niski: Krynica - Zdrój

Krynica Zdrój, Vincci
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

KRYNICA ZDRÓJ.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Zwiedzanie Krynicy chciałbym zacząć od zbiegu ulic: Kraszewskiego Ebersa i Nowotarskiego obok tablicy informacyjnej PTTK. Idziemy ul Ebersa do podnóża Góry Parkowej tę część parku nazwano Zakątkiem Kraszewskiego wchodzimy po kamiennych stopniach gdzie na krańcu lasu znajduje się kamienna ławka z popiersiem pisarza. Bardzo przytulne miejsce na odpoczynek ale bardzo zaniedbane (graficiarze nie oszczędzili mistrza pióra) od tego miejsca można zacząć spacer po Górze Parkowej ja decyduję się odłożyć go na później i wracam pod tablice PTTK by pospacerować po deptaku. Idąc deptakiem po prawej stronie znajdują się budynki zdrojowe: Łazienki Borowinowe, oddane do użytku w roku 1881 i Łazienki Mineralne, zwane starymi, zbudowane w latach 1863 -1866. Stare Łazienki Mineralne należą do najbardziej charakterystycznych budowli Krynicy gdy je budowano były najnowocześniejszymi w ówczesnej Europie. Za łazienkami po tej samej stronie deptaku stoi Pijalnia Główna wybudowana w 1971r. Szkoda tylko że przy okazji została rozebrana stuletnia Stara Pijalnia. Wewnątrz nowej pijalni znajdują się okazy rzadkich krzewów , palm oraz roślin ozdobnych. Można napić się wody zdrojowej Zuber, Tadeusz, Jan i Słowinka.

Naprzeciwko Pijalni Głównej stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy wybudowano go w 1889 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się dom „Pod Barankiem” w którym odbywały się przedstawienia teatralne i koncerty. Budynek ładny z ornamentami, podobny widziałem na Słowacji w Bardejovskich Kupelach. Obok Pijalni Głównej znajduje się Muszla Koncertowa w której latem gra orkiestra zdrojowa. Na ścianie muszli znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Kiepurze.(ur. w Sosnowcu w roku 1902).Idąc dalej po prawej stronie znajduje się Nowy Dom Zdrojowy zbudowany przed samym wybuchem II Wojny Światowej w 1939 roku. Po prawej stronie już za potokiem o nazwie Kryniczanka, wzdłuż Bulwarów Dietla znajduje się ciąg starych drewnianych pensjonatów z charakterystycznie pomalowanym na niebiesko budynkiem o nazwie „Romanówka” w którym znajduje się Muzeum Nikifora .Obok „Romanówki” stoi „Małopolanka” polecam wejść do środka i obejrzeć wnętrza i poczuć atmosferę lat 20 tych. W Krynicy zbudowano dużo willi drewnianych, nawet dziś patrząc na te perełki można sobie uzmysłowić jak wyglądało to miejsce ponad 100 lat temu. Wille: ”Węgierska Korona”, „Kosynier”, „Biała Róża”, „Witoldówka” Dowiedziałem się od miejscowych że stały tutaj jeszcze dwie wille zabytkowe „ Litwinka” i „Tatrzańska” które spłonęły w pożarze w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych. Uwagę przykuwa brązowa drewniana elewacja „Witoldówki”

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Obok Deptaku w na zboczu Góry Parkowej po prawej stronie stoi pomnik Adama Mickiewicza mijając go wchodzimy schodkami w góre by zobaczyć kościół zdrojowy p.w. Przemienienia Pańskiego zwany „parkowym”. Z boku wybudowano nowoczesny hotel „Prezydent”.

Szukając wiadomości o Krynicy natrafiłem na ciekawą historię tego miejsca otóż w okresie międzywojennym stała tutaj luksusowa willa przeznaczona dla prezydenta R.P. Po wojnie w willi odpoczywali wysoko postawieni ludzie Partii i Rządu .Nieoficjalnie nazywano willę „Dyrektorówką” W końcu lat 70-tych zaczęto budować tu sanatorium Urzędu Rady Ministrów. Budowy nigdy nie dokończono a teraz na tym miejscu stoi nowy hotel .

