PODRÓŻE PO JURZE cz.6 MIRÓW

, Vincci

Zamek w Mirowie – zamek rycerski położony nieopodal wsi Mirów w województwie śląskim, na Szlaku Orlich Gniazd.

, Vincci
, Vincci

Zamek Mirów został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku, choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako „Orle Gniazda”.

Strażnicę bardzo szybko rozbudowano do rozmiarów zamku. Warownia została nadana jako lenno Władysławowi Opolczykowi przez Ludwika Węgierskiego, jednak za prowadzenie wrogiej Polsce polityki Władysław Jagiełło odebrał ją. Pod koniec XIV wieku Zamek Mirów stał się własnością Krystyna z Koziegłów, z czasem przechodząc w ręce kolejnych rycerskich rodów.W 1442 roku dobra mirowskie nabył Piotr z Bnina i zapoczątkował rozbudowę zamku. Kontynuowali ją następni właściciele Myszkowscy herbu Jastrzębiec, którzy przenieśli tu swoją siedzibę rodową mianując się „Margrabiami na Mirowie” (Marchio de Mirow). Za ich czasu zamek podwyższono oraz zbudowano wieżę mieszkalną. Jednakże ograniczone możliwości rozbudowy spowodowały, że Myszkowscy przenieśli się do nowej, wygodniejszej siedziby. Zamek przeszedł w ręce Piotra Korycińskiego, a następnie rodziny Męcińskich.

, Vincci
, Vincci

Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas „potopu szwedzkiego” kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

W 2006 roku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku Mirów - rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem specjalistów.

, Vincci
, Vincci
, Vincci

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów, musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadaptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej.

, Vincci
, Vincci

LEGENDA O DWÓCH BRACIACH.

Dawno dawno temu właścicielami obu zamków byli dwaj bracia bliźniacy. Spragnieni częstych kontaktów ze sobą połączyli swe zamki pozdziemnym przejściem, w którym często się spotykali, rozmawiali ze sobą omawiając bieżące sprawy w intymnej atmosferze, bez świadków. Kiedyś weszli w posiadanie ogromnych skarbów, prawdopodobnie odziedziczonych po zmarłym krewnym. Powierzyli je murom podziemnego przejścia, a na straży postawili znajomą obu braciom czarownicę, o urodzie, która odstraszała potencjalnych poszukiwaczy skarbów równie skutecznie co czary. Łączyła braci głęboka więź. Nie mieli przed sobą żadnych tajemnic i większość ważnych decyzji podejmowali wspólnie. Jeden dla drugiego w ogień by skoczył.

, Vincci
, Vincci

Aż pewnego razu, z jedej z wypraw wojennych, pan na Bobolicach przywiózł brankę, pannę z wysokiego rodu, w której zakochał się bez pamięci i zabrał ją z sobą do domu. Dziewczyna była niepospolitej urody. Gdy ją ujrzał brat bliźniak, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jak powiadają "miłości i kaszlu nie da się ukryć". Tak więc właściciel Bobolic szybko zorientował się w sytuacji. A że uniósł się gniewem i poczuł straszliwą zazdrość postanowił "schować" dziewczynę, by mieć ją tylko dla siebie,a za najwłaściwsze uznał miejsce, gdzie ukryte były skarby, przy którym dzień i noc czuwała czarownica.

Zapomniał jednak o tym, że co noc czarownica latała na swej miotle na sabaty na Łysej Górze. W tym czasie brat z Mirowa zakradał się do podziemi i z czasem zjednał sobie przychylność dziewczyny.

, Vincci
, Vincci
, Vincci

Nie wiadomo jak długo nie wydałaby się ta tajemnica. Jednakże czarownica odlatując zostawiała na straży swego psa, czarnego wilczura bardziej przypominającego diabła niż przyjaciela człowieka. Otóż pies ten ujadał niestrudzenie za każdym razem, gdy brat z Mirowa odwiedzał ukochaną. Hałas musiał być wielki, skoro zaintrygowany brat z Bobolic udał się wreszcie któregoś dnia, by sprawdzić co się dzieje w podziemnym przejściu. Zastał parę kochanków w czułym uścisku. Wiedziony strasznym gniewem dobył miecza i ugodził nim śmiertelnie swego brata. W tej samej chwili z nieba spadł piorun i raził śmiertelnie bratobójcę.

A jaki był dalszy los więzionej dziewczyny? Podobno przebywa wciąż w podziemiach, razem ze skarbami, nadal pilnuje jej czarownica i jej pies. A gdy czarownica leci na sabat, na wieży zamkowej pojawia się postać kobiety w bieli, stojącej nieruchomo, zapatrzonej w dal...

, Vincci
, Vincci

My tez zapatrzeni w dal,dostrzegliśmy niedaleko zamku punkt gastronomiczny a że kiszki grały nam marsza postanowilismy sie posilic.Polecam naleśniki mnie osobiście smakowaly,zapraszam do Mirowa warto tu przyjechac i pozwiedzać te malownicze ruiny.

, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
, Vincci
Komentarze 6
2012-04-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
18 maj 2012 19:54

[cytuj autor=' mokunka'] Vincci, znowu muszę napisać dubel, że foto-art 🙂)).Jednak nie tylko, sporo napisałeś historycznych wieści i ciekawostek. Dla kogoś z innych stron Polski (nie tu z poludnia , bo my cos-niecos wiemy) napewno  baaardzo przydatne.Pewnie też zachęcą innych do odwiedzin  w Mirowe🙂 pozdrawiam🙂 [/cytuj]

podpisuję się pod Mokunkowym komentarzem i stawiam piątaka! Pozdrawiam :-)


14 maj 2012 18:28

Vincci, wąsik wróci jesienią, w końcu zimą powinien zostać oblodzony hahaha

Vincci
13 maj 2012 21:06

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] Do podziemi nie trafiłeś, a nuż tam jest tam ta branka??? Piękne w każdym calu. Pozdrawiam [/cytuj]Stasiu  nie trafiłem ale pewnie robotnicy budowlani   już Ją znależli przy okazji wykopalisk🙂 Ps.Odmłodniałeś Stasiu po zgoleniu szczecinki 🙂 choć z tym zawadiackim wąskikiem było Ci do twarzy🙂

toja1358
13 maj 2012 19:26

[cytuj autor=' mokunka'] Vincci, znowu muszę napisać dubel, że foto-art 🙂)).Jednak nie tylko, sporo napisałeś historycznych wieści i ciekawostek. Dla kogoś z innych stron Polski (nie tu z poludnia , bo my cos-niecos wiemy) napewno  baaardzo przydatne.Pewnie też zachęcą innych do odwiedzin  w Mirowe🙂 pozdrawiam🙂 [/cytuj]

Zachęcą, zachęcą. Relacja i fotki super!

mokunka
13 maj 2012 18:13

Vincci, znowu muszę napisać dubel, że foto-art 🙂)).Jednak nie tylko, sporo napisałeś historycznych wieści i ciekawostek. Dla kogoś z innych stron Polski (nie tu z poludnia , bo my cos-niecos wiemy) napewno  baaardzo przydatne.Pewnie też zachęcą innych do odwiedzin  w Mirowe🙂 pozdrawiam🙂


13 maj 2012 18:10

Do podziemi nie trafiłeś, a nuż tam jest tam ta branka??? Piękne w każdym calu. Pozdrawiam

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024