Szczawno Zdrój - zimowo

Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wreszcie nadeszła zima i trzeba trochę ruchu , wyruszamy na dłuższy spacer do pobliskiego Szczawna Zdroju mamy tu kafejki kawiarnie alejki parki itd. czyli wszystko co w normalnym uzdrowisku lecz w zimowej szacie widoki mniej atrakcyjne niż latem ale też ciekawe i godne zobaczenia , Danusia zainspirowała nas swoją niedawną relacją o księżnej Daissy i dlatego idziemy tym tropem.

Pierwsza wzmianka o wsi książęcej została zawarta w "Księdze Henrykowskiej" (dokument Henryka I Brodatego) w 1221 r. Pod koniec XIII wieku włączono ją do dóbr zamku Książ. Losy wsi zmieniały się wraz z dziejami zamku. Początkowo wieś należała do księstwa wrocławskiego.W 1392 roku, po śmierci ks. Agnieszki, żony Bolka II, "Szczawno" przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. W 1410 roku wykupił je Janko z Chociemic z rąk braci Conrada i Albrechta Salzbornów. Od roku 1464 "Szczawno" wraz z Książem ponownie przechodzi w ręce króla czeskiego. W 1509 roku posiadłość nabył Conrad von Hochberg, którego potomkowie dziedziczyli Szczawno do 1931 roku. Prawa miejskie Szczawno- Zdrój uzyskało w 1945 roku - nazywało się wówczas Solice Zdrój. Taką nazwę nosiło od 1945 do 1946 r.
Uzdrowisko jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku. Właściwości lecznicze występujących wód mineralnych znane były i wykorzystywane od kilku stuleci, ale po raz pierwszy zbadał je i potwierdził ich właściwości nadworny lekarz Hochbergów - Caspar Schwenckfeldt w 1598 roku.
Od roku 1816, z inicjatywy dr. Augusta Zemplina, nastąpił intensywny rozwój uzdrowiska. Wybudowano pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry, hotele i zajazdy. Kolejne lata związane są z rozwojem lecznictwa uzdrowiskowego.Europejska sława uzdrowiska ściągała na leczenie wodami mineralnymi wielu możnych i sławnych ludzi. Przebywali tu tacy znani ludzie jak choćby: Z. Krasiński i H. Wieniawski, który tu także koncertował (stąd od 1966 roku doroczne festiwale jego imienia), Winston Churchill czy też I. Turgieniew. Warto przypomnieć, że urodził się tu Gerhart Hauptmann, laureat nagrody Nobla w 1912 r.Szczawno-Zdrój jest atrakcyjnie położonym miastem z bogatą szatą roślinną. Zalesione zbocza otaczających wzniesień i dość głęboko wcięte dolinki stanowią o atrakcyjności terenów widokowych i wypoczynkowych. Około 60% powierzchni zajmują tereny zielone: lasy, pastwiska i łąki oraz sady. W uzdrowisku znajdują się dwa parki utrzymane w stylu angielskim (Zdrojowy i Szwedzki - 26,5 ha) z bogatą roślinnością rodzimą i aklimatyzowaną (ok. 180 gatunków) wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody (130). Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki i azalie - z przepięknymi kwiatami w okresie wiosennym. Parki powstały na przełomie wieku XVIII i XIX. Od 1996 roku prowadzona była rewaloryzacja parku Zdrojowego. Dzięki niej odtworzono charakter parku z końca XIX wieku, kiedy to cieszył się największą popularnością. Tak duża ilość bogatej i różnorodnej roślinności oraz ciekawa konfiguracja terenu zachęca do odwiedzania i przebywania w Szczawnie.

, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Dom zdrojowy - Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
Wieża Anna - Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
Słoneczn polana - Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Dworzysko - Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Góra Chełmiec -Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
Widok z wieży Anna - Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Pijalnia wód -Szczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Szczawno, Krzysztof Dorota
Park szwedzkiSzczawno Zdrój - zimowo , Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota
Komentarze 9
2012-01-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 listopad 2012 20:39

Witam Dorote i Krzysztofa.  pieknie ,pieknie   .

Che , che , to wasze  tereny .

Wystarczylo wyjsc na spacer z domu  juz Szczawno Zdroj .

Piekne uzdrowisko .

Moze jako ciekawostke powiem ze :

w Szczawnie Z. 1 raz  bylem ( styczen ) 1982 r w stanie wojennym , tak tak.   

Nie chcialo sie  wierzyc ze w tak (wowczas)  zadymionym -zapytlonym Walbrzychu jest tuz obok  takie  uzdrowisko.

Ponasto w tej miejscowosci  jest pare domow bylych eSSesmanow , nawet macie je  na zdjeciach .

Ogolnie  piekne uzdrowisko  .

Pozdrawiam Karol

 

 

 

Tadeusz Walkowicz
18 kwiecień 2012 12:37

Byłem w Szczawnie 2 razy w lecie. Chełmiec zaliczyłem z Szczawna i z Boguszowa Gorce. Odwiedziełm także zamek w Książu. Rodzinie bardzo podobał się park zdrojowy i kawiarenki.

 

Pozdrawiam Tadek

Krzysztof Dorota
29 styczeń 2012 10:07

Toju dobrze zauważyłas podobieństwo to jest Dom Zdrojowy główne senatorium Szczawna Zdr. a dlatego jest podobny bo architektem była ta sama osoba


28 styczeń 2012 21:40

Zapytam, czy mozna dokladnie kopiowac, to co jest na innych stronach i dodawac jako swoje? To jest dokladnie to samo.Kopiuj-wklej a bez cudzyslowia.

http://www.szczawno-zdroj.pl/?dzial=miasto&lang=pl

Danuta
28 styczeń 2012 21:06

Witajcie Dorotko i Krzysiu!

 Ale mila niespodzianka. Jakie piękne jest Szczawno w zimowej szacie! I jak pusto! Cieszę się, że mogłam zobaczyć Wasze zdjęcia - pozdrawiam serdecznie - Danusia :-)

Adam Prończuk
28 styczeń 2012 16:56

Bogata historia i ciekawa architektura. Bardzo zachęcajaca relacja.

Pozdrawiam Adam

toja1358
28 styczeń 2012 15:33

Bardzo ładne to Szczawno, w takim "Dworzysku" na przykład można się poczuć całkiem jak w Szwajcarii 🙂 - piękna architektura.

Zainteresował mnie szczególnie jeden budynek, na drugim zdjęciu taki duuuży hotel? sanatorium? Trochę przypomina swoim kształtem sopocki Grand Hotel.

 

mokunka
28 styczeń 2012 10:54

Piekne miasteczko uzdrowiskowe! W zimowej szacie wygląda urokliwie. Dorka i Krzych -super ciekawa wycieczka🙂 zazdraszczam, że mieszkacie w tak pieknej okolicy, gdzie w promieniu kilkunastu km, tyle ciekawostek; tyle miejsc wartych odwiedzenia. pozdrawiam🙂))


27 styczeń 2012 22:40

Z ciekawością zapoznałem się z materiałem. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024