Krynica Zdrój - pijalnia, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Za hotelem w prawo skręca alejka prowadząca do dolnej kolejki na Górę Parkową. Przechodzimy mostek na „Palenicy” skręcamy w prawo i dochodzimy do pijalni wody mineralnej „Jan” i „Józef”. Wracamy i idąc prosto dochodzimy do zbiegu ulic: Zdrojowej, Piłsudskiego i Pułaskiego. Na plantach stoi pomnik dr. Józefa Dietla. Obok znajdują się Nowe Łazienki Mineralne wybudowane w latach 1923-1926 a na rogu skrzyżowania stoi rzymskokatolicki kościół zdrojowy Wniebowzięcia Maryi Panny.

Idąc dalej po lewej stronie ul. Piłsudskiego znajduje się ładnie odnowiony w zielonym kolorze budynek hotelu „Stefania.” Na przeciwko hotelu usytuowany jest Park im.Romana Nitribitta. Znajduje się tutaj kino „Jaworzyna” przed którym postawiono pomnik J. Kiepury (identyczny pomnik znajduje się w Sosnowcu w centrum miasta na tzw.Patelni przed dworcem głównym PKP).

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Idąc dalej na płn. ulicą Piłsudskiego mijamy po lewej stronie lodowisko KTH Krynica, docieramy do skraju miasta znajduje się tutaj Park Słotwiński. W parku znajduje się pijalnia wody mineralnej „Słotwinka” jest to najstarszy zachowany budynek zdrojowy w Krynicy. Ma kształt rotundy. W parku znajduje się restauracja „Koncertowa” bardzo ładny budynek.

Idąc dalej możemy dotrzeć do Słotwin gdzie możemy zobaczyć zabytkową cerkiew.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

SŁOTWINY – położone są nad potokiem Słotwinka ( lewym dopływem Kryniczanki) obecnie dzielnica Krynicy.

HISTORIA SŁOTWIN - Wieś Słotwiny została założona przez Hrycia Krynickiego na mocy przywileju, wydanego przez biskupa Jerzego Radziwiłła w roku 1595. Należała do dóbr biskupiego państwa muszyńskiego. Mieszkańcami była ludność obrządku wschodniego zajmująca się pasterstwem i łowiectwem.

Krynica Zdrój, Vincci
, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

W XVII w działała tu huta szkła .Parafia greckokatolicka w Słotwinach istniała tu prawdopodobnie od momentu założenia osady. W 1854 roku przyłączono ją do parafii krynickiej ale już w 1927 roku oddzieliła się ponownie. Rok później zbudowano nową plebanię. W 1945 roku prawie cała ludność Słotwin została przesiedlona do ZSRR w następnych latach kilku rodzinom udało się powrócić do Polski. Pozostałych mieszkańców wsi deportowano( w 1947 roku w ramach akcji Wisła) na ziemie odzyskane. Opuszczoną wieś zajęli polscy osadnicy z okolic Limanowej i Nowego Sącza.Od szosy Krynica-Nowy Sącz ulicą Słowińską udajemy się wzdłuż potoku mijając po drodze zabudowania dochodzimy do przystanku autobusowego za nim po ok. 50 metrach skręcamy w lewo i naszym oczom ukazuje się dawna cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny, obecnie kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W przewodniku przeczytałem że cerkiew zbudowano w latach 1887-88 na miejscu poprzedniej (z 1796 r.),którą zniszczył pożar. Jest to budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, szalowana kryta blachą ,z kwadratową wieżą. Wewnątrz polichromia z ok. 1930 r. Z dawnego ikonostasu pozostało jedynie sześć ikon . Ołtarz neorenesansowy. Żałuję że była zamknięta i nie mogłem tego zobaczyć.

JAWORZYNA KRYNICKA (1114 m n.p.m)

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Jaworzyna jest najwyższym szczytem wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Na sam szczyt można wjechać kolejką gondolową z Czarnego Potoku. Jest stąd piękny widok na odległe o ponad 50 km Tatry. W kierunku wschodnim widać domy Mochnaczki ,Tylicza, Krynicy i Powroźnika. Nad nimi widać szczyty Beskidu Niskiego z Lackową (997 m n.p.m)i Busovem (1002 m n.p.m). Bliższe grzbiety to: Mizarne (770 m n.p.m), Jasiennik (766 m n.p.m), Huzary (864 m n.p.m),Góra Parkowa (741 m n.p.m ) Szalone (832 m n.p.m) i Szczawna Góra (687 m n.p.m).Patrząc w kierunku zachodnim można zobaczyć Małe Pieniny, Radziejową z Wielkim Rogaczem jak również Gorce z Turbaczem i Gorcem oraz w Beskidzie Wyspowym Mogielicę.

Na północnym stoku Jaworzyny ok. 10-15 minut marszu od szczytu, znajduje się schronisko PTTK. Obok schroniska stoi niewielki, budynek dyżurki GOPR a niedaleko dyżurki Ośrodek Kultury Górskiej PTTK, wewnątrz mieści się ekspozycja poświęcona historii turystyki w Beskidzie Sądeckim.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Jaworzyna Krynicka jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Do Krynicy można najłatwiej dostać się drogą od schroniska do Czarnego Potoku(szlak rowerowy).Ja wybieram szlak czerwony który wiedzie z Jaworzyny do Krynicy. Od stacji kolejki gondolowej idziemy w lewo, w kierunku Muszyny przechodzimy pod linami kolejki i opuszczamy nartostradę. Stromą ścieżką równolegle do kolejki, wychodzimy na przecinkę dla narciarzy. Kolo wyciągu orczykowego dołącza szlak zielony(z lewej strony) Idziemy za znakami obydwu szlaków aż docieramy do Diabelskiego Kamienia.

DIABELSKI KAMIEŃ – jest to wychodnia piaskowca w kształcie grzyba, wznosząca się wśród starego lasu bukowego. Według legendy skałę tę niósł diabeł ,żeby zatkać nim krynickie źródło ale nie zdążył przed świtem. Gdy zapiał pierwszy kur, czart stracił moc i upuścił kamień.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Z Diabelskiego Kamienia idziemy stromym a później łagodnym zejściem do trasy narciarskiej. Tu szlaki rozgałęziają się. Decyduje się na opuszczenie szlaku czerwonego i dalej idziemy za znakami zielonymi w dół aż do doliny Czarnego Potoku . Po drodze przekraczamy szeroką drogę leśną i idziemy dalej w dół aż do dolnej stacji kolejki gondolowej. Po lewej stronie widać hotel „Pegaz” przy którym jest przystanek końcowy autobusów, można stąd wrócić do centrum Krynicy, ja dalej idę pieszo przez Krzyżową .

Idziemy stromo przez łąkę na stok Krzyżowej podchodzimy pod las gdzie można odsapnąć na ławeczkach, rozpościera się stąd widok na Jaworzynę i dolinę Czarnego Potoku.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Wchodzimy w las i po ok.10 minutach docieramy do przełęczy Krzyżowej .Tu spotykamy szlak niebieski(Krynica-Runek) oraz żółty. Idziemy dalej dość stromo w dół skrajem przecinki, potem miedzy willami ulicami Zieloną i Dąbrowskiego do ul. Piłsudskiego gdzie zakańczamy swoją wędrówkę.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

KRYNICA – GÓRA PARKOWA (741 m n.p.m)

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Park na stokach Góry Parkowej został założony w 1810 roku. W parku można korzystać z licznych ścieżek są ławeczki na których można odpocząć, jest ścieżka przyrodnicza. Największą atrakcją Góry Parkowej jest kolej linowo –terenowa wybudowana w 1937 roku, dolna stacja kolejki znajduje się niedaleko źródła „Jan”

Na szczycie Góry Parkowej (741m) w budynku górnej stacji kolejki znajduje się restauracja „U Babci Maliny” Ze szczytu góry roztacza się ładny widok na okoliczne wzgórza. Na zachodzie widać Jaworzynę Krynicką (1114m) a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Po kamiennych schodach schodzimy w dół na polanę pod szczytem stad widać masyw Magury Orłowskiej (842m), i Magury Kurczyńskiej (926m). oraz pasmo Zimnego (918m) i Dubnego (904m).Na wschodzie rozciąga się pasmo Beskidu Niskiego z wierzchołkami Lackowej (997m) i Busova (1002m). Skręcamy w lewo idziemy drogą gruntową po ok. 100m napotykamy jeziorko szczytowe w którym można zobaczyć różne gatunki płazów np. Kumaka lub Traszki mijamy jezioro i zbliżamy się do altany skręcamy w prawo i ścieżką biegnącą w dół dochodzimy do źródełka zwanego „Źródełkiem Miłości”. Wracamy na polane pod górną stacją kolejki idziemy prosto by zanurzyć się w las i ścieżką dojść do polany zwanej „Michasiową” jest tutaj altana oraz tryskające źródełko „Bocianówka” (ładny posąg chłopca obejmującego bociana).

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Poniżej znajduje się staw ogrodzony metalowym płotkiem na wysepce znajduje się legowisko Łabędzia Niemego można również spotkać inne gatunki ptaków takich jak: Bernikla Kanadyjska, Gęś Egipska lub Kazarka. Schodząc z Góry Parkowej idziemy do pijalni wody „Jan” przechodzimy przez mostek i skręcamy w lewo wychodząc na ul .Pułaskiego. Idąc prosto mijamy willę Patria i liczne rozciągnięte po obu stronach drogi pensjonaty oraz domy wypoczynkowe nowe i te pamiętające świetność lat 20tych.Drogą tą możemy dojechać albo dojść do Tylicza. Przy serpentynach drogi po lewej stronie wznosi się kopiec zwięczony orłem z brązu na cokole. Jest to pomnik ku czci Kazimierza Pułaskiego i konfederatów barskich. Warto go zobaczyć. Niestety teraz pomnik stoi na prywatnej posesji wiec dojście do niego jest niemożliwe. Wracamy do centrum Krynicy .W Krynicy Dolnej znajduje się nowa cerkiew prawosławna

przy ul. Cmentarnej polecam obejrzeć bardzo ładna (zdj.w galerii).Niezależnie od pory roku Krynica i okolice wyglądają malowniczo chętnie tu będę wracał jeśli czas na to pozwoli. Nie sposób opisać wszystkiego ale sądzę że większość turystów goszcząca tutaj wyjeżdżała zadowolona z pobytu a tych którzy nie byli tutaj a maja zamiar przyjechać gorąco namawiam do odwiedzenia tego malowniczego kurortu.

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci

Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój muzeum nikifora, Vincci
 w głebi Romanówka w Krynicy, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój nikifor, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój pijalnia jana, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój nowe łazienki mineralne, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Krynica Zdrój, Vincci
Avatar użytkownika Vincci
Vincci
Komentarze 9
2007-04-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
08 styczeń 2012 12:51

Chyba też będę musiała sięgnąć do bogatego archiwum podróży i zaprezentować z nich relacje i zdjęcia . W Krynicy byłam ostatni raz w 2006roku. Dla mnie Krynica to kolorowe barwne domy, piękne kompozycje z kwiatów, przeurocze knajpki z jazz- ującymi muzykami, ukochane cerkiewki i urokliwe okolice. Twoje zdjęcie Nr 187 pokazuje, że jednak ciągle coś tam się  zmienia. Jak zwykle znakomite zdjęcia poparte obszernym opisem. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
08 styczeń 2012 12:21

[cytuj autor=' Vincci'] [cytuj autor=' mokunka'] Vincci-forty jak zawsze rewelacyjne! Aż miło sie ogląda.I rozpisales sie  sporo🙂 A Krynica bardzo ładna! Miałam okazję być w sierpniu 2011, wtedy kiedy odbywal się festiwal im Jana Kiepury. Ludzi było mnóstwo nie dość, że staliśmy w korku wjeżdzając -to byl problem z parkowaniem.Jednak warto było mimo tych niedogodnosci odwiedzić kurort🙂 pozdrawiam🙂)) [/cytuj] Oj Mokusiu 🙂 Widzę że bywasz tam gdzie ja to może razem coś kiedyś pozwiedzamy ale nie wiem co na to nasze połówki powiedzą hihi oczywiście żartowałem:🙂 [/cytuj]

 

Hej, Vincci, żadne żarty możemy wybrać sie we czworo a wtedy , hihihi, nasze " połówki" nijakich  pretenscji nie zgłoszą. A fakt, że bywam w tych samych regionach, cóż poprostu one są warte odwiedzenia!

pozdrawiam, z deszczowego Sosnowca (co pewnie za oknem również widzsz), hihihi 🙂))

Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
07 styczeń 2012 23:21

[cytuj autor='Prończuk Adam'] Trzy pory roku  z zdroju. Na Twoich zdjeciach Krynica nabrała uroku. Z pzryjemnością wiosną odwiedzę. Pozdrowienia, a śrubkom dowidzenia Vincci ! [/cytuj]

Zamiast dowiedzenia - żegam lepiej , coby nie wracały.

Ja mam trzy na stałe🙂

Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
07 styczeń 2012 23:19

Trzy pory roku  z zdroju. Na Twoich zdjeciach Krynica nabrała uroku. Z pzryjemnością wiosną odwiedzę.

Pozdrowienia, a śrubkom dowidzenia Vincci !

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
07 styczeń 2012 23:14

Piękne zdjęcia. Przez Krynicę tylko przejeżdżałam, nie zdążyłam odkryć jej uroków. Jadłam za to przepysznego pstrąga na Krzyżówce, ale to było daaaawno temu, ho, ho, ho i jeszcze trochę 🙂))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika Vincci
Vincci
07 styczeń 2012 23:06

[cytuj autor=' mokunka'] Vincci-forty jak zawsze rewelacyjne! Aż miło sie ogląda.I rozpisales sie  sporo🙂 A Krynica bardzo ładna! Miałam okazję być w sierpniu 2011, wtedy kiedy odbywal się festiwal im Jana Kiepury. Ludzi było mnóstwo nie dość, że staliśmy w korku wjeżdzając -to byl problem z parkowaniem.Jednak warto było mimo tych niedogodnosci odwiedzić kurort🙂 pozdrawiam🙂)) [/cytuj] Oj Mokusiu 🙂 Widzę że bywasz tam gdzie ja to może razem coś kiedyś pozwiedzamy ale nie wiem co na to nasze połówki powiedzą hihi oczywiście żartowałem:🙂

Avatar użytkownika Vincci
Vincci
07 styczeń 2012 23:04

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] Vincci - śliczne. Potrzebowałem w maju minionego roku zdjęć do klipu Joli Borusiewicz "Królowo krynickich zdrojów" i korzystałem z czego się dało, a tu takie skarby. Szkoda, że nie wiedziałem. Pozdrawiam, Staś [/cytuj] Oj szkoda że nie było mnie tu wczesniej to bym Ci pomógł przygotować materiał do clipu.🙂Dziekuje za komentarze mam ochote jeszcze wrzucić coś o Muszynie ,Muszynie Złockie oraz o Szczawniku🙂Archiwum mam duże jest w czym wybierać.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
07 styczeń 2012 22:30

Vincci-forty jak zawsze rewelacyjne! Aż miło sie ogląda.I rozpisales sie  sporo🙂 A Krynica bardzo ładna!

Miałam okazję być w sierpniu 2011, wtedy kiedy odbywal się festiwal im Jana Kiepury. Ludzi było mnóstwo nie dość, że staliśmy w korku wjeżdzając -to byl problem z parkowaniem.Jednak warto było mimo tych niedogodnosci odwiedzić kurort🙂 pozdrawiam🙂))


07 styczeń 2012 21:35

Vincci - śliczne. Potrzebowałem w maju minionego roku zdjęć do klipu Joli Borusiewicz "Królowo krynickich zdrojów" i korzystałem z czego się dało, a tu takie skarby. Szkoda, że nie wiedziałem.

Pozdrawiam, Staś

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Jaworzyna Krynicka 1114m n.p.m

Jaworzyna Krynicka 1114m n.p.m

Góra Parkowa

Góra Parkowa

Krynica Dolna

Krynica Dolna

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024